Matala verenpaineiset?

suolanhimoa?

Iskeekö teille muille matalaverenpaineisille suolanhimo toisinaan? Minulla ei ole vähään aikaan ollut oireita matalasta paineesta, mutta jostain syystä tällä viikolla on iskenyt älytön suolanhimo, olen syönyt tällä viikolla purkillisen suolakurkkuja, suolatikkuja paketin, pienen pussin sipsejä, kalkkunaleikkeleitä suoraan paketista, salmiakkia yms. Tuosta huolimatta matala verenpaine alkoi eilen oireilla vaikka olinkin syönyt monta päivää suolaa. Se ei varmaankaan siis auta? Onkohan liiasta suolansyönnistä muutoin haittaa? Aamupainoa on tullut ainakin 2kg lisää maanantaista...

7

1582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmg

      Tuo suolanhimo mahdollisesti viestii siitä että elimistösi todella tarvitsee Natriumia. Mutta, syömäsi suola on alamittaista ja huonolaatuista joten saamasi Na ei välttämättä auta yhtään. Suosittelen että hankit kunnon suolaa jossa Natriumia orgaanisessa muodossa. Paras luonnollinen suola lienee harmahtava puhdistamaton Atlantinmerisuola. Pari muuta luonnonsuolaa mitä Suomesta saa ovat Himalajan kristallisuola ja intiaanisuola/ruususuola. Näitä suoloja saa luontaistuotekaupoista jos ei muualta. Ja netitse voi myös tilata. Ne eivät kerää nestettä kuten pöytäsuola, joka onkin pilalle raffinoitua suolaa.

      • aloittaja

        Onko tuo Himalajan kristallisuola vuoristosuolaa? Kun joskus olen sellaisesta kuullut puhuttavan. Auttaakohan kivennäisvesien natrium paremmin kuin suola sitten jos ei tavallisessa suolassa olekaan natriumia tarpeeksi?


      • hmg
        aloittaja kirjoitti:

        Onko tuo Himalajan kristallisuola vuoristosuolaa? Kun joskus olen sellaisesta kuullut puhuttavan. Auttaakohan kivennäisvesien natrium paremmin kuin suola sitten jos ei tavallisessa suolassa olekaan natriumia tarpeeksi?

        Himalajan kristallisuola on vuoristosuolaa. Se on vaaleanpunaista väriltään. Yleensähän vuoristosta louhittu suola on vaaleanharmaata eikä sitä käytetä ruoanlaitossa jostain syystä. Sitä käytetään teollisuudessa enimmäkseen käsittäisin. Mutta tämä Himalajan kristallisuola on katsottu soveltuvan hyvin ihmisen käyttöön. Sama pätee intiaanisuolaan joka on myös vaaleanpunaista vuoristosuolaa, mutta eri puolelta maailmaa, Boliviasta. Ja kaikista tunnetuin luonnonsuola taitaa olla Atlantinmerisuola, joka joskus kulkee myös nimellä Celtic Sea Salt.

        Kivennäisvesien natriumista en osaa sanoa mitään. Mutta sen uskallan sanoa että se ei ole yhtä tehokasta ja terveellistä kuin luonnonsuolojen Na. Tavallisessa suolassa (pöytäsuolassa) Na:ta on tarpeeksi, siinä on vain se ongelma että tavallista suolaa on teollisestu käsitelty niin että se ei enää ole niin terveellistä. Ja sanotaan että lisätty paakkuuuntumisenestoaine tekee siitä vielä epäterveellisemmän, se estää pöytäsuolan Na:n normaalia vaikutusta elimistössä.

        Joten toistan suositukseni että hankit jotain luonnonsuolaa ja sitä rupeat syömään, ja minimoit tavallisen suolan syöntiä. Luonnonsuoloissa ei ole mitään lisäaineita kuten paakkuuntumisenestoainetta.


    • yläpaine alle 100

      kirjoittelin tuossa alempana alhaisista paineistani. Itse en ole juurikaan suolaisen ystävä, pikemminkin iskee usein makeanhimo. Yritän kuitenkin pakottaa itseni välillä syömään esim. sipsiä ja juomaan vichyä. Aiemmin kun lapseni olivat pieniä valmistin perheen ruoankin lähes ilman suolaa, nyttemmin olen alkanut lisätä suolaa enemmin ruokaan.

    • lkfghgfh

      Tuttu ilmiö mutta minulla ei liity verenpaineeseen.
      Jos ottaa esimerkiksi reilusti olutta nestekierto kasvaa huomattavasti ja tärkeät suolat häviävät mukana. Lisäksi alkoholi on diureetti(nestettä poistava) jolloin nestettä poistuu liikaakin.
      Seurauksena suolanhimo ja jano.
      Eli voisiko olla kysymyksessä nestetasapainon häiriöt jostain syystä.

    • Mölkky

      Vaihdoin PAN suolani merisuolaan ja sen jälkeen on ollut verenpaine normaali eikä ole enään päästä heitellyt.

      Ruokakin maistuu paremmalle, kun laittaa merisuolaa.

    • ei näy paineissa

      Suolanhimo iskee aina välillä: silliä, mätitahnaa, oliveja..

      Verenpaine on koholla, mutta enpä ole suolan syönnin näkyvän mittauksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      77
      8682
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2835
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2088
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      2011
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      21
      1963
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1881
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1730
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      46
      1546
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1497
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1256
    Aihe