Yö on hellä

joku vaan

Mitä mieltä olette kyseisestä Tapani Kansan ja Arja Korisevan duetto-levystä ? Se levyhän ilmestyi joskus v. 1997-1998.
Tykkään kaikista muista Tapsan levyistä tosi paljon, mutta tuon "Yö on hellä" sekä " Moment musical"- levyjen biisit ovat hieman liian "erikoisia" ts. taiteellisia minun makuuni.

11

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuula**

      En ole kuunnellut, johtunee siitä etten voi sietää Arja Korisevaa.

    • Niin niin

      Tapani Kansan tuotannossa hyvää on vain ne 1980-luvun joululaulut joita penskana kuunneltiin.

    • Ei tuo YÖ ON HELLÄ- levy ihan niitä mun suosikkejani ole, mutta ei se huonokaan ole. En vaan kauheesti tykkään tollasesta gabaree-tyylisestä musiikista tms. " Dick ja Nicole" on kyllä hyvä.

      • kyllä mä oon sitä mieltä kansan ja korisevan levy on tosi hyvä.se on nimittäin niin että se on niin erilaista kansaa johon olemme tottuneet,sitäpaitsi arjakin on hyvä ja osaa myös laulaa.


    • Yö on hellä kappaleesta olen pitänyt siitä saakka, kun sen ensimmäsitä kertaa kuulin, se on loistava tulkinta Tapsalta ja Arjalta.

      • OK.

        Arjan ja Tapanin äänet sopivat hyvin yhteen. Myös duetto :Se on rakkautta oikeaa, on ihan hieno.


    • H.Seikinheimo

      Siihen aikaan molemmat olivat kovia nimiä, joten heidän yhteen laittamisensa oli hyvä markkinointiratkaisu levy-yhtiöltä. Äänellisesti ei niinkään. Kansalla on jylyä äänessään, Koriseva on jokaisen ylimenoalueen jälkeen tulevalla korkealla äänellä pulassa. Olisi kannattanut laittaa puhdas sopraano Tapanin kanssa. Minun mielestäni.

      • elekeepojjat

        olet täysin oikeassa seikinheimo. onneksi meillä on täällä tuollaisia asiantuntioita niin jokainen tietää mistä puhutaan!!!


    • Ughughugh

      Ketään ei tuommoisen uppaajan mielipiteet kiinnosta. Olisit vain pysynyt siellä laitoshoidossa.

    • elekeepojjat

      oli se hyvä levy kuitenkin?!?

      • HuonoLaulajaHänOn

        Aivan hirveä horror-levy. Kaksi niin tyhjänpäiväistä riekkujaa että!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      122
      7068
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3837
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      187
      2671
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      292
      2552
    5. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      11
      2247
    6. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      200
      2162
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      302
      1867
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      137
      1460
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1376
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1345
    Aihe