On alkanut ontumaan.Sammuu täydestä vauhdista, nykimättä.Virta pois ja parin minuutin hiljentyminen niin taas ok.Voi taas pelata moitteetta 5,50,500 tai 5000 km.Korjaamolla ei vika ole koskaan päällä.Kertokaa viisaammat mistä alottaa.
740 turbo ic vm-87
kartano volvo
4608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yleensä tämmöinen monesti on virtalukon pohjaan liittyvä.
Mutta voi olla polttoaine puoleenkin liittyvä. Nyt oletuksena että suodatin kunnossa. mm. jos syöttöpumpun akselin tiiviste vuotaa, silloin yleensä kylmänä starttaiutta pidempään. Näkee polttoaineen paluuletkusta, onko ilmakuplaa paljonkin. Ja voihan ihan polttoaine letkukin vuotaa imupuolella, ne väliin niin ovelia toiminnoiltaan.
Myös syöttöpumpun kupeessa oleva sammutinsolenoidi, onko liitin tiukka..jne..Siihen liittimeenhän menee virta ja maattaa pumpun kautta..eli tuleeko silloin siihen virta kun virta päällä...silloin jo oliis paljon viisaampi, jos ei virtaa tule, eli se virtalukon pohja, tai antaa siihen virta omaa johtoa pitkin.
Sulakkeetkin tekee tepposia, pitäisi ao sulakkeet ihan vaikka vaihtaa, jos ei uusia, vaikka naapurisulakkeista samankokoiset.
Akun johtolähdöt, ne ohuemmat, onko kunnossa , vaikka lisä liitosta lähtöön.
Ja vielä hyvinkin oleellinen. eli polttoainetakin huohotin, joskus ollut tukossa, mm. se ohut letku ollut peräkontissa mutkalla ja tukossa silloin tai osin. Auttaako korkin aukaisu silloin asiaa. mm. näin holjan MB:ssä tapauksen, oli vetänyt polttainetankin alapohjan ihan imulla lommolle sisään.
liitin todennäköisesti löysällä. siitä johtuu äkki sammuminen.
kiitos vinkeistä
Bensapumpun rele, niin tyypillinen vika näissä, että. Oireilee juuri noin. Uusi ei maksa kuin alle 30 egee tarvikkeena.