maali kuplii sokkelissa

tsiikailija

Ostimme viime kesänä vuonna 1989 rakennetun tiilisen omakotitalon. Sokkeli oli maalattu myyntiä varten ja näytti silloin hyvältä.
Tänä kesänä maali alkanut kuplia isoilta alueilta pois sokkelista. Ilmeisesti ainoa vaihtoehto raapia vanha maali pois ja maalata uudestaan. Mutta mistä vika johtuu, väärästä maalista, sokkelissa vikaa...? Olisi mukava tietää ennen kuin alkaa urakkaan.

14

15616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siksi maali kuplii

      Salaojitus ja patolevy auttaa. Tehkää huolellisesti että siitä on jotain hyötyä. Nappulamatto (Platon) oikein päin seinään = napit seinää vasten ja lista päälle, ettei väliin pääse mitään.

      Joku pölhö remontoi väärinpäin ja jätti ilman listaa, eikä viitsitty mennä huomauttamaan. Naureskeltiin vaan itseksemme juuri omasta urakasta selvittyämme.

      • kannattaakin

        toimia.Kaveri voi joskus silittää sinua,että luu paistaa.


    • esko

      Maali on huono pinnoite sokkeliin. Joudut maalaamaan ilmeisesti joka kevät.

    • tiivistä

      Sokkelimaalit ( esim. Tikkurilan Yki sokkelimaali) tuppaavat olemaan liian tiivitä latekseja, jotka muodostavat kalvon pintaan.
      Kun maa on jokatapauksessa kostea ja betonia pitkin kiipeää vähän kosteutta maalikalvon alle, niin auringon lämpö hoitaa loput - vesi höyrystyy ja laajenee, maali kuplii pois.

      Olisi järkevämpää käyttää hengittävämpää pinnoitetta kuin maalia, esim. rouherappaus. On saatavilla myös rappauspinnan näköistä jälkeä tekeviä maaleja - mahtavat olla pohjimmiltaan kuitenkin siis maaleja.

      • Anonyymi

        Maalasin Ykillä rintamamiestalomme sokkelin vuosia sitten. Ensin sokkeli hiekkapuhallettiin ja sitten tasoitin sen sokkelitasoitteella. Salaojat oli jo uusittu patolevyineen.

        Noudatin Tikkurilan maalausohjeita. Yki pohjuste ensin ja sen päälle maali.

        Maali on pysynyt erittäin hyvin. Eli kyllä pysyy, kun pohjatyöt on tehty oikein ja salaojat ovat kunnossa. Mikään pinnoite ei pysy, jos pohja (betoni ) on huokoista tai märkää.


    • Pera

      Sementtiliima pinnassa, joten maali ei saa tartuntaa. Minulla oli sama juttu. Maalitehtaan mies kävi toteamassa ongelman syyn.

      Tavallisesti tehtaalta kysytään, miten maalin saa irti..

    • Rakennustarkastaja (ins)

      Todennäköisesti lattialämmitys on säädetty liian kuumalle, jolloin maali alkaa perussokkelimuurissa kiehumaan.

      • koyama

        tuommoista opeta tekussa


      • Taivaanrannan maalari.

        Toivottavasti oli tarkoitettu vitsiksi tuo "rakennustarkastajan" kommentti. Ja nyt asiaan.

        Luultavasti sokkelinvierustäyttö on tehty savensekaisella perusmaalla ja salaojat eivät saa pidettyä perusmuuria kuivana. Ensiavuksi sokkeliin voi laittaa erityisen primerin, joka estää kosteuden ja suolojen nousun maalin alle, jolloin maali ei poksahda heti pois sokkelista. Maalikaupassa tietävät, kun osaa kysyä.

        Pääsyyksi ongelmaan arvelisin sokkelinvierustäyttöä, joka olisi tehtävä uudelleen. Samalla tietenkin salaojituksetkin pitää tarkistaa ja patolevytkin voi naulata sokkeliin, koska sellaisia ei todennäköisesti ole.


      • Anonyymi

        Rakennusinsinööri?


      • Anonyymi

        VOI NYT PER......
        KLE


      • Anonyymi

        On huuhaa- ukko!


    • Anonyymi

      valesokkeli paras, on matala ja helppo maalata ja vetää avo-ojat viereen niin on paremmat kuin salaojat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8158
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      96
      3974
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      112
      3847
    4. 55
      3343
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      41
      2680
    6. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1834
    7. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      350
      1723
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      43
      1711
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1601
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      18
      1448
    Aihe