vauvan refluksitauti jakiinteä ruoka

elsa1603

Vauvani on 3,5 kk ja hänellä on todettu vaikea refluksiongelma,GER. Hänen tautinsa on ns. silent-versio eli vauva ei niinkään oksenna vaan ruoka nousee vähän väliä ruokatorveen ja suuhun ja vauva ns "märehtii" Hän on itkuinen, nukkuminen on vaikeaa ja hän heittelee päätään makuulla,suuhun nousee happamia röytäisyjä ja kuplia, syöminen on vaikeaa jne.

Diagnoosin saatuamme lääkkeeksi tuli Prepulsid niminen lääke. Se onkin auttanut,mutta ei kuitenkaan täysin poistanut ongelmaa. Lääkäri sanoi, että aika ja kiinteisiin ruokiin siirtyminen auttaisivat myös.

Siksi aloimmekin jo syömään perunasosetta toiveikkaana, että se parantaisi tilannetta entisestään. Pettymys on ollut valtava,kun onkin käynyt toisin päin.Vauva on taas itkuisempi ja alkanut pulautella tuhdimpaa kamaa. Nukkuminenkin on vaikeaa ja hän heittelee päätään entistä enemmän, ikään kuin nyt olisi isompi pala kurkussa. ilmeisesti mahaportti on niin löysä, että se päästää kiinteääkin nousemaan,ja voin kuvitella, että sitä on vaikeampi nieleskellä takaisin. Nyt äiti on neuvoton ja pettynyt. Mitä tehdä, kun kiinteisiin on kumminkin pakko siirtyä kunnolla jossain vaiheessa? onko muilla kokemusta vauvan refluksista ja kiinteistä?

4

1667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sop

      Meillä pojalla todettiin aikoinaan vaiva samanikäisenä,ja aloitettiin myös prepulsid.lääkitys,joka lopetti vaivat täysin.Poika ei aiemminkaan mahdottomasti pulautellut,nieleskeli ja röyhtäili koko ajan,ja etenkin yöt olivat vaikeita.Meillä lääke lopetti kuitenkin vaivat täysin,ja sen käyttö lopetettiin vuoden iässä.Aloitimme myös ajoissa kiinteiden annon,se ei auttanut muistaakseni tilannetta.Toivottavasti lääke rupeaa tehoamaan toivotulla tavalla,yleensä niin käy..ja pääsette aikanaan vaivasta,ikävä kyllä muutamalle prosentille lapsista se jää ns.aikuistyyppisenä loppuiäksi.

    • äiskä987

      käytittekö yölläkin lääkettä vai vain päivällä?`

    • refluksivauvasta

      aloita vaikka päärynäsoseella. Jostain syystä peruna meilläkin pahensi GER-oireita ja sairaalassa neuvottiinkin, että aloittaa perunan myöhemmin (myöskään porkkanaa ei suositeltu alkuun).

      Meillä vauvalla todettiin silent-tyyppinen GER 1kk iässä ja tällöin aloitettiin lääkitys. Pulauttelua ja oksentelua alkoi tulla iän myötä enempi ja 4-5kk iässä oltiin osastollakin sen takia. Kiinteät ei meillä tuonut helpotusta, vaan aika. 10 kk iässä alkoi pulauttelu ja muut oireet alkoi vähenemään ja 1v. se oli enempi satunnaista. Meillä pulauteltiin myös öisin, vaikka yösyönnit jäikin pois 4-5 kk iässä.

      Me käytettiin myös rela-tippoja. Aina kun koetittiin jättää ne pois, niin oksentelu palas parissa päivässä (myöskin kun lapsi käveli). Voi toki käyttää jotain muitakin maitohappobakteereja/probiootteja, mutta jotain kannattaa käyttää.

      Nämäkin ehkä helpottaa, mutta ei kyll tautia pois vies. Sängyn pääty kannattaa kohottaa ihan reilusti. Syönnit mahdollisimman pystyasennossa ja syönnin jälkeen pystyasennossa ½-1h (vaikka sylissä tai sitterissä). Syöntien väli pitäisi olla 4h (tai enempi). Suolen toimintaan kannattaa kiinnittää huomiota (ei saisi päästää kakkaa liian kovalle).

      Rankkaa se vauva-aika oli, mutta enää se on haalea muisto.

    • karmivaa kipua edell

      meillä prepulsidia on syötetty 3vk ja välillä oli parempaa nyt tulee ruuat ja lääkkeet pois. 1-2 kertaa 2pvssaä lääke ehtii vaikuttaa ja helpottaa. röyhtyytys on hirveää olallakin oksentaa ryöooyjä ja poltot vaivaa vielä 30-60min päästä ja unesta herätessä alkaa huutamaan on noustava röyhtyyttää.uus lääke tilattu katotan vaihdetaanko lääkettä vai. mitähän muuten sitte käytetään jos EKG arvot nousee?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      129
      1849
    2. 121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1029
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1021
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      131
      980
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      254
      967
    8. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      809
    9. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      806
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      79
      797
    Aihe