Srk:n johtokunnan uudeksi puheenjohtajaksi on valittu Oululainen rovasti Olavi Voittonen.
Olavi Voittosesta
uusi puheenjohtaja
102567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tulevat tutuiksi nuorillekin!
näkyvät. Esimerkiksi Lappeenrannan Ry:n johtokunta on hyökännyt nuortensa kimppuun kiristämällä sääntöjä je painostamalla nuoria luopumaan lähes kaikista vapaa-ajanviettotavoistaan. Näin se alkoi 80-luvullakin. Sääntöjä kiristetään niin kauan, että huonoimmat alkavat lähtemään omin avuin ja loput erotetaan...
Lpr:ssahan on nimenomaan hoitokokousten vastustajia???
syyttelyä ja vihjailua. Mutta toki mahdollista.
Olisihan se kiva saada jotain ihan näkyvää ja selkeääkin painostusta. Olisi jotain mihin tarttua. :) No, ei tietysti näin.
Mutta tarkoitan, että sitä vanhoillislestadiolaisesta näkökulmasta katsottuna näkymätöntä painostustahan kyllä riittää. Valitettavasti sitä ei yleensä vl-piireissä nähdä painostuksena, vaan rakkaina armoneuvoina.
Ulkopuolelta ei voi olla näkemättä ahtautta ja epäinhimillisyyttä mitä epäraamatulliset ja oikeasti epäkristilliset käskyt ja "neuvot" aiheuttavat.
Mitä ne "neuvot" ovat? Eikö rakkauden neuvot pitäisi erottaa käskyistä? Sillä lestadiolaisessa opissa neuvot ovat useimmin yhtä kuin käsky.
Olen huomannut että ko. paikka on melko tuulinen; kukaan ei pysy siinä virassa kovin kauaa... -ihmekös tuo! Ei kenenkään omatunto (jos sitä vähääkään on jäljellä) kestä sellaisen väärinopettavan ja kauhean lahkon johdossa olemista kovin pitkiä aikoja yhteen menoon. En ihmettele että eroavat ja vaihtuvat tuon tuostakin!
edesmenny tatti istui 32v kuin tatti paskassa-nyt EROTETTIIN!! Puhukoot tiedotteet mitä vaan "väistymisestä"!
että hänet ne valitsevat. Mielenkiintoista nähdä, mitä tästä seuraa, noin pitemmällä aikavälillä. Jos tiukkis-linja voimistaa otettaan, siitä saattaa seurata repeäminen.
Ei muuten tarvitse kunnioittaa oululaisia laittamalla adjektiiviinkin iso alkukirjain. Muuta nöyristelyä kyllä vastaanotetaan.
..diplomaatisella esiintymisellä rakennettua, taitaa mennä kovan linjan kaverin myötä mäkeen.
Onko seuraava hajaanus jo 20. vai onko enää kellään laskuissa !
Nuorempi polvi tuskin nielee linjan tiukentamista ja julmempaa otetta !
Tiukka hoitomies astui remmiin !
..ja se on surullista.