Entiset nörtit vievät parhaat paikat

On niin ironista joutua huomaamaan, että yläasteella ja lukiossa tuntemani tavallistakin tavallisemmat rillinörtit valtaavat parhaat opiskelupaikat, eikä muille jää mitään. Jokainen meistä varmaan muistaa sen luokassa hiljaa istuskelevan ujon pojan tai tytöntyllerön, joka oli kaikille pelkkää ilmaa, mutta varmaan sitten kuitenkin tarpeeksi lahjakas.

Luin yliopiston opiskelijavalintaa, ja listoilla komeilivat muutaman tuttavani lisäksi juuri sellaiset, joita ei koskaan edes huomannut.
102091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Nyt en kyllä ymmärrä mitä haet kommentillasi takaa? Miksi tämä on mielestäsi ironista? Ja mitä ovat mielestäsi parhaat opiskelupaikat, tarkoitatko näillä niitä joihin on suhteessa vaikein päästä? enkä usko sen olevan siitä nörtteydestä ja ujoudesta riippuvaista onko lahjoja korkeakouluopiskeluun vai ei.. Kenelle "muille" ei jää mitään, puhutko nyt siis niistä sosiaalisista henkilöistä jotka ovat näkyneet ja kuuluneet yläasteella ja lukiossa kaikille? Ja tuskin ne hiljaa luokassa istuneet ovat olleet kaikille ilmaa vaikka sinä et heitä ole huomannutkaan, he ovat vain keskittyneet oppitunneilla opiskeluun ja huolehtineet muista asioista omalla ajallaan. "mutta varmaan sitten kuitenkin tarpeeksi lahjakas"?? no niin varmaan on jos hänet on kouluun valittu... Ironista on että eivät hekään välttämättä huomanneet koulussa sinua, samalla tavalla kuin he eivät nyt sinun nimeäsi huomaa korkeakouluihin valittujen listaltakaan.

Äänestä

En kyllä oikein purematta niele mitään noista määritelmistäsi.

Tavallisuus: Tilastollisestihan nörtit ovat vähemmistö, pikemminkin erikoisuus kuin tavallisuus. Tavallista teini-iässä on - kärjistetysti - ryypätä ja rellestää, eikä olla niin kiinnostunut opiskelusta. Nörttien perinteiset kiinnostuksien kohteet (tieteet, tekniikka, filosofia, kirjallisuus jne.) eivät myöskään ole kovin tavallisia teini-iässä.

Huomaamattomuus: Ainakin meidän lukiossa nimenomaan nörtit näkyivät tekemällä (kaikille jaettavaa) koululehteä ja muissa projekteissa. Luulenpa, että koululehden nörttien nimet olivat suhteellisen tunnettuja - oli julkisuus sitten positiivista tai negatiivista. Viimeistään nörttien nimiä aina kuulutettiin stipendien jaossa keväällä kirjoitusten jälkeen.

Ilmavuus: Nörteillä on usein omat porukat, kuten meilläkin. Samoin oli myös paljon muunlaisia ryhmiä. En kyllä näe tässä asiassa erityistä eroa. Joitakin yksittäisiä yksinäisiä varmaankin/varmastikin on. Kaikki yksinäiset eivät myöskään ole välttämättä nörttejä - mitä sillä sitten oikeastaan tarkoitatkaan?

Pahoittelen, jos kirjoitin turhan kärkevästi. Ihmetyttää vain tuollainen negatiivinen asenne "nörtteihin".

Äänestä

"muita" jotenkin syrjitään? Millaisia ihmisiä ovat nämä muut?

Äänestä

Koska he ne ansaitsevatkin. Ovat nääs lukeneet läksynsä, toisin kuin eräät idiootit. Taidat kuulua niihin inhottaviin pissiksiin, joille vain omanlaiset ihmiset on jotain ja muut ilmaa.
Hyi että :(

Äänestä

No eivätkö ne paikat kuulu nimenomaan niille, joilla on parhaat
arvosanat ja pärjäävät parhaiten pääsykokeissa? Jos itse olet kuluttanut
aikasi kattoon syljeskelyyn opiskelun sijasta, niin turha siitä
on "nörttejä" syyttää jos ei opiskelupaikka irtoa. Katso peiliin
ja kiroa sitä tyyppiä, joka ei niitä kunnon arvosanoja itselleen
hankkinut.

Mikä on sinun ratkaisusi asiaa? Kielletään "nörteiltä"
opiskelu, jotta huonommin menestyneetkin pääsevät opiskelemaan?

Tuollainen nörtiksi haukkuminen kuulostaa ihan yläasteikäisen
teinikovispojan katkeralta tilitykseltä. Heidänhän mielestään
kaikki fiksut ja hiljaisemmat ovat nörttejä, koska omasta
päästä ei löydy riittävästi älyä. Itselläni on aina ollut sosiaalista
elämää, tyttöystäviä jne., mutta tajusin sentään panostaa opiskeluunkin
sen verran, että opiskelupaikka irtosi haluamastani paikasta.

Äänestä

Sinähän sherlokki olet. Tottakai nördet pääsevät paremmin, hehän niitä hikuja yleensä olevatkin!

Äänestä
  • perustukaan ulkonäköön...???!!!!!!!

    Äänestä

valtaavat. Esimerkiksi meikäläisen paperit olivat c:n luokkaa yo- todistuksessa, mutta luin kuin hullu saavuttaakseni opiskelupaikan yliopistossa. Ja tuloksena todellakin on se paikka. Kutsumillasi nörteillä on tietenkin se etu, että he saavat etumatkaa hyvillä papereilla ja kokeessa ei tarvitse onnistua niin hyvin kuin huonomman yo- todistuksen omaavien. Kuitenkin, jokaisella on mahdollisuus päästä yliopistoon. Se on vain itsestä kiinni. En minäkään ensi yrittämällä sinne päässyt. Kunhan jaksaa uskoa itseensä. Siitä se alkaa! Eikä niitä nörttejä kannata epäonnistumisesta syyttää!

Äänestä
  • "Kuitenkin, jokaisella on mahdollisuus päästä yliopistoon."

    Väärin.

    "Se on vain itsestä kiinni."

    Oikein. Jos olet tarpeeksi kyvykäs ja ahkera, voit päästä helposti sisään, jolloin kaikki on luonnollisesti sinusta itsestä kiinni. Kaikki eivät tietenkään voi olla ahkeria ja kyvykkäitä.

    Äänestä

  • ole mahdollisuutta päästä yliopistoon, opiskelupaikkojen määrä on rajallinen, mutta kenellä tahansa tämä mahdollisuus on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelevä................. kirjoitti:

On niin ironista joutua huomaamaan, että yläasteella ja lukiossa tuntemani tavallistakin tavallisemmat rillinörtit valtaavat parhaat opiskelupaikat, eikä muille jää mitään. Jokainen meistä varmaan muistaa sen luokassa hiljaa istuskelevan ujon pojan tai tytöntyllerön, joka oli kaikille pelkkää ilmaa, mutta varmaan sitten kuitenkin tarpeeksi lahjakas.

Luin yliopiston opiskelijavalintaa, ja listoilla komeilivat muutaman tuttavani lisäksi juuri sellaiset, joita ei koskaan edes huomannut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu