Nostetaanpa mäyräkoira pöydälle

eli milloin jouduit ns. selkä seinää vasten? Ts. milloin puoliso (tai joku muu tärkeä henkilö) sanoi sinulle, että nyt riittää juopottelu?!

Millä uhkasi? Tehosiko uhkaus? Teitkö parannuksen? Jatkoitko samaan malliin? Vai eikö ole vielä kukaan sanonut mitään?

Itselläni kyllä kirpaisi, tuntui oikein mahanpohjassa, kun naisystävä sanoi, että "ei sun kannattais juoda noin paljon, muutut ihan eri ihmiseksi...".

Teinkö parannuksen? No, yritin... saapa nähdä kuinka käy.
4585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja itsekin ihmettelen itseäni, miten voin käyttäytyä näin!!

Ja kun elämän tärkein nainen sanoo, että älä juo... hävettää oma pöljyys.

No, hieman lohduttaa (?), että en varmaankaan ole ainoa.

Äänestä

meni työpaikka ja sen mukana asunto. Parin varoituksen jälkeenkin olin työpaikalla kännissä tai ainakin kamalassa kankkusessa. Siihen loppui meikäläisellä ja onneksi järjestyi elämä aika pian kohdalleen. Nyt on kaikki paljon paremmin, uusi, kiva työ ja asuntokin järkkääntyi. Mutta jos en olisi lopettanut juomista niin kai sitä katuojassa oltaisiin nyt.

Äänestä

jouduin eräs kaunis krapula-aamu, häpesin ja päätin että nyt tuli ryyppäämiselle loppu.
En vain enää halunnut sellaista elämää ja totesin, että on tehtävä muutos.
Kukaan ei kehottanut minua tekemään päätöstä, ei mennyt asunnot ei työpaikat, kulissit hienosti pystyssä. Oma sisin vain sanoi, että nyt on muutettava elämäntapoja tai ei hyvää seuraa.

Äänestä

Parempi olis tehdä se liika aikaisin kuin liian myöhään. Itse kävin myös pohjamutia myöten eikä sitä toivo kenellekään. Jos sulla kohtuukäyttö onnistuu niin hyvä niin, monella ei enää sekään käy. Laita paperille miinukset ja plussat mitä juomisesta saat. Uskon että miinusrivi on kyllä pitempi..elämässä pitää jossain vaiheessa valita, terveys, parisuhde, perhe, tai sitten viina. Minkä kanssa haluat elää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Selkä seinää vasten kirjoitti:

eli milloin jouduit ns. selkä seinää vasten? Ts. milloin puoliso (tai joku muu tärkeä henkilö) sanoi sinulle, että nyt riittää juopottelu?!

Millä uhkasi? Tehosiko uhkaus? Teitkö parannuksen? Jatkoitko samaan malliin? Vai eikö ole vielä kukaan sanonut mitään?

Itselläni kyllä kirpaisi, tuntui oikein mahanpohjassa, kun naisystävä sanoi, että "ei sun kannattais juoda noin paljon, muutut ihan eri ihmiseksi...".

Teinkö parannuksen? No, yritin... saapa nähdä kuinka käy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu