Tulisiko joku ihana ihminen kertomaan tänne keikkakuulumisia... :)
Pielavesirock
30.6.2007
323274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
teidän alueen sanomalehtiä, kertokaahan kuinka pielavesirock Arin osalta muuten on sujunut?
Paikkoja varattiin 6 tuntia kaverin kanssa ja saatiinkin ihan keskeltä eturivistä. Paikalle tuli enemmän porukkaa ennen arin esitystä. Sitä ennen paikalla oli vain jtn 30 ihmistä. Loppujen lopuksi ihmisiä tuli todella paljon ja tunnelma oli tiivis. Ari aloitti laulamalla Dont try to break me- ja kuulosti mahtavalta. Kaikki kiljui ihan kauheena. Ari heitti juomapulloja yleisöön. Mukana keikalla oli myös Marco Hietala, jonka kanssa ari lauloi our beast.. Arin levy oli myynyt platinaa ja keikalla hänelle annettiin se "taulu". Ensin ari katsoi sitä suu auki.. Keikka oli aivan mahtava ja yleisö huusi arin ja bändin vielä takaisin lavalle, vaikka kyseessä olikin pienellä paikkakunnalla oleva tapahtuma, eikä ihmisiä hirveästi ollut- kuitenkin ihan tarpeeksi- Ari ja bändi tuli lopussa kumartamaan.
ja Ari haavi auki. Oisinpa ollu näkemässä. Se poika ei sit osaa elvistellä vaikka ois jo joskus aihettakin.
Kiitos ihanasta raportista. On varmasti ollut ikimuistoinen ilta! Olit ilmeisesti ekaa kertaa Aria livenä kuuntelemassa? Fiilis keikan jälkeen oli ainakin mulla, Kalajoen jälkeen, ihan mieletön! Livenä Ari on vaan aivan yliveto!
Olisi ollut kyllä kiva nähdä Arin ilme, kun platina levy on käteen annettu:) Niin ja Hietalan ja Arin yhteisveto Our Beastista! Kateeksi käy!
Arin uskottavuus kyllä nousee pala palalta, kun nämä kokeneet äijät osoittaa hyväksyvänsä Arin nousemalla samaan aikaan samalle lavalle! Ihanaa!
Oli kyllä kieltämättä mahtavaa nähdä ari ekaa kertaa livenä. Kun tämä pielavesi on savossa niin ari yhteen väliin puhui muutaman lauseen savonmurteella :D
pitäny kyllä olla kuulemassa, ku Ari savoa väänsi. :D On se kyllä uskomaton tyyppi. :D
se meni ihan hyvin mitä nyt oli pieni tappelu vähä ennen keikkaa
Pohjanmaalla ei sellasta kissanristiäistäkään löydy mis ei ees vähän tapeltais. Kai ne sit osaa Savossakin.
Mistäs ne tappeli? naisista ja viinasta on ne yleisimmät syyt.
ja paikallisten lehtien nettisivuiltä ei löytynyt tiedon tietoa eli olisko täällä joku valveutunut hereillä, kuinkas suuren yleisömäärään ko. festarit keräsivät ja millaisesta tapahtumasta yleensä on kysymys? Bänditarjonta toki kertoo jo jotain =)
Paikkakunnan "paikallinen" lehti ilmestyy keskiviikkoisin, että silloin voin ainakin laittaa tänne kuulumisia.. Yhdessä tämän päivän lehdessä oli juttua pielavesirockista, mutta siinä vain mainittiin arin nimi :o Tosi outoa, koska tämä rock järjestettiin pienellä paikkakunnalla.. Viime viikon "paikallisissa" lehdissä arvioitiin että lauantaille odotetaan 1500 ihmistä. Saa nähdä toteutuiko tuo arvio. Eiköhän sinne sivuille kohtapuolin jtn juttua tule, ja luulen että lehtiinkin vähän myöhemmin-saihan ari paikalla kulta- ja platina levynkin!
Joku ihana Noora on laittanut linkin ottamiinsa valokuviin Pialavedeltä.
http://www.arikoivunen.fi/forum2/viewtopic.php?f=20&t=194&sid=124fc8c5a9d654fcbea45dc284b0b7a1&start=25
Tuolta löytyy linkki! Aivan ihania kuvia! Ihanaa, kun laittaa jakoon myös muille näin netin kautta! Kiitos!
Erityisesti kuvat 14, 21,22,23 oli ihania... Ari saa lättynsä:)
mahto Ari olla onnessaan noiden laattojen kaa. Ja Markokin niin aurinkoisena. Hienoa, kun joku viittii otoksiaan nettiin panna.
Aivan loistavia kuvia! Ihana nähdä, kun Markokin on ihan selvästi innoissaan siitä, että saa toimia seremoniamestarina! Ja noi Arin ilmeen! Juuri toi aitous tuo kyllä taas esiin sitä ihanaa vaatimattomuutta mitä Arista löytyy!
...oi, jospa olisi saanut olla mu ka na !
sanoa juttu, jonka olen tässä pannu merkille, kun näitä Arin kuvia on ollu esillä siellä sun täällä. Nimittäin se kuin kuvauksellinen se on. Luulisin, että koska naamansa on suht perustyyppi eli ettei ole mitään esikoisuuksia lärvissä niin se sitten muuttuu kuvissa lähes millaseksi vaan. Varsinkin mustavalkoset kuvat rulettaa Arista, kun valot ja varjot alkaa tekemään mielikuvitukselle sijaa. Arista tulee katsoessa tuhat ja yks mielikuvaa ja kuiteskin jätkä on persoonaltaan just sellanen kuin on eli suht samanlainen tilaisuudessa kuin tilaisuudessa. Kontrastia siis siinäkin.
meidät truu-hevarit! No ei vaiskaan, Marco on jo iso poika ja tietää miten tää homma toimii.
Upea kunnianosoitus tommosen kuuluisan bändin/yrityksen basisti-laulaja-miljonääriltä uransa alussa olevalle laulajalle ja näyttipä oikein ylpeältäkin kun veteli Arin kanssa Our beastia.
Btw, näen Staran ainakin kuvissa 18, 36 ja 41.
mikä Arissa on. On siinäkin äijässä sentäs yrityshommista huolimatta sen verta asennetta, et se ois jättäny väliin, jos ei ois asiaansa uskonut.
Siitä se sit Arilla ura hissukseen lähtee ja taivas vaan tietää mihin saakka se pääsee. Duunia vaatii viel paljon ja toivottavasti pysyy tollasena vastaanottavana mieleltään eikä ylpisty. Kovat musakoulut on viel edessä eikä varmaan aina oo ruusuilla tanssimista, mut tuskin se niin luuleekaan.
ja kumarrukset näistä kuvista! Hienoa nähdä näillä palstoilla tällaista "kumppanuutta" saamme mekin, jotka emme pääse kaikille keikoille jotain infoa ja nyt vielä KUVIA !! Vielä kun oli tuollainen erikoistapaus tällä keikalla...iiihhh kiitos, kiitos kovasti!!
tuolla "hevi on valtavirtaa"-aiheessa kirjotettiin.
Se tietää olevansa parhaimmistoa eikä näinollen koe Arin orastavaa uraa mitenkään negatiivisena asiana eikä uhkana. Arin näytön paikka tulee jatkossa ja se määrää saako se jäädä sinne ruholle syömään vai ei.
Jopas taas symboliikka kukkii. Oikeen tulee leijonakuningas mieleen, heh.
paikalla olleille. Mä en pääse ikinä mihinkään missä tapahtuu tommosta. Saatanan työt kun sotkee kaiken.
foorumille otsikon "yleistä keskustelua Arista.../ fanitaide ja valokuvat" alle! Tosi hienoja kuvia sekä Arista että bändistä.
mutta missä on Erkki?
On kyllä mahtavia kuvia! Ari on sitten ollut keikan jälkeen "tarottamassa" Mahtanut olla eturivissä vipinää, kun ovat huomanneet Arin siinä istuvan alapuolella:) No eipä se oikeen varmasti olisi yleisönkään sekaan voinut mennä...
Mielettömästi kiitoksia kuvien ottajalle!
monia artisteja eikä kuvittele ite olevansa mikään stara. Koskahan se huomaa, et sitä itteäänkin digataan.
Ei voi sanoa enää, että Ari on staattinen lavalla. On todella elementissään täysillä.
Kiitos vaan taas kerran hänelle, joka laittoi kuvat kotisivulle ja jakaa tällä lailla iloa meille muillekin.
Siihen se ei vaikuta, mutta eiköhän Ari kokemuksen myötä pysty irrottautumaan relampaankin menoon vaikka biisien laulamiseen pitääkin keskittyä. Se on vaan tottunut esiintymään silleen (karaokemaisesti) ja sen pitää oppia siitä pois. Pikkuhiljaa edistyy.
estynyt jostain syystä vissiin tolla kertaa.
En muista nähneeni tai sit se on niin tyypillisen näkönen hevijörmy, etten muista.
Stratovariuksesta. Tieto AK:n kotivuilta roudarin tiedottamna.
Hemmo ei ole enää ollut Stratossa muutamaan vuoteen. Meni sukset ristiin Tolkin kanssa tai jotain...
eikä jotain etukäteen mietittyä sirkusnumeroa. Mitään kärrynpyöriä tai muuta akropatiaa en mä ainakaan Arilta enkä muilta keikoilla odota.
Se on oikein hoksinu sen seikan, et liikkuu vain sen mikä luontevasti menee eikä koita väenväkisin elvistellä siellä kukkulan kunkkuna. Tottakai lavaa saa ja pitää käyttää hyödyksi, mut se tulee ajan kanssa luonnostaan ja musa siinä on pääasia eikä mikään sirkusmeno. Ihan tarpeeksi liikettä siel näkyy jo nytkin ja onhan pojissa kattomista muutenkin vaikkei ne mitään "ihmeellistä" siel tekiskään.
että Ari ei näytä staattiselta. Miksi näitä puolustuspuheita pitää kirjoitella vaikka ei ole edes aihetta! Kummallisia Arin fanittajat kun pitää alkaa palopuhetta pitämään positiivisistakin kirjoituksista aivankuin ei olisi ymmärtävinään mitään viestien sanomasta.
tarkotuksenakin ja musta tällaset yleiset sivut tuo aina enempi esiin asioita kaikilta kanteilta eikä vaan siitä fanituksen näkökulmasta, jossa kaikki on jo valmista ja täydellistä.
Parantamisen varaa on aina. Turha kuvitella, et valmista pässinlihaa jo olis. Ja Ari ite ei niin luulekkaan. Sillä on oikee asenne. Se on fanit, jotka yrittää määritellä sen yli siitä mitä se oikeesti on. Homma pitää olla auki ja elää niin sitten tapahtuu sitä kehitystäkin.