Volvo Pentani alkuperäinen laponestoventtiili vuotaa vettä pilssiin. Olen yrittänyt turhaan puhdistaa sitä kumikalvoa.
Laittamalla sitä samaa silikonipastaa, mitä anturien läpivienneissä käytetään, venttiili toimii pari viikkoa.
Onko jotain kikkoja, millä sen saa pitämään?
Saako jostain pelkästään ostettua sen venttiiliosan?
Jos joudun kääntymään Volvo Pentan valtuutetetun huoltokorjaamon puoleen, niin he myyvät vain kokonaan uuden venttiilin. Hinta on törkeä ja ei siinä oikeasti ole mitään järkeä.
Laponestoventtiili
8
1918
Vastaukset
- vesilintuun
läpät ja laita sellainen mistä menee pikku pilli kyljestä ulos,tai rakenna itse.
- Lappo
Olen samaa mieltä siitä, että nämä läpällä varustetut mallit menevät aina jossain vaiheessa rikki ja pahimmillaan rikkovat koneen.
Sellainen yksinkertainen purkki mistä menee "pikkuputki" esim pakoputken kotkeimpaan kohtaan toimii 100% varmasti kun siinä ei ole liikkuvia osia. - talteen
Lappo kirjoitti:
Olen samaa mieltä siitä, että nämä läpällä varustetut mallit menevät aina jossain vaiheessa rikki ja pahimmillaan rikkovat koneen.
Sellainen yksinkertainen purkki mistä menee "pikkuputki" esim pakoputken kotkeimpaan kohtaan toimii 100% varmasti kun siinä ei ole liikkuvia osia.Pistä vaikka 1,5l. mehupullo roikkumaan sen lapon kaulasta ja pistä siitä kaarevasta putkesta muoviputki siihen pulloon. Tyhjennä parikertaa kesässä se pullo.
Muuten muistaakseni Volvo (Turussa S-Marin) myy myös vain sitä kavoa ja messinki rengasta varaosana, eikä ollut kallista, kumma kyllä. - Pertsa2
Olen samaa mieltä, että surkea viritelmä. Tuo mitä kerroit on mielenkiintoista. Vaikka olen vuosia veneeseeni kaikkea rakentanut, niin kertomasi oli minulle uutta eikä täysin auennut.
Voisitko ystävällisesti kertoa vähän lisää?
Yritin googlettaakin ja kävin eri venetarvikeliikkeiden sivuilla turhaan.
Se 1,5 l:n mehupullo täyttyy parissa tunnissa.... - V.Pentanen
talteen kirjoitti:
Pistä vaikka 1,5l. mehupullo roikkumaan sen lapon kaulasta ja pistä siitä kaarevasta putkesta muoviputki siihen pulloon. Tyhjennä parikertaa kesässä se pullo.
Muuten muistaakseni Volvo (Turussa S-Marin) myy myös vain sitä kavoa ja messinki rengasta varaosana, eikä ollut kallista, kumma kyllä.Korjaussarja 875738 sisältää kuparisen tiivisterenkaan ja muutaman millin halkaisijaltaan kumilevyn, hinta oli vähän toista kymppiä..
Olen itsekin etsinyt sopivaa korvaavaa tuotetta. Nautikulma ja pari muuta liikettä tyrkytti saniteettipuolen lappoventtiiliä! Enpä sellaista moottoiini asentaisi, meriveden painepuolelle. Jossain näin parikin vaihtoehtoa, muovisia nekin, mutta moottoriin tarkoitettuja. Toinen lirutteli suosiolla, toisessa oli joku venttiiliviritys. Tietääkö joku luotettavaa ratkaisua? Mehupulloon liittyy pieni riski, jos nimittäin unohdat tyhjentää sen ja letku jää pinnan alle.... - vesilintuun
Pertsa2 kirjoitti:
Olen samaa mieltä, että surkea viritelmä. Tuo mitä kerroit on mielenkiintoista. Vaikka olen vuosia veneeseeni kaikkea rakentanut, niin kertomasi oli minulle uutta eikä täysin auennut.
Voisitko ystävällisesti kertoa vähän lisää?
Yritin googlettaakin ja kävin eri venetarvikeliikkeiden sivuilla turhaan.
Se 1,5 l:n mehupullo täyttyy parissa tunnissa....En tiedä on näin "monimutkaista" laitetta myytävänä,kupari/hst putkenpätkä letkunväliin josta otetaan pieni esim.6mm haara ,siitä letku kyljestä ulos.
- Pertsa2
vesilintuun kirjoitti:
En tiedä on näin "monimutkaista" laitetta myytävänä,kupari/hst putkenpätkä letkunväliin josta otetaan pieni esim.6mm haara ,siitä letku kyljestä ulos.
Kiitos, nyt mä tajusin.
Siihen merivesiletkun ylimpään kohtaan T-haara. Haaran koko pieni suhteessa letkuun halkaisijaan ja siitä letku laidan läpi tai sitten siihen pakoputken laitaläpivientiin.
Toimiin kuin se kuuluisa junan vessa.
Täytyypä tehdä. - SpK
Pertsa2 kirjoitti:
Kiitos, nyt mä tajusin.
Siihen merivesiletkun ylimpään kohtaan T-haara. Haaran koko pieni suhteessa letkuun halkaisijaan ja siitä letku laidan läpi tai sitten siihen pakoputken laitaläpivientiin.
Toimiin kuin se kuuluisa junan vessa.
Täytyypä tehdä.Kaveri on tuonut tarkoituksella tämän laponestoletkun purjeveneen avotilaan. Näkee siitä "tarkistuslirinän" eli huomaa heti jos vedenototossa on häiriötä. Mulla on vielä venttiili, mutta vaihtuu ilman muuta letkuun sitten kun lakkaa toimimasta. En ole varma haluanko lirinää avotilaan, mutta hyvin näkyvälle paikalle kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3027661Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne855989Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1673548Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322007Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1921885Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san201733- 361599
- 441484
- 221431
Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?
Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan661406