Mikä on teidän mielestä alaikäräja seksin suhteen?
Omasta mielestä se on aikaisintaa 15-vuotiaana.
Riippuen tietysti ihan ihmisestä.
Omasta mielestä se on aikaisintaa 15-vuotiaana.
Riippuen tietysti ihan ihmisestä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niinpä niin. Tästä asiasta on keskusteltu kovasti, tai ainakin aihetta on sivuttu. Jossain kirjoituksessani ankarasti koitin todistella, ettei 16-vuotiaat vielä ole kypsiä seksiin.
Ihmisestähän se riippuu, olet oikeassa. Nykyisellään seksisuhteiden aloittamisen edellytyksenä pidetään kykyä kantaa vastuunsa asiasta. Vastuun kantamisella tarkoitetaan käytännössä lähinnä valmiutta raskauden ja tartuntatautien ehkäisyyn. Sitähän kouluissa ja muissa nuoria ohjaavissa instituutioissa toitotetaan.
Aika ajoin tapaan kuitenkin nuorehkoja, alle 40-vuotiaita, naisihmisiä, jotka ovat kertovat olleensa seksuaalisesti sangen aktiivisia nuoruusvuosinaan. Kumppaneita oli paljon ja ne vaihtuivat usein. Joka ainoa heistä on kertonut irtosuhteiden lopulta aiheuttaneen turhautumista ja jopa masennusta. Niin muodoin olen tullut johtopäätökseen, että seksillä voi olla vaikeitakin psyykkisiä haittavaikutuksia. Näistä ei juuri seksuaalivalistuksessa kerrota, ja mahtaakohan kukaan olla näiden haittavaikutusten syntymekanismeja edes tutkinut - hoidoista puhumattakaan.
Useimmat teini-ikäiset tytöt haluavat liittää seksin aloittamisen luotettavaan parisuhteeseen. Ongelma on siinä, että nämä nuoret naiset ovat kokemattomia, ja erehtyvät helposti pitämään ensimmäistä seurusteluaan vakaana suhteena. Jokainen meistä vähänkään varttuneemmista kuitenkin tietää, että vakaan suhteen kypsyminen kestää kauan.
Lisäksi ongelmana on sangen seksistinen kuva seurustelusta. Seksin katsotaan liittyvän välttämättä seurusteluun. Seurustelu on oikeutus ja jopa välttämätön edellytys seurustelulle. Etenkin nuoret miehet odottavat seksiä suhteelta aivan avoimesti, mutta kyllä sama pätee tyttöihinkin. Seurustelusuhde on nuorelle kuitenkin täynnä uusia asioita. Tyttöjen on opeteltava, ettei poikakaveri olekaan samanlainen ystävä kuin varhaisen nuoruuden läheisin tyttökaveri. Ja poikienkin on opeteltava muuttamaan käsityksiään seurustelusta ja sen sisällöstä.
Jotta seksi olisi turvallista, nautittavaa ja mukavaa, pitää suhteen jo toimia ja olla lämmin ja luotettava. Siihen pääseminen vie aikaa. Kun vielä muistetaan, millaisia paineita ensimmäisten seksikokemusten odottaminen odottaa, käsitykseni seksin aloittamiseen sopivasta iästä on selvästi korkeampi kuin 15 vuotta.
Tavallisesti nuoret aloittavat ensimmäiset seurustelunsa ehkä 15-17 -vuotiaina. Näihin ikävuosiin pitää lisätä se aika, jonka suhde vaatii kehittyäkseen niin turvalliseksi, että seksiin kohdistuvista paineista ei aiheudu koko seurustelua rasittavaa ongelmaa. Kyllä minun käsitykseni on, että vasta viimeisinä tieni-iän vuosina on sopiva aika aloitella seksisuhteita: 18-20 vuotta voisi olla huomattavasti parempi kuin 15.
Uskon että monet nuoret eivät pidä tästä ehdotuksestani. Ja onhan käytäntö osoittanut, ettei nuorena aloitettu seksi välttämättä turmele kenenkään aikuisiän seksielämää. Uskon kuitenkin, että monilta ikäviltäkin seurauksilta vältyttäisiin, jos nuorille ei kasautuisi hankkia seksikokemuksia liian nuorina.
Samaa mieltä olen. Jos joku tietty ala-ikäraja pitää heittää niin se olisi omasta mielestäni 17-18 vuotta. Eikä yhtään alemmas.
juu kyllähän se teidän on helppoa sanoa kun olette ilmeisestikkin jo vanhempia immeisiä.
kaikki nuoret eivät juokse suhteesta toiseen ja ajattele että seksillä saisi pidetty pojan itellään..ehei..itse seurustelin 1½vuotta ennen kun menetin neitsyyteni ja tämä tapahtui 16 vuotiaana.tunsin olevani valmis.mutta en olisi voinut kuvitellakaan rakastelevani jonkun lyhyt aikaisen tuttavan kanssa ekan kertani enkä kyllä nyttenkään.
mutta ohan se ymmärrettävää että ajattelette noin,itsekkin katson pari vuotta nuorempia sekavin tuntein.ne näyttävät vielä niin nuorilta vaikka itse olin vasta hetki sitten samaa tasoa.
jonkinlaista evoluutiota on tapahtumassa sillä järkytyksekseni luin jostain 11v tytöstä joka harkitsi rakastelemista poikaystävänsä kanssa!!tuohon ei kuitenkaan pitäisi mennä.monet ikäiseni ovat todella kypsiä ja valmiita seksiin.jotkut taas ei.
asia riippuu paljonkin siitä millaisia suhteita sinulla on eli jos poika vaihtuu kerran viikossa tai kuukaudessa niin rupeaisi hiukan epäilyttämään,mutta on sitten myös meitä jotka luulevat itse olevansa valmiita ja siinä ei sit enään ikää niin tarkasti katota..!!