MVC:stä kysymyksiä

Nieir

Tein pikkuisen MVC:n ihan kokeilumielessä, varsin käyttökelpoiselta vaikuttaa, jotenka aattelin muuttaa yhden sivuston kaikkine hilavitkuttimineen siihen. Mutta mitenkäs tietokanta-yhteyksien kanssa?

Tällähetkellä on tietokanta-luokka joka on hieman muokkailtu singleton. Siis parametrina saa yhteyteen tarvittavat asetukset, jos ne eroaa niin luodaan uusi olio muutoin palautetaan jo luotu.

Tuota tietokanta-luokkaa kutsun vain niissä luokissa mitkä tarttevat tietokantaa, asetukset on erillisenä luokassa. Joten onkos tämä myös käyttökelpoinen MVC:tä käytettäessä, vai oliskos jotenkin muuten parempa?

Tuon Mallin tarkoitus ei ole vielä kunnolla auennut. Mulla on foorumi-luokat jotka hoitaa tietokannasta viestien haun jne... mitä nyt foorumissa tarttee niin onko nämä silloin Malleja?

Ja mitä muiden esimerkkejä/ohjeita olen yrittänyt katsella niin niissä käytetään vain yhtä mallia, joten jos haluan foorumin lisäksi samalle sivuille vaikkapa sivuni uutiset, niin teenkö vain uutisille oman mallin/luokan jota sitten käskytän ohjaimesta käsin?

4

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nieir

      Eikös kukaan viitsi vastata?

    • Nieir

      Taitaa olla liian vaikea kysymys, vai mikäs kukaan ei vastaa?
      MVC = Model-view-controller = malli–näkymä–ohjain

    • tähänkin

      Ite olen leikkinyt tuon Strutsin kanssa ja miten olen itse ymmärtänyt, niin Model on se logiikka, joka hoitelee juttelun tietokannan kanssa. View on ne jsp(tahi vastaavat sivut) ja controller on ne bean:it, jotka kulkee modellin ja viewin välillä.

      PS. Ei jaksanu alkaa suomentamaan noita termejä

    • asdadsadsads

      Oletko siis itse koodaamassa suoraan HttpServletin päälle jotain MVC systeemiä? Ei kannata. On valmiita frameworkkejä, joissa on paljon valmiina. Vai tarkoitatko, että Struts == MVC? Struts ei tosiaan ota oikein mitään kantaa tietokannan käyttöön, joten siihen voi ottaa jonkin lisäpulikan sitä hoitamaan.

      Itse tekisin Java webbisoftan Spring Frameworkillä (www.springframework.org), jossa on MVC-webbiframework osuus, mutta ennen kaikkea se sitää nuo kaikki osat yhteen IoC containerilla (Inversion of Control, Dependency Injection). Eli se ratkaisee juuri tuota ongelmaa, johon olet itse joutunut tekemään singletonin (brrr).

      Ja tosiaan. Sen modelin tarkoitus on oikeastaan tehdä kaikki "olennainen" siinä softassa. Jos esim. käyttäjä painaa forum softan "Lähetä Viesti" nappia, niin controlleri ottaa HTTP pyynnön vastaan ja purkaa siitä ulos tuon merkityksen ja kutsuu sitten Model kerroksen lähetäViesti(Viesti v) metodia, joka tallentaa viestin tietokantaan ja valitsee seuraavan käyttäjälle näytettävän sivun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6178
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1808
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe