PVC:n pesu??

pvc-tyttis

Kestääkö PVC-vaatteet ja -lakanat pesua pesukoneessa?? Tykkäisin pvc-vaatteista ja öljyleikeistä, mutta mukavuudenhaluisena olis kiva, jos "jälkipyykki" hoituisi mahdollisimman helposti... Siis esmes öljyiset pvc-lakanat koneeseen vai meneekö pilalle??

6

5053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vesimies1976 huittinen...

      kyllä mun mielestä ne tarvis vaan pyyhkiä kostealla rätillä ja vaikka fairilla!=)

    • turvallisin

      Ainakin kaikissa pesuohjeissa mihin olen törmännyt sanotaan käsinpesu ja tämänkin tulisi olla hellävaraista huljuttelua eikä mitään ryppyyn rutistelua... toisaalta se selviää ainoastaan kokeilemalla kestääkö pvc-lakanat konepyykkiä, itse lähtisin kokeilemaan käsinpesuohjelmalla ilman linkousta. Riskinä lienee pinnan murtuminen?

      • lakanat

        ainakin ne lakanat mitä minä olen nähnyt. on erilaista vinyyliä kuin se, mitä asuissa käytetään. Vaatteissa pvc on jotenkin pehmeämpää ja siinä on takana kangas. Lakanoissa ei vuorikangasta ole.

        Mielestäni pvc-lakanat voi pestä pesukoneessa ehkä 30-40 asteessa. Lakanaa koneeseen sullotaessa ja poisotettaessa kannattaa varoa, että ei tule pahoja laskoksia ja taitosten repeämisiä. Ja kuivatus mahdollisiman suorana ja niin että molemmat puolet pääsevät tuulettumaan.


    • pvc-saappaat

      kestääkö miten ulkokäyttöä? olis tarkoitus käyttää mudassa yms. sellaisessa. onko kellään kokemusta? pitäskö jollain suojata ensin?

    • juppe6969

      Moi,
      ihan ensinnäkin, kun puhutaan pvc'stä, pitäis tarkemmin tietää, mistä on kyse. Tänä päivänä suurin osa ns vinyylikamoista ei enää itse asiassa ole PVC'sta vaan polyuretaanista (PU). eli rautalangasta väännettynä:
      - folio/filmi/kalvo, ilman taustakangasta, eli tyypillisesti esim naisten sadetakki tai ns sauna-asu, on pvc'tä (kertakäyttösadetakit ja elmukelmu taas ovat polyeteeniä). PVC ei kestä öljyjä, ei kestä konepesua. Käsinpesu ja ilmava kuivaus. Öljyt kovettavat tällaisen PVC'n. Jos esim haluaa liukkaria tällaisten asujen kanssa (esim muovipöksyt) niin suosittelen ehdottomasti vesiliukoisia, esim KY.
      - vinyyliasut, mustat, punaiset ym, voivat olla pvc'tä, mutta todennäköisimmin ovat polyuretaania. Kestää paremmin öljyjä, voi pestä hienopesuohjelmalla. Ajan kanssa pinta lähtee kyllä yleensä hilseilemään. Tämä koskee mm noita vinyylilakanoita.
      - sadeasut, voivat olla PVC'tä tai PU'ta. Halvimmat kiinalaiset ovat yleensä PVC'tä, esim Rukan kamat ovat PU'ta. PVC on aina herkkä kovettumaan jos siihen kaadetaan öljyjä, muuten kaikki yleensä kestävät hienopesun.
      Sitten kysymys vinyylisaappaiden mudankestosta. Ei ole omakoht kokemusta, mutta veikkaan, että menettävät kiiltoa jollei muuta.
      Joku on joskus kysellyt että jos vinyyliä ruiskuttaa silikonilla. Periaatteessa silikoni on ok, mutta suihkeessa on mukana usein jokin liuotin tai ponneaine, joka voi olla vahingollista vinyylille. Siksi ei voi sanoa ihan varmasti. Kumille silikoni on ok.

      toivottvasti oli apua, ei muuta kuin kivoja leikkihetkiä mukavien fetissien maustamina.

    • Anonyymi

      Mulla on aivan ihanat tekonahkaiset sortsit mustat miten saan pissan hajun pois .pesun jälkee haju palautuu mikä neuvoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      930
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      57
      836
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      832
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      105
      741
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe