Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Verinen vuoto

Mistä johtuu kun joskus yhdynnän jälkeen tulee verta? Osaako kukaan sanoa?

Raskaana en ole, menkat odotettavissa vasta sunnuntaina, pillereitä syönyt 6 vuotta.
73044
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse vuodin juuri vähän aika sitten yhdynnän jälkeen 4 päivää verta. KÄvin sit lääkärissä kysyy, ni sano että sua on kuule vaan naitu vähän rajummin. Jotain haavoja tullu kai tjt. Ei vaarallista.

Äänestä

Kuullostaisi siltä, että on kyse kuivuudesta. Kokeilkaahan liukuvoidetta. Limakalvot ovat hyvin herkät vuotamaan jos "kitka" on liian voimakas.

Äänestä
  • Tai sitten ei... itsellä ei paikkojen kosteudesta ole muuta ollut kuin harmia (liian liukasta) ja silti joskus tulee jälkikäteen verta.

    Äänestä

  • jaa-aaa kirjoitti:

    Tai sitten ei... itsellä ei paikkojen kosteudesta ole muuta ollut kuin harmia (liian liukasta) ja silti joskus tulee jälkikäteen verta.

    No tuota minäkin ihmettelen, kosteuden kanssa ei mitään ongelmia ole....vai voiko tuo sitten olla siitä johtuvaa, kun taukoviikko pitäisi alkaa perjantaina, niin onko tuo jotain ovulaatiovuotoa?
    Ärsyttävä vaiva vain..välillä kyllä tuntuu siltä kuin jätkä menisi liian syvälle, tuntuu mahanpohjassa asti.Mutta minkä sille voi kun seksi on niin mukavaa=) Pitää varmaan alkaa jotain rättiä käyttämään lakanan suojana...

    Vieläkin tulee valkovuodon mukana vähäistä punertavaa vuotoa vaikka seksistä jo 3 päivää.

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    No tuota minäkin ihmettelen, kosteuden kanssa ei mitään ongelmia ole....vai voiko tuo sitten olla siitä johtuvaa, kun taukoviikko pitäisi alkaa perjantaina, niin onko tuo jotain ovulaatiovuotoa?
    Ärsyttävä vaiva vain..välillä kyllä tuntuu siltä kuin jätkä menisi liian syvälle, tuntuu mahanpohjassa asti.Mutta minkä sille voi kun seksi on niin mukavaa=) Pitää varmaan alkaa jotain rättiä käyttämään lakanan suojana...

    Vieläkin tulee valkovuodon mukana vähäistä punertavaa vuotoa vaikka seksistä jo 3 päivää.

    pahalta että menee liian syvälle niin sano sille jätkälle.

    Äänestä

Itse kävin kyseisestä asiasta lääkärissä koska vuotoa oli melkein joka rakastelukerran jälkeen. Lekuri sano et johtuu pääosin siitä että oon nuori (19v) ja sillon vielä limakalvot herkät, se epäili kuitenkin että pilleritkin voi sen aiheuttaa. Olin käyttäny samoja pillereitä useemman vuoden eikä vuotoo ollu koko sitä aikaa ollu, kuitenkin siirtyminen ehkäsyrenkaaseen autto. Sen jälkeen ei oo kertaakaan ollu ylimäärästä verenvuotoo :)

Äänestä

...nainen ja minulla on todella ohuet limakalvot ja se aiheuttaa verenvuotoa rakastelun jälkeen. Olen hyvin kostuva, joten kuivuus ei ole verenvuodon syynä. Raju rakastelu laittaa vuotamaan 3-4 päivää, mutta hellästi rakastellessa vuotoa ei esiinny. Siis... kannattaa harrastaa välillä "pelkkää" suu- ja käsiseksiä.

Peppuseksin kanssa on sama ongelma. Ohuet limakalvot myös B-puolella. Verta vuotaa sieltäkin ja siksi peppuseksi onkin harvinaista herkkua, koska verimäärät ovat huomattavammat ja hemoklobiini laskee vuotojen takia. Peräpukamia ei ole, on tutkittu juttu.

Eli...Ohjeena annan, että harrastakaa enemmän halailua, pussailua, suuseksiä, hyväilkää, hellikää, silitelkää ja "sormeilkaa". Jättäkää "rynkytysvaihe" mahdollisimman lyhyeksi. Minä ja kumppanini ainakin nautimme suunnattomasti pitkitetystä "beddingistä" ja laukeamme nopeasti, kun vihdoin siirrytään "varsinaiseen" asiaan. Suosittelen kaikille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mistä johtuu.. kirjoitti:

Mistä johtuu kun joskus yhdynnän jälkeen tulee verta? Osaako kukaan sanoa?

Raskaana en ole, menkat odotettavissa vasta sunnuntaina, pillereitä syönyt 6 vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu