tässähän näitä-täyttä B-tasoa meinikiä ja kohellusta ei säästellä.

the Teenage Zombie (undead ...

trolls,trolls2,gremlins,critters jatkot,killer clowns from outer space,jack frost pila versio,killer tomatoes,cripled masters,vastaavat.
Bad taste,Braindead,toxic avenger,troma leffat yleensäkin.Lisää tulee.Lista 2.tulossa.

4

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuten hyvä...

      nii muuten hyvä mut bad taste ja braindead ei oo B-luokan leffoja vaan kultti leffoja ja ihan eri kategoriaa noiden muiden kanssa!!! et silleen

      • opettele termit

        B-luokka liittyy elokuvan budjettiin, ei sen hyvyyteen tai huonouteen.

        Braindead on ihan takuuvarmasti tekobudjettinsa ansiosta B-leffa vaikka se onkin mainio ja kulttimainetta saavuttanut hupailu.


      • the Teenage Zombie

        Et silleen vaan.Jackson on yksi niistä jotka nostivat tavallaan uudelleen esiin B-leffa käsitteet ja kultti leffa.Bad movie eli B-movie,väli elokuva ja huonosti koostettu elokuva.Jonka budjetti on joko tahallaan tai tahattomasti rajallinen.Minä pidät sitten Death Proofia ja Planet terroria.Sekä Killer clowns from outer space.Eikö niissä olekkaan huonoa makua ja yli vedettyä tyyliä?.Onkohanne isoja Hollywood leffoja mielestäsi.Käyppäs Bad movie org.B-leffat ja kultti touhu lähtee 70-luvun kauhusarjakuvista ja dekkareista joita myytiin rahastuksen takia tai kirjoittajien ensimmäisiä ''teoksia''.Creepshow,tales from the crypt.Crypt keeper.Roska populääri kulttuuria.


      • the Teenage Zombie
        opettele termit kirjoitti:

        B-luokka liittyy elokuvan budjettiin, ei sen hyvyyteen tai huonouteen.

        Braindead on ihan takuuvarmasti tekobudjettinsa ansiosta B-leffa vaikka se onkin mainio ja kulttimainetta saavuttanut hupailu.

        huonous on niiden itsearvo ja kaikki rakentuu sen varaan.Eihän niissä oliskaan oikein mitään ilman sitä tekemisen intoa,huonosti hyviä tehosteita ja huonoa makua.Eräänlaista anarkiaa.Koska kaikki leffat perustuvat nykyään johonkin tiettyyn juttuun ja niiden täytyy olla kaupallisesti korrekteja sekä muutenkin sisällööltään korrekteja.Jokainen tehoste on paikallaan ja jokainen kommentti tylsä.Näyttijät toimii mutta? tehosteet vievät heidänkin paikan.Laskelmoituja aina sen mukaan mikä on aikasemmin menstynyt kuten vaikkapa jatko osat.Sellainen iso tekijä ei voi tehdä enään täyttä skeidaa.Koska jos skeidaa tehdään sen täytyy myydä.Sisältö jää silloin vajaaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4358
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      144
      3120
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2428
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2343
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      1985
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1584
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      150
      1411
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe