Teepussin hauduttamisesta

teenjuojapoika

Noita kaupan teepusseja pitäis ohjeiden mukaan liottaa vedessä minuutti tai minuutteja mutta mä annan olla vedessä vain noin 10 sekuntia, silloin maistuu paremmalta kun ei ne parkkihapot o päässy liukenemaan. Jos vesi on lähes 100-asteista niin 10-15 sekkaa riittää hyvin muutenkin, ei siitä tu sen laihempaa kuin ohjeiden mukaan valmistetusta. Ehkä niiden paskaparkkihappojen takia tulee vaikutelma että minuutin liotuksen jälkeen tee on täyteläisempää.
Nää on vaan mun mielipiteitä. Tuskin kukaan on samaa mieltä.

5

1129

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      otin keväällä eräässä tilaisuudessa pussiteetä jota liotin muutaman minuutin ja se oli kamalan makuista.

      kotona juon hyvälaatuista teetä, jota voi hauduttaa vaikka kuinka kauan, eikä se tule kitkerän makuiseksi. tavallisesti kaadan kiehuvan veden teelehtien päälle ja haudutan niin kauan että tee jäähtyy sopivan lämpöiseksi, eli vähän yli 15 minuuttia.

    • teenjuojapoika

      Luin wikipediasta äsken että "Pitkäänhaudutetussa teessä esiintyvä karvas maku johtuu terveellisistä antioksidanteista."

    • Anonyymi

      Nopeasti pussia huljuttamalla teehen tulee pelkkä väri, mutta maku jää uupumaan.

    • Anonyymi

      40s mikrossa kupillinen, seuraavaan kupilliseen tulee vielä enemmän makua samasta pussista.

    • Anonyymi

      En käytä narullisia teepusseja. Käytössä Typhoo tea ja sitä pitää maailmalta tilata. En hauduta useinkaan enenpää kuin 30 sekunttia joskus menee kauemmin ja hyvää on maidon kanssa, kun maidon laittaa mukiin ensin. Tee tietysti teekannussa valmistuu ei suoraan mukiin kotioloissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1168
    2. 69
      1071
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      838
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      761
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      741
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      694
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      633
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      618
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      38
      518
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      487
    Aihe