Millaista seksuaalikasvatusta 7-luokkalaisille

Kertokaahan meille sairaanhoitajaopiskelijoille millaista seksuaalivalistusta toivoisitte lapsillenne seisemännellä luokalla?
Tarkoitus on pitää jonkinlainen "tapahtuma" aiheesta...
Kiitos vastauksista!
111427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

mää oon sit mieltä et kyl kaik pitää kertoo jo viimeistään seiskalla. Johan ne alkaa sikiämään jo koht muutenkin. et valistusta vaan ja kortsuu peliin,..,.,..,.,.

Äänestä
  • No itse kyllä olen vasta 17, joten sori nyt, että vastaan, mutta olen sitä mieltä, että pitää puhua asioista asioiden oikeilla nimillä, taudeista, riskeistä, tunnepuolesta, vastuusta. Mutta ei pidä jakaa kondomeja. Se on sairasta. Jakaa nyt kondomeja seiskaluokkalaisille, hyvänen aika...

    Äänestä

Juu, ei kortsuja, ei demonstraatioita siitä miten se rullataan peniksen päälle, ei kaaviokuvia siitä miten se homma teknisesti tapahtuu, miten penis menee emättimen sisään jne. EI TÄTÄ.
Kertokaa, että 7.-luokkalaisen EI kuulu harrastaa seksiä VIELÄ. Että valtaosa niistä jutuista "kokemuksesta" sekä tytöillä että pojilla on puppua, isotellaan. Että tytön ei tarvitse suostua yhtään mihinkään jos ei halua, ja jos poika sanoo, että jätän sinut, jos et suostu - antaa jättää, se ei ole rakkautta, se jättäisi varmaan kuitenkin silti, joskus myöhemmin.
Myös poika voi ihan huoletta odottaa. Suutelu on vielä ihan sopiva taso tuon ikäisen seurustelulle...
Kertokaa, että monet ovat neitsyitä vielä täysi-ikäisenäkin, ja vaikka ei ole oikeaa ikää aloittaa seksi, sen aloitus kannattaa siirtää myöhemmäksi, sillä silloin on itse henkisesti mutta myös keholtaa kypsempi. Ja että silloin kun sitä tekee rakkaudesta rakastamansa kanssa, ja on itse kypsä, seksi on silloin hyvää ja nautittavaa..
Ja toki ne tavanomaiset kortongin käytön tarpeellisuudesta, jälkiehkäisypillereistä, taudeista.
Ehkä paikallaan olisi puhua myös tytön maineesta ja siitä, miten helposti sen yhä edelleen menettää tai tahrii ja miten perusteetta: luullaan ja oletetaan, ja todellisuudessa tyttö on vain väärässä seurassa, esittää enemmän kuin onkaan ja karkoittaa maineellaan kunnon pojat.. itselläni oli 15-v. ns. maine, joka johtui siitä että olin väärässä seurassa ja rälläsin viinan kanssa kaupungilla viikonloppuisin. En ollut vielä ensisuudelmaakaan suudellut, kun minulla oli huoran maine. Tajusin sen vasta jälkeenpäin; silloin ihmettelin, miksi ihastukseni kohde ei minusta välittänyt....!!
Alkoholi on huono kaveri siinä mielessä, että silloin pojat helposti käyttävät tyttöä hyväkseen.. ja tyttö menee mukaan kun on kännissä, vaikkei todellisuudessa haluaisi ja katuu ja siinä unohtuu ehkäisy. Sukupuiolitaudit ovat ihan oikeasti vaaraksi, etenkin hoitamattomina.
Kuukautiset? Hygieniasta puhuminen? Onko se teillä mukana puheenaiheena? Riittävän usea siteen vaihto, ja jos ei ole mahdollisuutta saada siteitä kotoa, hakee terkkarilta, kertoo miksi hakee niitä terkkarilta - - siskolleni isä sääteli siteiden määrää juuri 7.-luokalla. Meni liian paljon, kallista (isä joi ja tupakoi) että tämmöstäkin on. Siinä maailmassa terkkari ei oikein antanut... oliko syynä tämä, piilevä tulehdus, vaiko myöhemmin poikaystävältä saatu klamydia, sisko ei voi saada lapsia muuten kuin keinohedelmöityksellä, sillä on ollut aikoinaan munajohtimissa piilevä tulehdus, tulehdus on oireettomana noussut sinne asti. ja paljastui vasta kun lapsen hankinta oli hankalaa, kohdun ulkoinen raskaus...
Ja hyvät sairaanhoito-opiskelijat, tämä on ihan totta, suomessa, ja 80-luvulta on tämä tapaus.

Yksi juttu on se, että monet tytöt haluavat sitoutua hyvin tiiviisti ja hyvin aikaisin. Ja tuon ikäiset ja vanhemmatkaan pojat eivät. Tytöt haaveilevat hyvin aikaisin lapista, perheestä.. ja että olisi hyvä odottaa sitäkin asiaa ja käydä koulunsa ensin kunnolla, opiskella.

Kun itse olette luontevia, ja pidätte asiaa normalina, ja jaksatte sivuuttaa ne mölinät niin juttu menee perille paremmin. Ja mölinätkin jää vähemmälle. Jos punastelette ja häpeilette ja ujoilette, ei se tavoita nuoria vakuuttavasti.

Äänestä
  • Tämän artikkelin alla puhutaan 13-vuotiaiden seksuaalihaluista kuin jostain maailman kamalimmasta asiasta. Minä en näe yhtään hyvää syytä miksi 13-vuotiaita tulisi kehoittaa pidättäväisyyteen ja siihen ette seksuaalivalistus jää sukupuolitaudeista kertomiseen ja moralisointiin että 13-vuotiaat on liian nuoria seksiin.

    Mikä muukaan yllyttäisi tuon ikäisiä seksiin kuin se, että kerrotaan että he ovat liian nuoria? Juuri 13 vuoden hujakoilla olevat nuoret vain innostuvat moisesta, ja haluvat näyttää toisilleen että kyllä me ollaan tarpeeksi kypistä tällaiseen.

    Minä annoin neityyden ollessani 14-vuotias enkä ole päivääkään katunut. En tunne itseäni mitenkään esim. huoraksi eikä minua ole koskaan sellaiseksi kutsuttu. Nautin paljon ekasta kerrasta vaikka pelkäsin että se sattuisi. En tuntenut itseäni yhtään liian nuoreksi. Tuon ikäisenä minulla oli jo isot rinnat, saman kokoiset mitä nyt, aikuisena. Enkä enää tuon ikäisenä kasvanut pituutta senttiäkään.

    Ja voin myös järkytykseksi kertoa että muutema kaverinikin antoi neityyden 12-14 ikävuoden välillä. Ja uskon että aika moni muukin meidän silloiselta luokalta. Nyt jälkeen päin kun olen udellut asiasta että todellako olivat olleet jo sängyssä, niin ovat he myöntäneet asian pitävän paikkansa.


    Sairasta EI ole että 13-vuotiaat kokeilee ekan kerran ja seurustelevat, ja että niille annetaan juuri tästä syystä asiallista valistusta.
    Sairasta on asioiden piilottelu ja moralisointi. Eivät 13-vuotiaat välitä vähääkään sellaisista asioista. Hihittelee vain välitunnilla tuollaisille jutuille korkaintaan.

    Äänestä

  • Mites jos nuori (kuten vaikka minä) haluaa harrastaa seksiä? Jos koulussa ei kerrota miten pitää toimia, niin kuinka sitten osaan suojautua mahd. raskaudelta/taudilta?

    Sitä paitsi 14-vuotiaat saavat lain mukaan harrastaa keskenään seksiä.

    Äänestä

  • D4rk kirjoitti:

    Mites jos nuori (kuten vaikka minä) haluaa harrastaa seksiä? Jos koulussa ei kerrota miten pitää toimia, niin kuinka sitten osaan suojautua mahd. raskaudelta/taudilta?

    Sitä paitsi 14-vuotiaat saavat lain mukaan harrastaa keskenään seksiä.

    Tota ei taida saada...eikö ikä ole 16v.Ja sekin liian alhainen...

    Äänestä

Valistuksen pitäisi lähteä ensisijaisesti kotoa. Kuitenkin on tärkeää, että myös koulu on valistuksessa mukana. Olen myös sitä mieltä, että kortsuja ei pitäisi jaella vielä seiska luokkalaisille, sillä se vaan rohkaisee kokeilemaan niitä käytännössä. Tulisi painottaa myös sitä, että seksi on osa rakkautta, kuuluu rakkauteen, ja sitä tulee harrastaa vain omasta tahdostaan ja vain rakastamansa ihmisen kanssa, pitkän tuntemisen jälkeen. Koulussa olisi mielestäni hyvä painottaa tätä seikkaa erityisesti pojille. Olisi hyvä jos esim. terveydenhoitaja pitäisi seksuaalisuudesta tunnit pojille ja tytöille erikseen, ja sitten vielä vaikkapa yhdessä, jotta tyttöjen sekä poikien olisi helpompaa esittää mieltä askarruttvia kysymyksiä, ilman toisen sukupuolen läsnäoloa.

Äänestä
  • Joopa, valistus ensisijaisesti kotoa esim. juuri seksinsuhteen.... kun itse yritin asiasta jutella tyttärelleni, hän vaan sanoi: siis mutsi hei, mä' tiedän jo ton.
    Milloin se pitäisi aloittaa? 10-vuotiaalle? Koulussa se alkaa tosi aikaisin, ja siihen päälle keskusteut kavereiden kanssa ja tieto eri laehdistä, joten minä olin myöhässä kun yritin sievästi puhua asiasta.

    Rippikouluikää lähentelevälle neidille yritin selittää että kannattaa odottaa, ei ole kiire jne. mutta sain kuulla että hän aikoo menettää neitsyytensä rippikoulun käytyään. Olipa aiheesta neiti hölösuu jo kavereilleenkin puhunut, yleisessä tiedossa, vitsiä heittivät. Sen verran lapsi kuitenkin että mulle tätä tilitti. Poikakaveri hänellä oli, ja homma siis hoitui. Minun selitykset oli ihan turhaa, yritin jutella asiasta. Hän oli päätöksen tehnyt. Yökylää ei pojan luo ollut, kyllä aika ja paikka tekevälle löytyy. Näköjään.
    Minusta tyttäreni oli (on) typerä.

    Koulussa jaetaan 7.luokkalaisille tosi hyvä vihkonen jossa kerrotaan seksuualisuudesa, hormooneista, tytöistä/pojista, finneistä jne.

    Kotona on toki hyvä puhua asioista, mutta kysymys kuuluu siis, milloin aloitetaan? Miten aikaisin? Leikkivän lapsen kohdalla se on liian aikaista vai? Sitten kun on kehitys ja kiinnostus.. mutta silloin ollaan jo myöhässä.
    Toisaalta jos jollakulla muullakin on tällainen "itsenäinen, omilla aivoillaan ajatteleva ja itse omista asioistaan päättävä " nuori kotona mellastamassa, niin kovin paljon ei sellaiseen luupäähän voi valistusta tai neuvoja jakaa, ei vaikka yrittäisi.. ja pohja pitäisi olla lapsuudessa ihan tavallisen hyvä...

    Äänestä

  • valistaja kirjoitti:

    Joopa, valistus ensisijaisesti kotoa esim. juuri seksinsuhteen.... kun itse yritin asiasta jutella tyttärelleni, hän vaan sanoi: siis mutsi hei, mä' tiedän jo ton.
    Milloin se pitäisi aloittaa? 10-vuotiaalle? Koulussa se alkaa tosi aikaisin, ja siihen päälle keskusteut kavereiden kanssa ja tieto eri laehdistä, joten minä olin myöhässä kun yritin sievästi puhua asiasta.

    Rippikouluikää lähentelevälle neidille yritin selittää että kannattaa odottaa, ei ole kiire jne. mutta sain kuulla että hän aikoo menettää neitsyytensä rippikoulun käytyään. Olipa aiheesta neiti hölösuu jo kavereilleenkin puhunut, yleisessä tiedossa, vitsiä heittivät. Sen verran lapsi kuitenkin että mulle tätä tilitti. Poikakaveri hänellä oli, ja homma siis hoitui. Minun selitykset oli ihan turhaa, yritin jutella asiasta. Hän oli päätöksen tehnyt. Yökylää ei pojan luo ollut, kyllä aika ja paikka tekevälle löytyy. Näköjään.
    Minusta tyttäreni oli (on) typerä.

    Koulussa jaetaan 7.luokkalaisille tosi hyvä vihkonen jossa kerrotaan seksuualisuudesa, hormooneista, tytöistä/pojista, finneistä jne.

    Kotona on toki hyvä puhua asioista, mutta kysymys kuuluu siis, milloin aloitetaan? Miten aikaisin? Leikkivän lapsen kohdalla se on liian aikaista vai? Sitten kun on kehitys ja kiinnostus.. mutta silloin ollaan jo myöhässä.
    Toisaalta jos jollakulla muullakin on tällainen "itsenäinen, omilla aivoillaan ajatteleva ja itse omista asioistaan päättävä " nuori kotona mellastamassa, niin kovin paljon ei sellaiseen luupäähän voi valistusta tai neuvoja jakaa, ei vaikka yrittäisi.. ja pohja pitäisi olla lapsuudessa ihan tavallisen hyvä...

    Itse olenkin juuri miettinyt puhumiseen sopivaa ikää. Itselläni on 9v tyttö, enkä vielä ole ajatellut asiasta puhua. Kuitenkin, kun katson hetken sopivaksi, ei seksuaalisuudesta puhuminen ole mielestäni turhaa. Voinhan silti aina kertoa oman mielipiteeni hänelle asioista. Vaikea juttu se toki on päättää oikea hetki. En tiedä missä vaiheessa yhteiskunnassa on kääntynyt ylösalaisin ajatus siitä, että yhä nuorempana täytyy seksikokeilut tehdä. Rippikouluikä on vielä suht hyvä ikä, mutta kun tohtorin palstoilla näkee tekstejä, kun 11-vuotiaat ihmettelevät mikä heissä on vikana, kun ovat vielä neitsyitä, niin se on jo aika hurjaa. Ihannoidaan sitä, ja seksistä on tullut jotenkin eräänlainen suoritus ja toiminto, joka pitää kokea mahdollisimman pian. Että huh huh.

    Äänestä

meille laitettiin valkokankaalle "omenan kuva" (naisen elimet) ja se sai siinä roikkua hävettävän pitkään.. se oli oikee naisen riisumisopastuskerta eikä tuntunu millään tavalla hyvältä. olis sellane tasa-arvone tilaisuus mis opetettais että rakkautta on vielä jälellä ja seksihommat sitte oman kullan kanssa.. kiitos.. tää vois olla hyväks tänne epämääräses maailmas eläville tytteleille.. ei se itsemääräämisoikeuskaa oo ton ikäsillä kauheen selkeenä mielessä..

Äänestä

Jos tosiaan olisi mahdollista pitää tunnit erikseen pojille ja tytöille, voisiko niitä kondomeja jakaa vain pojille ja sillä periaatteella, että nyt menette kotiin ja harjoittelette näitten kanssa, että sitten aikanaan tosi paikan tullen hallitsette homman.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vain kirjoitti:

Kertokaahan meille sairaanhoitajaopiskelijoille millaista seksuaalivalistusta toivoisitte lapsillenne seisemännellä luokalla?
Tarkoitus on pitää jonkinlainen "tapahtuma" aiheesta...
Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu