Muotkatunturien huussit

Mistä päin Muotkatuntureita löytyy ulkovessoja? Ilmeisesti ainoastaan autiotupien yhteydessä, mutta onko esim. Lahtisen kämpällä ulkovessaa?

Terveisin Muotkalle menijä
102096
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

mutta vesivessa poreammeineen ja pideineen löytyy.

Äänestä
  • Hieno homma, ehdin jo huolestua.

    Äänestä

Aluetta on pidetty tarkoituksella sellaisena, että sitä ei huolleta ja jos kämppä vaikka palaa, sitä ei ole korvattu. Siksi alueella ei ole juurikaan mitään "palveluita". Siksi sinne juuri hakeutuu väkeä, jolle ei ole niin väliksi onko vessassa seiniä vai ei.

Teltta mukaan ja menoksi. Nauti alueen rauhallisuudesta. Itse olin siellä kaksi vuotta sitten juuri kun uusi kartta alueelta oli ilmestynyt vuosikymmenien tauon jälkeen. Silloin ruuhka oli melkoinen. Eiköhän tuo ole jo tasaantunut.

Äänestä

Olisiko sittenkin parenpi pysyä asfalttiviidakossa ja vesiklosetin äärellä.

Äänestä
  • ne pikkulat ovat.paperi on tosin karkeahkoa,seinät ympärillä,hajun syöjiä nurkissa riittämiin.lukitus puuttuu sisäpuolelta,ja kun astut ovesta sisään niin automaattisesti siellä alkaa soida jukka raitasen vangin toive.muuten ihan jeespoks holirei.

    Äänestä

  • varmasti siellä kirjoitti:

    ne pikkulat ovat.paperi on tosin karkeahkoa,seinät ympärillä,hajun syöjiä nurkissa riittämiin.lukitus puuttuu sisäpuolelta,ja kun astut ovesta sisään niin automaattisesti siellä alkaa soida jukka raitasen vangin toive.muuten ihan jeespoks holirei.

    Ainakin Kiellaroaivin tuvalla eli entisellä rajavartioston tuvalla on ulkokäymälä, olen itse siellä käynyt. Olettaisin että lähes kaikilla tuvilla on käymälät, lukuunottamatta ainakin Lahtisen kämppää.

    Äänestä

lahtisella on kylläkin huussi suht hyvä kuntoinen

Äänestä

joka kiven takaa.. eikun kyykylle......

Äänestä
  • pitää toista kättä persreiän päällä, ei tietenkään voi ottaa kovin pitkiä askelia, mieluummin tikittää lyhyillä nopeilla askelilla.
    Jos tulee toisia ihmisiä vastaan täytyy persposkia puristella yhteen ja hymyillä rennohkosti.

    Äänestä

  • lappiin saakka menee huusseja ihastelemaan, tässä nerokas ratkaisuni: kiinnitetään wc-pönttöön kantovaljaat ja mukaan muovisanko. Leiri paikalla pytty asennetaan sopivaan kohtaan ja tarpeet tehtyään heitetään ämpärillinen vettä perään. Rinkkaa ei tosin voi kantaa mutta eväät ja vaihtovaatteet kulkee kätevästi wc pytyssäkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huussi kirjoitti:

Mistä päin Muotkatuntureita löytyy ulkovessoja? Ilmeisesti ainoastaan autiotupien yhteydessä, mutta onko esim. Lahtisen kämpällä ulkovessaa?

Terveisin Muotkalle menijä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu