Minä olen aina pelännyt kamalasti kaikkia nukkekauhuelokuvia (Siis sellaisia, missä ne heräävät henkiin ja alkavat murhaamaan ihmisiä yms.). Ja me katsoimme vähän aikaa sitten luokkamme nyyttäreillä erään nukkekauhuelokuvan (En muista nimeä), enkä saanut unta varmaan viikkoon... En pidä huoneessani yhtään nukkea, koska minusta tuntuu aina että ne tuijottavat minua. Se EI ole kivaa... Jos jollakin on samallaisia ongelmia, pistä kommenttia tulemaan.
Nukkekauhuelokuvat
Crosch
10862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tiiätkös mitä? kaikkein kauheimman nuken nimi on........BARBARA!!! Aaaaaaarghhhh! Iiiiiik! Komeron ylähyllyltä se vaanii minua, kuiskii yöllä nukkuessani korvaani. "pumppaa minuun ilmaa, pumppaa minuun ilmaa!" Hish, hish, hish!
on jääny kammottavat traumat niistä nukkeleffoista..tervetuloa porukkaan.
Mun mielestä ne on mainioita leffoja.
Ootteko kattonut child's play- leffoja?
Nyt muutaman viikon päästä tulee MTV3:lta yks nukkeleffa Chuckyn morsian... :)
...turha elokuva.
Pienellä budjetilla tehty Child's Play -uudelleenlämmittely, olisiko peräti 4. osa sarjaan.
2 ensimmäistä Child's Playtä ("Murhaava Nukke") olivat hyviä, mutta kolmas toisti jo liikaa aiempien elokuvien ideoita.
Miksi hyviin elokuviin täytyy tehdä huonoja jatko-osia?
En tiedä jääkö itselleni nukkeleffoista niinkään hirveän pelottava olo, mutta hyviä elokuvia nukkeleffoja ovat ainakin ;
Child's Play (Löytyy leikkaamaton AU-VHS)
Child's Play 2 (Löytyy leikkaamaton DVD)
Puppet Master (Löytyy leikkaamaton UK-VHS)
Child's Play 3 ja Puppet Master 2:sesta en tiedän kun en ole niitä nähnyt.
Child's Play 4 aka Bride Of Chukyn, olen nähnyt ja mielestäni elokuva oli "nyky-hömppä" "kauhuelokuva", ei mikään erikoinen tapaus.
Mulle on kans jäänyt kauheat painajaiset.
Kerran 10.v ollessani jätin tahalteen yhen kammottavan muraajan näkösen nukkeni mettään, koska pelkäsin sitä todella, kun olin just nähnyt yhen leffan sen näköisestä nukesta.
Kotona valehtelin, että se hukku johonkin...
Vieläkin kymmenen vuotta vanhempana en voi sietää nukkeja, enkä niitä sen vuoksi omista.
Eräänä yönä nukkesi palaa metsästä hakemaan sinua...
Childs play on "hyytävin" kauhuelokuva, jossa nukkeja näkyy. Harmi, kun alkuperäinen elokuva ei Suomeen asti sellaisenaan tullut, kun oli näitä lasten kuolemantapauksia. Siis nimi muutettiin ja "childs play" poistettiin. Tuli Chucky...
että VHS-kasettien alkuaikoina onnistuin saamaan Barbarellan käsiini (siis olin tosi juniori). Alkupuoliskon nukkekohtaus vei yöunet pitkäksi aikaa.
Siinä on kiva elokuva, jota ei kannata katsoa jos on tullut joskus tuollaisia traumoja.
Eipä tässä kait muuta... Varokaa siis Puppet Masteria. (Sillä nimellä muuten taitaa kulkea muutama muukin elokuva...noh, varokaa niitä kaikkia!)