Mietimme tässä ystäväni kanssa, että osaavatko kilpikonnat uida ja juovatko ne vettä. ? Kilpikonnani ei osaa uida eikä juo vettä, se saa nesteen kurkusta(vihannes), jota se syö aika paljon. Normaalia ? :D
Kilpikonna ei osaa uida eikä juo vettä
12
5727
Vastaukset
- Kvibergsmyran
Kyllä kilpikonnat juo vettä, sitä pitää aina olla tarjolla, kurkku ei ole mitenkään terveellistä, parempi antaa villejä kasveja. Jotkut osaavat uida, olen lukenut jostain, mutta eivät nämä meidän tavalliset, en suosittele kokeilua.
- ...
Kurkku on diureetti, eli poistaa elimistöstä nestettä. Sitä ei kannattaisi antaa suuria määriä, jos ollenkaan. Mitään ravintoarvoa sillä ei käsittääkseni ole.
- konna2
Maakonnat eivät ui ,vaan hukkuvat vedessä. Ja kyllä ne vettä juovat ,jos eivät muuten saa sitä tarpeeksi.
- Irinaaa
Maakilpikonnat eivät osaa uida. Mutta vettä ne juovat. Mulla on kaksi maakilpikonnaa, pidän niitä aina välillä "kylvyssä" eli laitan pari senttiä lämpöistä vettä (ei kuitenkaan liian kuumaa!) vatiin. Laitan siis molemmat konnat eri vateihin. Kyllä ne juovat vettä painamalla päätään ihan veden rajaan asti, kyllä sen näkee kun ne juovat. Yleensä ne mulla on kylvyssä n 20 min.
- ..........................
Suurinosa maakilpikonnista varmasti painuu pohjaan jos joutuvat veteen, mutta esimerkiksi leopardikilpikonna (G. pardalis) osaa todistetusti uida.
- kilu.
Kurkku tosiaankin on dirueetti, eli siitä kilpikonna ei saa tarvitsemaansa nestettä. Kyllä se juomakuppi on ihan ehdoton siellä terraariossa, kuvittele vaikka itse millaiselta sinusta tuntuisi jos sinut suljetaan huoneeseen ilman vettä.
Meillä on kreikankilpikonna, ja se käy joka aamu herättyään hörppimässä vähän vettä kupistaan. Pienempänä se teki sen aina "salaa", eli heräsi myöhän illalla vielä juomaan, luuli kai ettei kukaan huomaa.
Ja vaikka ei koskaan edes näkisi konnan käyvän juomassa, pitää siitä huolimatta sen juomakupin oltava terraariossa, ja vesi on tottakai vaihdettava joka päivä. - * 'kohtalotoweri *
Mulla on ollut kreikan maakilppari jo 25-v. Ei osaa uida,eikä juo vettä,saa sen tuorekurkusta,meloonista ja tomaatista.salaattia popsii ja voikukkia.En tiedä kumpi se on,koiras vai naaras.koiraalla on kapeampi häntä,mut kun ei ole mihin vertaa.Kahtena viime vuonna konna ei juuri ole ollut horroksessa,vaikka kaikki "temput"siihen liittyen on tehty.Arvellaan,et se on jo 50vuotias,niinkauan ollu suomessa,tuotu laillisesti,silloin kun niitä sai tuoda.minä olen sen 4;s omistaja ja meillä se saa olla päiviensä loppuun asti.
- -kirj.koht.toveri.
_pidän minäkin vettä kupissa tarjolla,ei vaan ole kilppari siitä juonut,yritetty on narrata.
- Mimma^
Tottakai kilpikonnat juovat, kuinka ne muutoin selviytyisivät? Jos kyseessä on maakonna, ei uiminen tule kuuloonkaan. Jos taas kyseessä on vesikilpuri niin sitten on konnalla ongelma. Tavallaan toivon tämän viestin olleen pelkka vitsi...
- Mimma^
Tutustukaa näihin:
www.konnamaa.com
www.herppi.net
www.maakilpikonnat.com
- Näistä osoitteista löytää oikeat konnien hoito-ohjeet ja apua kysymyksiin.
- Sköldpadda
Meidän kreikankonna on ollut perheessämme (alunperin isovanhemmillani, oli ostettaessa jo täysikasvuinen) jo yli 40 vuotta, eikä se tähänkään päivään mennessä ole kupista oppinut juomaan. Toki sitä kylvetetään vadissa päivittäin, joten ehkä hörppii sitten veden siellä. Ravinnoksi se saa salaatin ohella tomaattia, kurkkua ja sopivissa määrin hedelmiä herkkupaloiksi:). Niin, ja meidän konna on uinut (valvonnan alla luonnollisesti), tai no, lähinnä kellunut meressäkin. Hyvin pysyi pinnalla8)!
- Anonyymi
Kannattaisi lukea paremmin mitä se, että kurkku on diureetti ja poistaa nestettä oikein tarkoittaa. Kyllä siitä konna saa vettä/nestetyy, vesi ei vaan ns turhaan kerry elimistöön kun sitä saa enemmän/tarpeeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332104Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.471721Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121486Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041236Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041034Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76978- 59865
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34852Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101753