Aloin hoitaa erästä risteytystammaa vähän aikaa sitten ja omistaja mainitsi että sillä on herkkä maha eli voi saada ähkyn. Hän neuvoi että jos tulee ähky niin hevosta pitää kävelyttää ja jos se makaa niin se täytyy saada ylös. Mutta minua pelottaa että en saa sitä ylös, miten minä ihminen vedän ison hevosen koivilleen? En halua että hevonen "kuolee käsiini." Mitä siis tehdä jos ähky tulee? Yrittää vaan saada se riimunnarusta kiskomalla nousemaan?
Herkkä maha!!
Saduo
2273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos riimunarusta kiskominen ei tehoa, niin ainakin itse olen jollain hevosen mielestä ihmeellisellä esineellä kosketellut reisiä ja jalkoja, niin johan nousee.
Heppa potkii ähkyssä ensin mahaansa, ja kellahtaa yleensä sen jälkeen jossain vaiheessa, jos sillä alkaa olla tarpeeksi huono olo.
Jos epäilet hevoselle tulleen ähky, niin kuuntele hevosen mahaa. Jos sieltä ei kuulu mitään "plurinoita", niin luultavasti se on jo oireilua.
Ihan totta se, että ähkyhevosta kannattaa kävelyttää niin kauan kunnes eläinlääkäri saapuu paikalle.
Älä suotta kuitenkaan panikoi, jos hevosta ruokitaan säännöllisesti ja sen ruokavalioon sopivalla tavalla. Kaikkea sattuu ja tapahtuu.
:)
Ähky herkälle hevoselle on tärkeää saada tarpeaksi nestettä ja kuituja.Tallilla jossa käyn yhdelle todella ähkyherkälle syötetään pellavarouhetta ja vehnälesettä,myös juomista lisätään juottamalla ämpäristä.Vaikka juoma-automaatit löytyvätkin.Veteen laitetaan vähän venhälesettä turpoamaan ja sanko vettä täyteen.Myöskin ylimääräiset makupalat kannattaa jättää pois.
Jos kohtaus tulee niin kävelytystä ja yleensä on fiksua kutsua eläinlääkäri paikalle katsomaan tilanne.Jos kohtaus on paha,niin yleensä sitä seuraa klinikka reissu.Hevosta ei saa päästää makuulle,joten se pitää yrittää tilanteeseen sopivalla tavalla hätistää pysymään pystyssä.Itse kannattaa olla varovainen,ettei satu mitään.Hevonen ei kiputilassa välttämättä huomioi pientä ihmistä.