Minulla kasvaa oregano ensimmäistä kertaa. Olen käyttänyt lehtiä, mutta voiko myös vartta käyttää? Entäs kun oregano alkaa nyt näköjään kukkia, mitä pitää tehdä vai eikö mitään? Vaikuttaako kukinta mitenkään oreganon käyttöön?
oreganosta kysyn
6
8882
Vastaukset
- Mansikki`´
Satona poimitaan nuoret lehdet milloin vain, säilöön voidaan leikata kasvia 10 cm maan yläpuolella kerran kesässä, kukinnan alkaessa.
Sadon voi säilöä kuivaamalla, pakastamalla, öljyyn tai viinietikkaan. Kukkivat versot on parasta kuivattaa. Kuivata nippuina pimeässä ja kuivassa paikassa.
-Noin neuvottiin netissä- Itse olen kuivattanut lehtiä, sekä varsineen leikattuja oksia joissa kukat.Yleensä riivin varresta kukat ja lehdet mausteeksi, vartta en käytä, vaikka kai sekin on samaa makua....- Onttomukulakiurunkannus
Jätä kuitenkin muutama oregano kukkimaan, niin saat ihailla neitoperhosia. Oregano on niiden suosikkikasvi!
- Mansikki`´
Onttomukulakiurunkannus kirjoitti:
Jätä kuitenkin muutama oregano kukkimaan, niin saat ihailla neitoperhosia. Oregano on niiden suosikkikasvi!
Mulla on oregano kasvanut samalla paikalla jo muistaakseni 3vuotta ja kyllä se kukkia saa, itseasiassa olen laiska puutarhuri ja ne todella enimmäkseen ovat puutarhanilona, kuin että ehtisin(viitsisin)satoa purkittaa.Nyt kyllä pitäisi napsia sitä kasvustoa, ovat pitkiä hujokkeja ja varressa on monesta kohtaa kukkia pukkaamasa.
...tästä heti napsimaan oreganoa ja pelastamaan mansikat,joita ei vielä ole metsänelävät vieneet*ei ainakaan äsken vielä*
- Skäri
maistuu aika kitkerältä. Siksi kerään käyttöön ja säilöntään tulevat oreganot jo ennen kukintaa, tai poistan osasta varsista kukinnot jo aluksi.
Mäkimeiramin kukat ovat kauniita maljakossa, ja kuten joku täällä kirjoitti, houkuttelevat perhosia, joten osan kukista kannattaa antaa kukkia!
Oreganon suurin ongelma taitaa olla se, että se helposti leviää liiaksikin asti, joten sitä voi leikellä aika surutta. - rotissööri
käytä oreganon kukat koristeena salaatin päälle. Ne voi myös huoletta syödä.
- Skäri
Mutta ovat kyllä aika kitkeriä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658416KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4487560Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743864Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521563629Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542745Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv422046- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211681