Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Voiko olla huono suihinottaja?

Voiko nainen olla huono ottamaan suihin? Millä lailla? Olen 18v tyttö ja olen seurustellut nyt pari kuukautta. Ei olla vielä harrastettu seksiä, mutta kohta haluaisin. Haluan ottaa myös poikaystävältäni suihin, mutta pelkään olevani siinä tosi huono. Näin myös unen missä otin suihin ja poikaystäväni sanoi että olempas huono lutsuttaja. Miten voi antaa miehelle parhaan nautinnon suihinottaessa?
199266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ei kukaan ole seppä syntyessään. Ei sitä kannata etukäteen miettiä turhaan, anna mennä vaan.

Seksissä on tärkeää, että kuuntelee omia tuntojaan ja mitä itse haluaa. Sitten tekee sitä tai pyytää kumppania tekemään sitä. Hyvässä seksissä avoimuus on ensimmäinen edellytys. Jos et mitenkään kerro toiselle, mitä haluat, saat sitä mitä hänen edellinen kumppaninsa halusi.

Jokainen osaa olla hyvä ja hellä jos haluaa. Kun toinen vähän vain ohjailee, opit nopeasti vaikka mitä hänen haluistaan. Jokaiselle pitää olla vähän erilainen jotta hänestä tuntuu parhaalle. Älä usko, että olisit mitenkään huono missään, mitä et ole vielä kokeillut. Jokainen voi oppia jos ei vielä osaa, miksi sinä et voisi?

Jos mies sanoo sinua huonoksi jossain asiassa, kysy miksi olet huono. Parasta olisi pyytää häntä itse näyttämään, mutta tiettyjä asioita on vaikea näyttää jos on vaikka vain yksi kalu käytettävissä... Muista, sinä et ole huono, sinua vain ohjataan huonosti jos mies saa mielestään huonoa hoitoa.

Äänestä

Sanoisinpa melkein, että lähtökohtaisesti kaikki ovat; kuten mikä tahansa taito, tämäkin vaatii harjoittelua. Voi olla, että ekoilla kerroilla kaverisi laukeaa alta aikayksikön ihan uutuudenviehätyksestä, mutta pian alkaa taidot ratkaista, hoidatko sinä vai joku muu imemisen jatkossa. On käsittämätöntä, miten paljon surkeita suihinottajia tai totaalikieltäytyjiä löytyy vielä 4-kymppisistäkin naisista! Opinhalusi on osoitus oikeasta asenteesta!

Voit aloittaa vaikka yhteisellä suihkuhetkellä; peset itse kalun niin puhtaaksi, ettei sinulla ole ainakaan hygieniaepäilyksiä kun käyt toimeen. Voi pyytää kaveriasi vähän ajelemaan karvojaan varresta ja palleista niin on mukavampi työskennellä - tai tehdä sen itse jos kantti riittää (hyvin se menee kun on saippuaa ja kiristää ihon ajeltavasta kohtaa).

Koko toimituksen aikana asenne ratkaisee, sen pitää näyttää ja tuntua siltä, että et muuta haluakaan kuin imeä sitä. Jos alat haukotella tai pelkäät laukeamista -> joku muu hoitaa homman jatkossa.

Kokonaisvaltaisuus ja variointi ovat myös keskeisiä hyvässä pyhässä toimituksessa. Monotonisuus on tylsää molemmille. Välilihasta pallien kautta vartta pitkin tatin reunoille ja huipulle ja takaisin. Näykkien, kevyesti purren (varo hampaita, leiki mummoa tekarit suussa niin menee helpoiten alkuun), sylkien, poskea vasten niin että poski pullistuu, kurkkuun niin syvälle kuin oksentamatta pystyt... Ja käytä sitä kieltä! Opettele hieromaan eturauhasta laukeamisen hetkellä.

Käsillä on myös keskeinen rooli, eturauhasen, pallien tai varren hyväilyssä samalla kun suu käy, variointi huomioiden. Sopivasti puristusta, kärkeä kohti voimistuen, vähän kiertävä liike ("inkkarihieronnan" light-versio) Samaten jos et pysty ottamaan syvälle, kädet käy suun jatkeesta.

Joskus voi vaihteen vuoksi käyttää hunajaa, kinuskikastiketta tms. Tärisevä penisrengas tekee gutaa tässäkin yhteydessä.

Miten tahansa homman hoidatkin, niele se lasti, muuten ennen pitkää joku muu hoitaa homman puolestasi. Pidit mausta tai et, nieleminen on nopein tapa päästä siitä eroon ja suikkari ilman nielemistä on keskeytetty suikkari; siitä jää miehelle huono fiilis. Välillä voi toki vaihtelun vuoksi ottaa kasvoille tai rinnoille.

Kylläpä käy kaveria kateeksi, jos näitä ohjeita noudatat. Jos haluat harjoitella ennen h-hetkeä, voin toimia harjoituskappaleena.

Äänestä
  • Katso silmiin kun olet toimessa.

    Äänestä

  • kimppuusi, senverran houkuttelevaa tekstiä oli!!

    Äänestä

  • haluisin käydä... kirjoitti:

    kimppuusi, senverran houkuttelevaa tekstiä oli!!

    ...mikäli tuo oli ihan ystävällisessä hengessä ilmaistu kimppuun käyminen (eikä ketjun loppupään feministin käsialaa...)

    Äänestä

  • tuloa :) kirjoitti:

    ...mikäli tuo oli ihan ystävällisessä hengessä ilmaistu kimppuun käyminen (eikä ketjun loppupään feministin käsialaa...)

    kimppuun käymistä oisi... Ja uskompa, että varmaan antasit ihan mielelläsi vikitellä, olenpahan senverran ihana :P

    Äänestä

  • hyvässä hengessä kirjoitti:

    kimppuun käymistä oisi... Ja uskompa, että varmaan antasit ihan mielelläsi vikitellä, olenpahan senverran ihana :P

    Heti kun näen ;)

    [email protected]

    Äänestä

  • Uskon kirjoitti:

    Heti kun näen ;)

    [email protected]

    Joo-o... taidan kirjoittaa sulle! Pelkästään se, että pystyt kirjoittamaan enemmän kuin kolme sanaa osoittaa, että taidat olla aika osaava monellakin saralla ;)
    Kuvaile ekaks ittees vaikka parilla superlatiivilla...

    Äänestä

  • uusi ihailijasi kirjoitti:

    Joo-o... taidan kirjoittaa sulle! Pelkästään se, että pystyt kirjoittamaan enemmän kuin kolme sanaa osoittaa, että taidat olla aika osaava monellakin saralla ;)
    Kuvaile ekaks ittees vaikka parilla superlatiivilla...

    Jatkettaisko privaatimmin partitiivi-inessiivijumppaa? Ei täällä oikein tohtisi.

    Äänestä

Ite ainakin ohjaan aina jos joku tuntuu vähän ikävältä, ja vaikka joku oiskin alottanut huonosti en ole jälkeenpäin huonona pitänyt.

Äänestä

vähemmän onnistuneenkin suihinoton voi korjata aika hyvin jos muistat lopuksi niellä spermat innokkaasti.

Äänestä
  • Niellä ei todellakaan tarvitse jos ei halua. Jos mies tätä vaatii, niin ei muuta kuin vaihtoon. Ei myöskään tarvitse ottaa lastia suuhun vaan voi hoitaa käsin loppuun. Jos mies tähän painostaa, niin ei tarvitse ihmetellä jos ei jatkossa enää saa suuhoitoa. Niin ja itse kyllä tykkään ottaa loppuun asti suihin ja toisinaan nielläkin. Mutta hyvin ymmärrän jos joku ei halua. Kannattaa kysyä kumppanilta mistä tykkää jne. Itsekin pitäisi kysellä suht tuoreelta kumppanilta näistä mieltymyksistä. Vaikka ollaankin jo kaikenlaista harrastettu.

    Äänestä

niin olet huono. Jos et osaa, mutta olet innokas oppimaan, tykkäät siitä ja se näkyy sinusta, niin olet joka tapauksessa hyvä.

Äänestä
  • mä ainakin tykkään kun nyrkillä puristaa kunnolla ja yks teki semmonsta jenka liikettä kädellä kun otti suihin
    niinkuin ettei suoraan ylös alas vaan pyöräytti aina kättä avot

    Äänestä

TUU TÄNNE NI PANEN NIIN PALJON KURKKUuN SUA ET LAATTA LENTÄÄ NI OPIT SITÄKAUTTA TUNKEMAAN 28 SENTTISEN KEUHKOOSI.

Äänestä
  • kommentista päätellen housuissas lerputtaa 8cm.
    Että jatka vain käsihommias suatta tääl norkut, ei tommoselle kukaan suuta anna saatikka pillua.

    Äänestä

mieti ihmeessä ennen kuin alat kenenkään munaa imeä. Ei sinun todellakaan tarvitse sitä tehdä. Jos kaverisi sen vuoksi menee muualle, anna mennä. Hän ei ole sinun arvoisesti. Munan imeminen ei ole todellakaan mukavaa puuhaa, saati sperman nieleminen. Kuka sellaista haluaa. Ne on poikien keskinäisiä leikkejä. Naisena sitä en tekisi miehelle mistään hinnasta.

Äänestä
  • Siis eturauhasta voi hieroa vaan peräsuolen kautta, ja kaikki miehet ei tahdo sormia perseeseensä. Esim. minä en! Enkä tykkää "syväkurkusta" enkä "poskihoidoista" Inhoan myös pallien koskettelua. Kunnon kielityöskentely suun ollessa terskalla ja reipas käsipumppaus on minusta parasta, ja siihen pystyy kuka vaan. En minä naista heivaa vaan koska se ei osaa ottaa suihin. Ihme sovinisteja täälläkin.
    T: M-78

    Äänestä

  • tulemisen hetkellä kirjoitti:

    Siis eturauhasta voi hieroa vaan peräsuolen kautta, ja kaikki miehet ei tahdo sormia perseeseensä. Esim. minä en! Enkä tykkää "syväkurkusta" enkä "poskihoidoista" Inhoan myös pallien koskettelua. Kunnon kielityöskentely suun ollessa terskalla ja reipas käsipumppaus on minusta parasta, ja siihen pystyy kuka vaan. En minä naista heivaa vaan koska se ei osaa ottaa suihin. Ihme sovinisteja täälläkin.
    T: M-78

    Eturauhasta voi kiihottaa ulkoisesti välilihan kautta, kantsis homofoobikonkin ihan oman nautintonsa kannalta vähän tutkia eikä vaan hutkia. Tunnut kyllä muuteski aika rajottuneelta, äkkiä loppus into tollasen kanssa. Hae lypsykone navetasta, se ois sulle varmaan täydellinen pari!!! Mun ukko (kohta 12 vuotta yhes) heivas exänsä just sen takia ettei sitä kiinnostanu miehensä nautinto, ei se siitä sovinistia tee. Jos se ei huolehtis mun tarpeista, se tekis.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-neiti- kirjoitti:

Voiko nainen olla huono ottamaan suihin? Millä lailla? Olen 18v tyttö ja olen seurustellut nyt pari kuukautta. Ei olla vielä harrastettu seksiä, mutta kohta haluaisin. Haluan ottaa myös poikaystävältäni suihin, mutta pelkään olevani siinä tosi huono. Näin myös unen missä otin suihin ja poikaystäväni sanoi että olempas huono lutsuttaja. Miten voi antaa miehelle parhaan nautinnon suihinottaessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu