Varsinainen kesälomaralli on menossa osakemarkkinoilla kaikkialla.
Missä viipyy se paljon mainostettu ja varmana pidetty kesätaantuma kursseissa? Kesä on kohta ohi ja sitä ei kuulu eikä näy!
Ilmeisesti kukaan ei suostu myymään halvalla, taksat on niitattu ja siinä pysytään!
Missä viipyy se paljon mainostettu ja varmana pidetty kesätaantuma kursseissa? Kesä on kohta ohi ja sitä ei kuulu eikä näy!
Ilmeisesti kukaan ei suostu myymään halvalla, taksat on niitattu ja siinä pysytään!
Vastaukset 5
Vanhimmat
ollut sellaisia helteitä että kurssit rallaisi mutta kyllä se saattavat vielä tulla. Toisaalta jos talous kasvaa niin helle täytyy olla todella kova jotta jotain tapahtuisi.
Kesäaika ei tarkoita välttämättä taantumaa vaan hiljaista kaupankäyntiä. Tällöin kurssit usein hivenen tipahtaa. Kesäkuu oli monelle rahastolle hivnen miinunsmerkkinen.
Helsingin pörssissä on menossa neljäs perättäinen nousupäivä!
Varsinkin metsäyhtiöt ovat nousussa.
Että sellaista kesälomarallia pörssissä. Missä viivyt notkahdus? Meitä odottelijoita on enemmänkin.
Kesän alussa HEX lukema oli 11600. Se on nyt saman 11600. Onko kesällä ollut nousua?
Vastaavasti huhtikuun alusta kesäkuunalkuun HEX on noussut 10250=11600. Kurssinousu on hidastunut kesällä, vaikka edelleen eletään nousukauden parasta kesää eli ei ole tullut laskua.
Otin esimerkkinä Morning Starin 3 kk parhaan rahaston. INVESCO Korean Equity Fund C Inc tuotti 1 kuukauden aikana 5,3%, kun se on tuottanut vuoden alusta 6,6% per kuukausi. Arvo on nyt täsmälleen sama kuin 15.6. Eli se ei ole käytännössä tuottanut. Pankkitilillä rahoille olisi saanut parempaa tuottoa.
Tämä ei ole mikään laman manaus vaan toteamus, että kesällä ei olla tehty huikeita tuottoja. Tämä voi tarkoittaa, että pian on hyvä aika sijoittaa. Mutta ennen pian voi tapahtua podotus, kuten pari viikkoa sitten. Tai sitten ei.
Tänään 12.7. pörssit suorastaan syöksyivät ylöspäin. Ralli alkoi Aasiasta viime yönä ja aamulla (Japania lukuunottamatta) ja jatkui USAssa pörssien avauduttua ja nousu jatkui siellä koko päivän ja Euroopan pörssit perässä.
Nokiakin nousi NewYorkissa lähes 4 %
Yleisindeksi DowJones saavutti uuden ennätystason, samoin SP500-indeksi. Myös Nasdaq nousi lähes 2%.
Huomenna Helsingissä ralli jatkunee Nokian vetämänä.
Kesää pelkäävät sijoittajat saavat huutia!