Saan seuraavan laisen virhe ilmoituksen kun yritän
kääntää koodia (Esim22). Joka on alapuolella olevassa linkissä.
http://www.internetix.ofw.fi/opinnot/opintojaksot/6tekniikkatalous/java/
------Configuration: --------------------
C:\java\Esim1.java:6: Esim1 is not abstract and does not override abstract method mouseReleased(java.awt.event.MouseEvent) in java.awt.event.MouseListener
public class Esim1 extends JFrame
^
1 error
Process completed.
Ongelmia Javan kanssa
5
529
Vastaukset
- Ongelmaaa
Virhe väittää, ettet yli kirjoita/toteuta mouseReleased -metodia. Kyseinen metodi on kuitenkin esimerkin esim22:n koodissa, joten olet ehkä kirjoittanut alla olevan rivin väärin:
public void mouseReleased(MouseEvent e) { }
Toisaalta virheesi ei ole edes esim22:n virhe ilmoitus, koska esim22 ei sisällä sillä rivi "public class Esim1 extends JFrame...". Tai sitten ovat muuttaneet koodia aivan äskettäin.- Manhattan
Typoja ei pitäis olla. Olen tutkinu kaikki mahdolliset oikein kirjoitus virheet.
public void mouseReleased(MouseEvent e) { }
Tuollaista riviä ei ole koodissa. Olen itse yrittänyt muuttaa koodia siten että se ei aukea Appletissa vaan omassa ikkunassa, mutta samaa valitti kuitenkin kun yritni saada aukeamaan appletissa.
Voiko ongelma olla kääntäjässä tai jdk:ssa? Käytän Java6 ja kääntämisessä JCreactoria. - Ongelmaaa
Manhattan kirjoitti:
Typoja ei pitäis olla. Olen tutkinu kaikki mahdolliset oikein kirjoitus virheet.
public void mouseReleased(MouseEvent e) { }
Tuollaista riviä ei ole koodissa. Olen itse yrittänyt muuttaa koodia siten että se ei aukea Appletissa vaan omassa ikkunassa, mutta samaa valitti kuitenkin kun yritni saada aukeamaan appletissa.
Voiko ongelma olla kääntäjässä tai jdk:ssa? Käytän Java6 ja kääntämisessä JCreactoria.Mulla kääntyi kyseinen esimerkki (esim22) hyvin. Jos koodissasi on "... implements Mouse..." pitää luokassa silloin olla toteutettuna "public void mouse..." -metodit, ja jos näin ei ole saat sellaisen virheen josta kerroit. Esimerkissä oli tuollaiset rivit, joten vaika uskoa, että kääntäjä samanlaista virhettä herjaisi kun esimerkkiä yrität kääntää.
- Manhattan
Ongelmaaa kirjoitti:
Mulla kääntyi kyseinen esimerkki (esim22) hyvin. Jos koodissasi on "... implements Mouse..." pitää luokassa silloin olla toteutettuna "public void mouse..." -metodit, ja jos näin ei ole saat sellaisen virheen josta kerroit. Esimerkissä oli tuollaiset rivit, joten vaika uskoa, että kääntäjä samanlaista virhettä herjaisi kun esimerkkiä yrität kääntää.
Joo taisit olla oikeassa. Kirjoitin uudestaan koko koodin ja sain toimimaan. Ei ne typot vaan halua ilmeisesti osua silmään millään vaikka kuinka tarkasti tutkailis.
- Ongelmaaa
Manhattan kirjoitti:
Joo taisit olla oikeassa. Kirjoitin uudestaan koko koodin ja sain toimimaan. Ei ne typot vaan halua ilmeisesti osua silmään millään vaikka kuinka tarkasti tutkailis.
Jos olisit käyttänyt Eclipse:ä JCreator:n sijasta, niin se olisi ehdottanut korjausta virheeseen. Kahdella napin painalluksella se olisi korjannut koodin siten, että olisi lisännyt puuttuvat metodit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 264081
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1323987- 563549
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans203435- 793417
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe633270- 812856
- 542775
- 202514
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142254