taimikasvatuksen valo!

frö-bess

Hei kullanmurut ja asiantuntijat! Viime kevättalvena asuin asunnossa jossa oli loistava taimi-ikkuna, jonka äärellä idättelin siemeniä. Nyt muutin kerrostalokämppään, jossa on mahtava eteläparveke, jossa käy hyötyviljely kesällä.

Nyt onkin melkoinen himo päästä idättelemään siemeniä ensi talvena. Mutta voi peijakas, nyt tuo parveke on tuossa välissä eikä valo varmaankaan ylety sisälle siemenidätyksiin. Nyt olisi pieni lisävalo tarpeen, että saa hienoja taimia taas. Viherkasvitkin tarvitsevat lisävaloa. Laitan talvella taimille ja viherkasveille omat pöydät ikkunan läheisyyteen.

Onko totta että tätä tehtävää sopii täyttämään pari tavallista energiansäästölamppua? Sellaisia mitä saa Lidlistä muutamalla eurolla? Vai pitääkö investoida johonkin Fluoraan tai Florasetiin tai tähän ESL-valaisimeen, josta netistä jotain luin?

Nuo edellämainitut ovat varmasti uskomattoman hyviä, mutta hinta on aika tyrmistyttävä... Jos ne ovat ehdottomat, voin alkaa voidella miestäni, mutta jos energiansäästölampuilla pärjäisi niin ei montaa euroa tähän huviin kuluisi. Mistä edullisia vaihtoehtoja voi ostaa?

Auttakaa, nerot, onnetonta idättelyaddiktia valitsemaan oikea valaistus! Kiitos!

0

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        98
        3413
      2. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        62
        3107
      3. Kuoleman pelko katosi

        Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
        Hindulaisuus
        434
        2614
      4. Myötähäpeä kun näkee sut,

        tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
        Ikävä
        80
        2403
      5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

        tähän alas ⬇️⬇️⬇️
        Ikävä
        80
        2343
      6. Jos sitä keittelis teetä

        Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
        Ikävä
        96
        2076
      7. Toiselle puolikkaalleni

        Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
        Ikävä
        40
        2056
      8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

        Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
        Kuhmo
        21
        1679
      9. Huomenta ........

        Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
        Ikävä
        12
        1676
      10. Ei mun tunteet

        ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
        Ikävä
        40
        1634
      Aihe