Bayerische Mord Werke

Autoani en vaihda/myy poliisin yliajon johdosta. Elämä jatkuu kaikesta huolimatta, osanottoni poliisin omaisille; kahdelle lapselle ja leskelle. Yliajaja kärsii "elinkautista" maallisen tuomion jälkeenkin, toisen ihmisen aiheuttamasta kuolemasta omallatunnollaan. Autohan on tappanut ihmisiä enemmän kuin kaikissa sodissa kaatuneet yhteensä ( ei laskettu holokaustit, ym. sotarikoksissa menehtyneet uhrit). Menestystarina, jolla ei ole onnellista loppua.
5448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Autohan on tappanut ihmisiä enemmän kuin kaikissa sodissa kaatuneet yhteensä ( ei laskettu holokaustit, ym. sotarikoksissa menehtyneet uhrit)" - Mielenkiintoinen asia, että joku ihminen oikeasti uskoo näihin oikeutettuihin, oikeanlaisiin sotiin. Lapsellista ajatella, että toisen voi sodassa hyvällä omalla tunnolla tappaa vain sen takia, että jotkut muut ihmiset eivät ole osanneet diplomatian jaloja taitoja.

Muutenkin auto tappanut enemmän. Tuskinpa. Ihminen on monta miljoona vuotta vanha eläin. Ja nykyihmisen kaltainen ihminen on ollut usean kymmenen tuhannen vuoden. Ja kaikkina näinä aikoina on myös tapettu ja sodittu. Enemmässä tai vähemmässä määrin. Enemmän taikka vähemmän "oikeutetusti". Joten hyvin mielin voi ajaa Bemariasi. Se ei ole ihmiseen verrattu minkäänmoinen tappokone.

Äänestä
  • missä nuoret pojjaat saavat / voivat harjoitella autonromunsa hallintaa kun kuitenkin esim. telsusta ( f1, dtm jne ) vähintään/viimeistään kyllönen kehottaa niittaamaan vihollisen. DW-tv- koeajossa olevan autokaksikon etäisyydet normaaliajossa noin 2 metriä puskurista puskuriin ja nopeutta.... Jos valtiovalta ei lähiaikoina tajua panostaa ajoharjoittelualueisiin joissa veronmaksaja saa päivittää tietonsa ( tietämättömyytensä ) autoilusta niin veikkaan että ks. tragedioita voi olla enemmän. jos vielä valtio suostuisi eu:n määräämään autoveroon saataisiin noin 1995- vanhemmille henkilöautoille niin suuri tappokorvaus että autokanta nuortuis.

    Äänestä

  • taantumuksessa kirjoitti:

    missä nuoret pojjaat saavat / voivat harjoitella autonromunsa hallintaa kun kuitenkin esim. telsusta ( f1, dtm jne ) vähintään/viimeistään kyllönen kehottaa niittaamaan vihollisen. DW-tv- koeajossa olevan autokaksikon etäisyydet normaaliajossa noin 2 metriä puskurista puskuriin ja nopeutta.... Jos valtiovalta ei lähiaikoina tajua panostaa ajoharjoittelualueisiin joissa veronmaksaja saa päivittää tietonsa ( tietämättömyytensä ) autoilusta niin veikkaan että ks. tragedioita voi olla enemmän. jos vielä valtio suostuisi eu:n määräämään autoveroon saataisiin noin 1995- vanhemmille henkilöautoille niin suuri tappokorvaus että autokanta nuortuis.

    Joo eikun radalle vaan täysverisen rata-auton rattiin niin karisee turhat luulot itsestään! Näin kävi minulle.... turhat luulot omasta ylivertaisuudesta katoo sen siliän tien kun vetää kypärän päähän ja rupeaa ajamaan OIKEASTI kilpaa.

    Äänestä

  • Otsikko lainattu Ralph Naderilta. Ihminen on aina ollut ja tulee olemaan sotaisa, voimatta sille mitään. Oli sitten "oikeutettuja" tai ei, aina jossain soditaan.
    Ase- ja autoteollisuus ovat tuottoisa rahalla (ja uhrien lukumäärällä) mitattuna.

    Voisimme helposti repiä ihmisen kappaleiksi ajamalla päälle 160 km/h. Mutta näinhän emme tietenkään tee toisia ihmisiä kunnioittamina ja vastuuntuntoisina yksilöinä. Ihminen tekee kaiken aikaa ratkaisuja autolla ajaessa, joskus kohtalokkain seurauksin. Auto ja ihminen yhdessä ovat tehokkaita tappajia.

    Ajan hyvällä mielellä Bemariani, en koe leimautuvan vaaralliseksi ajamalla Baijerin MurhaWehkeellä. Vain itse voi vaikuttaa omaan ajamiseensa, sekä omaan että muiden terveyteen.

    Freude am Fahren
    Ajellaan ihmisiksi.

    Äänestä

BiMaleWanker

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fe34 kirjoitti:

Autoani en vaihda/myy poliisin yliajon johdosta. Elämä jatkuu kaikesta huolimatta, osanottoni poliisin omaisille; kahdelle lapselle ja leskelle. Yliajaja kärsii "elinkautista" maallisen tuomion jälkeenkin, toisen ihmisen aiheuttamasta kuolemasta omallatunnollaan. Autohan on tappanut ihmisiä enemmän kuin kaikissa sodissa kaatuneet yhteensä ( ei laskettu holokaustit, ym. sotarikoksissa menehtyneet uhrit). Menestystarina, jolla ei ole onnellista loppua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu