Sellaista tulin tänne kyselemään, että: Kuinka todennäköistä on tulla raskaaksi jälkivuodon aikana? Entä jälkivuodon jälkeen ennen ensimmäisiä kuukautisia?
Meillä nimittäin kumi petti illalla. Onko tässä tapauksessa jälkiehkäisypilleristä haittaa?
Mä otin yhden aamulla, mut sitä vaan ajattelin et mitäs sit seuraavalla kerralla kun vahinko sattuu. En toista jälkiehkäisypilleriä kyllä ota.
En haluais kuitenkaan ennen ekoja kuukautisia raskaaksi tulla.
E-pillereitä ei kiinnostais käyttää, kun meillä ois kohta ajatuksena yrittää uudestaan, kun meidän vauva syntyi kuolleena.
Kuinkas suuri se tulehdusriski on kun tuo kumi petti jälkivuodon aikaan?
Meillä nimittäin kumi petti illalla. Onko tässä tapauksessa jälkiehkäisypilleristä haittaa?
Mä otin yhden aamulla, mut sitä vaan ajattelin et mitäs sit seuraavalla kerralla kun vahinko sattuu. En toista jälkiehkäisypilleriä kyllä ota.
En haluais kuitenkaan ennen ekoja kuukautisia raskaaksi tulla.
E-pillereitä ei kiinnostais käyttää, kun meillä ois kohta ajatuksena yrittää uudestaan, kun meidän vauva syntyi kuolleena.
Kuinkas suuri se tulehdusriski on kun tuo kumi petti jälkivuodon aikaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ensinnäki kun on jälkivuotoa niin silloinhan ei suositella yhdyntää ollenkaan juuri tulehdusriskin takia ja muutenkaan ennen jälkitarkastusta jossa katsotaan muiden paikkojen kunto ettei tulisi tulehduksia yms jotka taas aiheuttaa paljonkin ongelmia pahaksi päästessään.
Ehkäisyksi tilapäisesti on tarjolla pillereiden lisäksi mm piikkinä annettavaa ehkäisyä joka siis pitkän päälle ei ole oikein näppärä, mutta tilapäisesti toimii eli pistos annetaan joka 3. kk esim terkalla. Se kyllä vie kuukautisetkin pois joten sikäli vähän huono tavallaan.
raskauskien välillähän pitäisi olal jonkin verran aikaa jotat elimistö ehtii palautua ja toipua eli se puolisen vuotta olisi passeli. Pari piikkiä siis ja sitten yrittelemään uutta vauvaa. Läheisyyden kaipuu ja uuden vauvan tarve on varmasti suuri, mutta malttia silti. Surullekin on varattava aikaa..
Siis kyllä surulle aikaa pitää antaakin, mutta ei se estä uutta yrittämästä. Meillä on surtu tätä jo ennen vauvan kuolemaa pitkän aikaa, kun tiedossa oli lapsen sairaus jo ennen syntymää.
Lääkäri kyllä sanoi että uutta saadaan yrittää jo ensimmäisten kuukautisten jälkeen, ja sanoi vielä, että ei sillä niin väliä ole vaikka yritetään jo aikaisemminkin.
Niin ja siitä yhdynnästä jälkivuodon aikaan sanoi että saa harrastaa jos käyttää kumia ja huolehtii hygieniasta. Eli alapesut molemmille ennen ja jälkeen yhdynnän. Näin siis teimme.
Oletkos muuten itse menettänyt vauvaa, kun noin hanakasti neuvot odottelemaan. Ei se odottelu ole kuules niin helppoa. Monikin lapsensa menettänyt kyllä ei jaksa odotella kovinkaan kauan.
itselläni on ollut vain keskenmeno ja täytyy sanoa että sitä mielestäni tramatisoidaan kyllä aikalailla kokemuksena. Lapsen menettämisen taa solen joutunut moneen kertaan katsomaan vierestä niin työssä kuin kotonakin. Tosin kaikilla on ollut se tilanne että sen vauvan on ainakin saanut elävänä syliinsä hetkeksi tai jopa viikoiksi joten sikäli tilanne on erilainen teihin verrattuna.
Sikäli vain tuota odottelua mainostan että moni tavallaan halua akorjata sen tilanteen sillä uudella vauvalla niin kuin sitä ensimmäistä ei olisi ollutkaan. Joku tahtoo antaa jopa saman nimenkin jne.
Kukin tietysti toimii niin kuin on omalla kohdalla hyvä ja mikä oikealta tuntuu.
Lääkäritkin antaa monasti neuvoja jotka toinen kumoaa eli eroja on. Vähän on kiinni siis lekurin omasta asenteesta ja tiedosta ja kokemuksesta näissä asioissa.
Onnea nyt kuitenkin yritykselle! En muuten ymmärrä miksi niitä kuukautisia pitää odottaa jos raskaus on kerran mahdollinen ja toivottu. Hommahan toimii mikäli hedelmöitys tapahtuu.
Niin ja on jollakin jo uusi vauva syntynyt todellakin jo kymmenenekin kuukauden jälkeen ensimmäisen menetylsestä heti syntymän jälkeen joten ei se kiire ole mitenkään ainutlaatuista..
maalaisjärjellä ajatella, ettei mahdollisesti hedemöitynyt munasolu pysty kiinnittymään kohtuun, koska on jälkivuotoa...
Niin olen ainakin mä lääkärin kertomasta ymmärtänyt. Voin kyllä olla väärässäkin.