Koraani pystyi ennustamaan faaraon muumion

säilyttämisen!!

Aivan vertaansa vailla olevaa selvänäköisyyttä! Faaraoiden ruumiita kun ei juurikaan ole ollut tapana säilytellä, vaan ne on reippaasti viskattu tunkiolle.

"Merkittävänä tiedemiehenä Bucaille valittiin tutkimaan faarao Merneptahin muumioita. Saudi-Arabian vierailunsa aikana hänelle näytettiin Pyhän Koraanin jakeita, joissa Jumala sanoo, että faaraon kuollut ruumis tullaan säilyttämään "merkkinä" jälkimaailmalle. Tri Bucaille on puolueeton tiedemies, joka (myös kristittynä) oli perehtynyt raamatulliseen versioon faaraon tarinasta. Tässä versiossa faarao hukkui ajaesaan takaa Profeetta Moosesta. Bucaille oli myös myönteisesti yllättynyt lukiessaan Koraanin ennustaneen tarkasti tuon saman faaraon ruumiin säilyttämisestä Mooseksen ajoilta tähän päivään asti, sillä se oli asia joka oli ollut maailmalle tuntematon viime päiviin asti.
"

http://www.koraanijatiede.com/

8

874

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • faaraon

      nimi nyt olikaan?

      • vai pitäiskö

        linkin olla arabiaa?


    • khashak

      Critics of Bucaille dismiss his work as rather crude Islamic propaganda. They claim that he uses "stretched or arbitrary" interpretations [2] and mistranslations, [3] and point to his close relationship with the Saudi royal family. Critics also point out that while Maurice Bucaille claims the Quran is perfect, it is doubtful whether or not he actually converted to Islam.[4] In his book The Qur'an and the Bible in the light of history and science,, Dr. William Campbell intents to refute Bucaille's interpretations. [1]

      Although Dr. Bucaille was not very well-known in scientific circles, he has become quite famous in Islamic media. Muslim "Dawah" (religious propaganda) webpages and forums take his "discoveries" very seriously, and his books are quoted as proof that the Quran is God's word.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Maurice_Bucaille#Criticism

    • akbar!

      http://www.answering-christianity.com/quran/pharaoh.jpg
      The Arabic writing in the top right hand corner reads Noble Verse 10:92 from
      the Noble Quran: "This day shall We save thee in thy body, that thou Mayest
      be a Sign to those Who come after thee! But verily, many among mankind Are
      heedless of Our Signs!" The bottom left hand corner reads: "The Pharaoh of
      Moses, since 3500 years ago."

      http://www.answering-christianity.com/quran/ma_drowned.htm

      http://www.answering-christianity.com/quran/matthew_smith.htm

      • tiedetty varsin

        hyvin, mitä faaraoille on tehty kuolemansa jälkeen. Ei Koraanissa asiaa ole suinkaan ennustettu, ennustukset tehdään etukäteen, ei jälkeenpäin.

        Yleisessä tiedossa on ollut, miten faaraoiden ruumiita käsitellään (palsamointi, hautaus jne), joten Koraanin viittauksessa asiaan ei ole YHTÄÄN MITÄÄN IHMEELLISTÄ. :D


    • duivel

      Koraanissahan on suhteellisuusteoriakin selvitetty, ainakin erään imaamin mukaan...

      Silti se aurinko laskee sinne hemmetin kuralammikkoon joka ilta :D

    • pelkkä p

      Ensinnäkin: kuraani ei mainitse KUKA faarao on kyseessä...
      Se farao joka hukkui punaiseen mereen: tuskin tuli muumioiduksi (kyllä kalat söi. ja suolavesi liotti).

      Toiseksi: kuraani on todellisuudessa kirjoitettu n.3000vuotta faaraoiden jälkeen... siksipä:
      -Kreikkalaisilla oli jo tietoa egyptin balsamoinneista ym. Kreikkaliasehan kirjoittivat jo aikanaan ensimmäiset egyptitutkimukset (Aleksanterikin tiesi mitä sieltä löytää)
      -kurrani vain toistelee kirjoittamisensa ajankohtana jo olemassa olevaa tietoa (eli 1300 luvulta: sori: vanhin tunnettu kuraani version on tältä ajalta).
      -muhammed vaan luuli että egytissä oli vain yksi faarao (nähtävästi jonkun faaraon muumio on ollut esillä 600 luvulla)

      Miksi muuten kuraanissa (arabiankilisessäkin) puhutaan Faaraosta (yli 80 kertaa)? muslimithän väittää että kuraani on kirjoitettu jo ennen egyptin valtakuntaa... miksei kuraanissa käytetä arabiankileistä vastinetta (koska mitään egyptin kieltä ei ole ollut olemassakaan kuraanin kirjoittamisen aikana- vai onko)?????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      188
      3151
    2. 94
      1425
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1122
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1122
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      96
      831
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      111
      694
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      685
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      658
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      592
    Aihe