Hetta-Pallas

d.uunari

Tarkoitus on loppukesästä vaeltaa otsikon reitti ja mieltä askarruttaa pari asiaa. 1. Autonsiirtopalvelulla auton saa Hetalta-Pallakselle 55 eurolla; tuntuu vähän tyyriiltä onkohan muita vaihtoehtoja? Esim. ajaa auto Pallakselle ja sieltä Bussilla Hettaan, hinta? Onko noilla auton siirtäjillä vakuutukset ym. kunnossa? 2. Jalkineet. Pärjääkö kaksilla lenkkareilla vai vaatiiko järeämmät kengät?

7

4212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepjepjep

      Lenkkareilla pärjää, mutta reitillä on paljon kivikkoa ja pehmeäpohjaisissa kengissä tupaa jalkapohjat ainakin itsellä kipeytymään varsinkin raskas kun on raskas taakka selässä. Lisäksi varrelliset kengät tukevat paremmin yös nilkkaa. Vaelluskengät siis paremmat.

      Kallis on auton siirto. Lieneekö myös taksilla lähtöpisteeseen takaisin ajokin halvempaa. Kts. myös:
      http://www.matkahuolto.fi

    • vaelluskengät

      koska maatossa on tosiaan kiviä ja jos sataa vettä(kuten nyt on tehnyt kaatamaalla täällä pohjoisen suunnalla)niin kivet ovat todella liukkaita. vaelluskenkä tukee paremmin, itellä ollu aina vaelluskengät( sandaalit mukana leiripaikkoja varten). mutta kukin tyylillään! auton siirto voi tuntua kalliilta, mutta tuskin taksilla pääsee halvemmalla, matkaa kun on lyhintäkin reittiä (ei muonion kautta)n.100km. linkkari on ainaski ennen kulkenut, mutta hintaa en tiiä oiskohan n.20€/henk. ku laskee suunnilleen noi kilsat voi olla kalliimpiki, en nyt muista tarkkaan noita kilsoja. järven ylitys on maksanu 5€/henk. hetan päässä siis.

      • sanomatta

        eli kyseli mainitti niistä vakuutuksista.
        eli autollahan aina oltava vakuutus joka on siis auto kohtainen ei siis väliä kuka sitä ajaa. itellä on pakollisen vakuutuksen lisäksi ns. vapaaehtoinen vakuutus joka kattaa poro-, hirvi-, varkaus- jne. jutut , tuo vakuutus on todella tarpeellinen täällä pohjoisessa ajaessa kun ei koskaan tiedä minkä mutkan takana se poro tai hirvi(tiellä tornio-ylitornio-pello-kolari-muonio on todella paljon hirviä liikkeellä ainaski pellon molemmin puolin) hyppää tielle.


      • mollikolli
        sanomatta kirjoitti:

        eli kyseli mainitti niistä vakuutuksista.
        eli autollahan aina oltava vakuutus joka on siis auto kohtainen ei siis väliä kuka sitä ajaa. itellä on pakollisen vakuutuksen lisäksi ns. vapaaehtoinen vakuutus joka kattaa poro-, hirvi-, varkaus- jne. jutut , tuo vakuutus on todella tarpeellinen täällä pohjoisessa ajaessa kun ei koskaan tiedä minkä mutkan takana se poro tai hirvi(tiellä tornio-ylitornio-pello-kolari-muonio on todella paljon hirviä liikkeellä ainaski pellon molemmin puolin) hyppää tielle.

        Jos tälläisessä autonsiirrossa tapahtuu kolari esim. Aslak ajaa auton päissään puun ja kuoren väliin; niin kärsiikö auton omistaja bonusten menetyksen vai Aslak? Ohi aiheen hieman mutta askaruttaa varmaan monia.


      • en ajatellu...
        mollikolli kirjoitti:

        Jos tälläisessä autonsiirrossa tapahtuu kolari esim. Aslak ajaa auton päissään puun ja kuoren väliin; niin kärsiikö auton omistaja bonusten menetyksen vai Aslak? Ohi aiheen hieman mutta askaruttaa varmaan monia.

        niin siis tota en ajatellu, ylleensähän ne mennee siitä autonvakuutuksesta,MUTTA joteski musta tuntuu, että tommosilla siirtopalveluita tarjoavilla on vakuutukset, koska nehän on yrityksiä. kansii varmaan soittaa tämmöisen palveluntarjoajalle ja kysäistä onko heillä vakuutuksia jne.


    • Kulukija kummallinen

      Ota nyt hitossa muut kengät sinne Hetta-Pallakselle kuin pelkät lenkkarit! On siellä sen verran juurakkoa ja kivikkoa, että en kyllä ite lähtis lenkkareitten kanssa. Vaelluskenkä tukee muutenkin jalkaa paremmin. Ja ne sandaalit sitten leirikengiksi.

      Niistä vakuutuksista. Enpä usko, että sillä kuljetuspalvelulla on vakuutusta ko. tarkoitukseen. Firmoilla voi olla jonkinlainen vastuuvakuutus, mutta en usko, että he autolla ajamalla saavat aikaan sellaista vahinkoa, josta he olisivat vastuussa. Esim. porokolorihan ei johdu heistä vaan siitä porosta. (Vrt. kaivurikuski kaivaa maata ja kaivaa samalla kaapelit poikki.)

    • vakuutuksista

      Paavon talo on hoitanut minulle auton kuljetuksen ja joskus vaihtoehtoisesti henkilökuljetuksen (ja venematkankin) useana vuonna. Aina on ollut hyvä palvelu ja reilu meininki. Ei tartte lähteä silloin humalaisten aslakkien matkaan. Jos semmoisen matkaan lähdet, joudut itsekin edesvastuuseen. Sama laki on Enontekiöllä kuin muuallakin Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      60
      5130
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      28
      3749
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      71
      3500
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2858
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2752
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2690
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1921
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1716
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1508
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      155
      1380
    Aihe