haluaisin hevosen tai ponin hoitajan työtä,toivon että asuisit vantaalla,toivoisin että palkka olisi kohtuullinen!!!!!
vastatkaa te joilla aika ei riitä tai joka tarttee hoitajaa!!!
vastatkaa te joilla aika ei riitä tai joka tarttee hoitajaa!!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suurin osa talleilla pyörivistä nuorista hoitaa hevosia rakkaudesta niihin..... ei rahasta.
Olen itse Kaustisen ravikoulussa ja opiskelen ihan ammattina hevosen hoitajaksi.. Hevosen hoito ei ole vain mukava harrastus, joillekin se on ammatti! Sillä täytyy saada elantonsa ja pikkulikat jotka pyörivät talleilla eivät varsinaisesti ole hoitajia, koska heidän vastuullaan ei ole esimerkiksi: jalkojen tarkistaminen ja kunnossapito, ruokinnan suunnittelu, terveyden ja kunnon arvioiminen jne. asioita mitkä todellisuudessa kuuluvat hoitajan arkeen.. Vai onko vastuu ratsupiireissä omistajalla? En tahdo provosoida, tuo vain otti korvaan kun sanoit että tätä tehdään rakkaudesta hevosiin, toki niinkin, mutta jos hoitaminen on kokopäiväistä, täytyy siitä saada elanto..
Hyvää jatkoa!!!
Tiedän kyllä itsekin hevosharrastajana, että se on kovaa työtä, jolla jotkut myös hankkivat elantonsa. Mutta tämä kyseinen "tytteli" on vielä lapsi, jonka työpanosta en kovin korkealle arvostaisi. Luepa hänen samantapainen viestinsä koirapalstalta.
No mä en yhtään tiennyt työpanoksesta/taidoista näin virtuaalisesti kun keskustellaan.. No mutta annetaan jonkun vastata jos tarvitsee hevoselleen hoitajaa :)