Mitä hyötyä XP MCEstä?

Ihmettelen että mitäs hyötyä tuollaisesta Media Center Editionista oikein on, sen laitevaatimukset on lähestulkoon yhtä korkeat kuin Vistan, no ehkä vähän pienemmät mutta silti. Tuota versiota ei ole suomennettukaan koskaan. Ja luulisi samat toiminnallisuudet saavan erillissoftillakin. Vai mitä?

Eikö tavan XP Home tai XP Pro höystettynä muutamalla ilmaissoftalla ajaisi saman asian..ja toimisi huomattavasti vähemmin resurssein.
2467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

minusta toimisi kyllä, mutta en ole ihan varma M$ porukoista.

Kyllä ihan tavan PC:llä voi katsella DVD levyjä, soittaa musaa ja saa vieläpä digivirittimenkin toimimaan.

Ja varsinkin MythTV saattaisi olla hyvä (ei kokemusta ja sekin taisi olla linuxille...)..

:)

Äänestä

MC on monikielinen(pro pohjalle tehty) eli kyllä sen suomenkieliseltä saa näyttämään. Pohjalla on kuitenkin englanti, mikä on hyvä muistaa kun päivittää/asentaa ohjelmia.Lataukset uk sivuilta ja vaatii useasti lisäksi mui-paketin vielä päälle jotta kieli ei sekoile. Tämä on joskus unohtunut softan tekijöiltäkin=> ei kannata olla se ensimmäinen lataaja, jos ei halua olla ongelman ratkaisia... Kysymykseen miksi mc eikä pelkkä home tai pro, niin ihmisiä on moneen junaan, toiset ostaa stereo paketin joka toimii ja toiset kasaa sen itse ja saa toimimaan tai sitten ei. Täällätä niitä vertailuja: http://www.microsoft.com/windowsxp/evaluation/compare.mspx

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ihmettelee hän kirjoitti:

Ihmettelen että mitäs hyötyä tuollaisesta Media Center Editionista oikein on, sen laitevaatimukset on lähestulkoon yhtä korkeat kuin Vistan, no ehkä vähän pienemmät mutta silti. Tuota versiota ei ole suomennettukaan koskaan. Ja luulisi samat toiminnallisuudet saavan erillissoftillakin. Vai mitä?

Eikö tavan XP Home tai XP Pro höystettynä muutamalla ilmaissoftalla ajaisi saman asian..ja toimisi huomattavasti vähemmin resurssein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu