Millä oikeudella Harkimo puhuu miten paljon joukkueita pelaa MM-kisoissa.Se ei taida muistaa millaisilla tuloksilla Suomi hävisi -70 luvun matseissa.Elikkä annetaan myös Tanskan joka pelas tasan Kanadan kanssa tasan näyttää mitä ne voi tulevaisuudessa tehdä
Harkimon puheet
tinde
3178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ehkäpä häntä pelottaa, että Suomi joutuu pelaamaan Tanskaa vastaan. Tähänastisilla peliesityksillä saattaisi tulla "takkiin", eikä sitä enää kestäisi kukaan katsojista. Suomen suurin tappio arvokisoissa minkä muistan, on Suomi - Kanada 0 - 24. Taisi olla 60-luvulla. Onneksi enää ei tule sellaisia rökäletappioita. Mutta, kyllä Suomen joukkueen pitäisi pystyä voittoihin, näissäkin kisoissa.
Oma joukkue "Tolv Stjärnor" ja valita parhaat pelaajat kustakin jäsenmaasta. Tämä nykypäivän sekunda-neuvostoliitto sitten olisi tosi kova jääkiekkomaa kuten itäinen liittovaltio aikoinaan.
Kiekkoa on nähty neljällä eri vuosikymmenellä. Neuvostoliitto kaikkine jäsenmaineen ei olisi mahtanut mitään nykyisille pelaajillemme jos nämä olisivat silloin eläneet. Moni pelaajista ei ollut syntynytkään, kun Neuvostoliitto voitti mestaruuksia. Moni muu ei edes ollut elänyt koko sinä aikana, jolloin idän valtioliittovaltio oli yhteisine raha- ja talousunioneineen, yhteisine ulko- ja turvallisuuspoliitikoineen sekä yhteisine rajoineen aivan kuin nykyinen sekunda-neuvostoliitto, joka aikanaan löydetään pahempana kuin Nl tai natsisaksa yhteenlaskettuna.
Jääkiekko on liian kovassa kasvussa. Hän koettaa rajoittaa jotenkin kasvua, ja siten sen saamaa julkisuutta. Ei ole tervettä että joka Euroopan maassa, pelataan hokia. Kohta laji on yhtä suuri kuin jalkapallo, ja kaikki tietää että mihin se taas on johtanut.