Bensiini Ruotsissa halpaa. Ainakin Uumajassa. Viime viikolla 95 alle 9kr eli n. 1€ !! Nyt oli hinta vähän noussut, oli 10,64kr n. 1,17 €. Suomessa hinnat nousi heti kun kesä alkoi ja vedottiin kohonneisiin maailmanmarkkinahintoihin. Minkähän takia Ruotsissa hinnat laski kun kesä alkoi? Eikö maailmanmarkkinahinnat vaikutakkaan joka paikassa?
Ruotsissa
halpaa
3603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.oil-gas.fi/files/305_Kansainvlisihintatilastoja.pdf
Paikallisesti voidaan myydä edullisemmin johtuen kilpailusta, mutta yleisesti hinnat ovat nousseet Ruotsissa yhtä paljon kuin Suomessa, Saksassa, Alankomaissa, Belgiassa, Ranskassa, jne.
Oheisen tilaston luvut ovat vain suuntaa antavia. Tosi asia on, että Ruotsissa on korkeammista bensa- ja dieselveroista huolimatta edullisempaa menovettä kuin Suomessa ja ala vähemmän kartellisoitunutta.
korotuskilpailun.