roaccutanin psyykkisistä vaikutuksista

kertokaa te muut jotka ootte ko. lääkettä käyttäneet, onko mielialanne muuttunut? mulla on joku ihmeen kestomasennus päällä, toisaalta voi olla et se liittyy ihmissuhdeongelmiinkin. toivoisin kyl et se on edes osittain lääkkeen vika ja et se kuurin loputtua loppuis nimittäin täs hajoo pää koht.
101736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

itse elelin ainakin ihan onnen huumassa.. ainoat psyykkiset ongelmat johtu siitä, ettäalotin lääkekuurin ihan liian myöhään ja olin karmea pitsanaama ;D

Ite kuulin jälkeenpäin ettei ko. lääkkeen kanssa olis hyvä ottaa viinaa. (se ainakin masentais) mut en huomannu ittelläni mitään sivuvaikutuksia :P

Äänestä

En minäkään ole huomannut mitään psyykkisiä vaikutuksia. Olen syönyt viitisen kuukautta kuuria. Kyllähän tämän lääkkeen yksi HARVINAINEN sivuvaikutus on masennus, että kannattaa varmaan kysäistä omalta lääkäriltä. Mutta jos sulla on ihmissuhdevaikeuksia, niin taitaa mennä sen piikkiin... Tsemppiä!

Äänestä

Mä söin roaccutania n.3,5 kuukautta enkä havainnut minkäänlaisia mielialanmuutoksia tai masennusta..

Äänestä

Omalla kohdallani Roaccutan aiheutti nimenomaan masennusta. Ensin tietenkin fiilis nousi, kun näppylät hävisivät naamasta, mutta jotenkin oli vaan sellainen tyytymätön ja apaattinen olo. Söin sitä 13 kuukautta, joten tiedän, mistä puhun. HUOM! Älä missään nimessä juo alkoholia kuurin ohella, ei ainakaan sellaista, että yhtenä iltana nuppi täyteen. Itselläni tällainen ilta aiheutti aivan psykoottisia oireita (aggressiivisuus, pitkin seiniä kiipeily jne.) Kysele lisää, jos haluat tietää jostain Roaccutaniin liittyvästä tarkemmin!

Äänestä
  • no mul on ollu noit aivot-narikkaan iltoja kylläkin.krapula tuntuu kestävän koko seuraavan päivän.. ihmissuhdeongelmiakin tosiaan mul on ollut, mut toi itsetuhoinen olo alkaa jo tuntua tutulta viikonloppuisin. urheilu auttaa onneks ees vähäsen.

    Äänestä

Mä syöny yli 4kk isotretinoiinia ja vituttaa ja masentaa melkein jokapäivä. Tulee ajateltua et miks mä yleensä elän ja jopa itsemurhaa nykyaa( en kyl sitä tee. Ja toivon todellakin et se on tän lääkkeen syy ja tunteet häviää kun lopetan syömisen. Itse lääke on auttanut hyvin finneihin eikä kaduta et oon syöny kuuria. lääkäri sano alus et 4kk mut nyt syöty lääkkeitä jo pari viikkoa enemmin kuin piti ja olisi lääkkeitä vielä kuukaudeksi. mutta naama nyt semmoisessa kunnossa että enää en kapselia suuhun laita.

Äänestä

Voiskohan olla mahdollista, että sellasille henkilöille tulee roaccutanista psyykkisiä vaikutuksia kellä on muutenkin ollu "mielialanvaihteluita yms. henkisiä ongelmia". Jospa se lääke voimistaa niitä vaikutuksia.
Tuskimpa se ihan "terveiden ihmisten" mielialaa pystyy niin muuttamaan. Ite oon aina tuntenut olevani henkisesti tasapainonen, eikä mulle tullu roaccutanista minkäänlaisia psyykkisiä oireita..

Äänestä

Kuurin aikan olin ihan onnissani kun päiväpäivält finnejä oli vähemmän. Olin intissä kuurin ajan ja finnien häipyminen nosti kummasti itseluottamusta ja lisäs esiintymis varmuutta muutenki elämä näytti valosemmalta. Kuurin loputtua noin 3 kk jälkeen finnejä alko ilmestyy uudestaan ja vaikka teki mitä nii ne ei enää hyvinnytkään vaan nyt sitä ollaan taas pitsa naama, että sillee =(

Äänestä

AAAARRRRGGGHHHH

Äänestä

Roaccutan psyykkiset vaikutukset huomaan vasta nyt kun 15 vuotta kuurista. Söin 2001-2002 10kk kuurin, naaman ihosta tuli silloin kuin vauvan peppu ja sen jälkeen saikin varoa aurinkoa :) meinaa intiaani punanaama. Nyt skitsofrenia diagnoosilla, Psykiatrian pakkohoidoilla hoidettuna. Totean että 2001 kesä ja siinä vuosi armejassa roaccutan lääkityksellä. Kyllä muutti kohtalokkaasti psyykkeeni sellaiseksi että enää en ollut minä. Minusta oli tullut jotain ihan muuta, kadotin itseni kadotin sen joka olin. Olin muuttunut, silloin sitä elämää eläessäni en tätä huomannut. Nyt 15 vuotta myöhemmin tunnistan psyykkeen muutoksen 2001-2002, ero kuin yöllä ja päivällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


afadsf kirjoitti:

kertokaa te muut jotka ootte ko. lääkettä käyttäneet, onko mielialanne muuttunut? mulla on joku ihmeen kestomasennus päällä, toisaalta voi olla et se liittyy ihmissuhdeongelmiinkin. toivoisin kyl et se on edes osittain lääkkeen vika ja et se kuurin loputtua loppuis nimittäin täs hajoo pää koht.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu