Kielipeliä ja kielen

Koska Heikki Saari paheksui kuoroja ja konsertteja 70-luvulla on tarpeen välttää näitä vieläkin.

Mutta kun vaihdetaan sanat niin voi osallistua.
Musiikki-ilta ja lauluryhmä ovat ok.

Tällä palstalla on paljon puhuttu siitä kuinka vanhoillislestadiolaisuudessa manipuoloidaan kieltä, tässä uksi hyvä esimerkki siitä.

Kirjoittakaa lisää esimerkkejä!
3344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hyvä esimerkki.

Koko systeemi perustuu tällaiseen kielipelin, varsinkin heillä jotka haluavat manipuloida muita. Ihan liikaa Raamattua tulkitaan pirun sarvet päässä niinsanotusti. Eli kikkaillaan sanoilla jolloin alkuperäinen viesti saadaan muokattua halutuksi.. surullista mutta totta. Onneksi on fiksuja jotka eivät anna muiden johdatella omaa elämää.

Äänestä

Voisiko sitten ajatella, ettei digi-tv olisikaan televisio? Nyt kun kaikki digi-tv:t ovat litteitä ja seinätaulunomaisia, eihän niitä myöskään huonekaluina voi pitää?

Olisiko tässä SRK:lle eräs ulospääsytie televisiosyndroomasta?

Äänestä
  • Nerokas ajatus.

    Sillä onhan tosiasia, että vuonna 1963 SRK:n vuosikokouksessa tehty TV_kieltopäätös koskee vain analogisia vastaanottimia.

    Digi-TV:tä ei ole millään päätöksellä kielletty hankkimasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


manipulointia kirjoitti:

Koska Heikki Saari paheksui kuoroja ja konsertteja 70-luvulla on tarpeen välttää näitä vieläkin.

Mutta kun vaihdetaan sanat niin voi osallistua.
Musiikki-ilta ja lauluryhmä ovat ok.

Tällä palstalla on paljon puhuttu siitä kuinka vanhoillislestadiolaisuudessa manipuoloidaan kieltä, tässä uksi hyvä esimerkki siitä.

Kirjoittakaa lisää esimerkkejä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu