Kysymys harhaoppilistoja kirjoittaville

Kysymys harhaoppilistoja kirjoittaville.

Etenkin näillä kristinuskopalstoilla vilisee sana harhaoppi. Tämä ja tuo ei ole raamatun mukaista oppia, vaan harhaoppia. Kirjoitetaan listoja harhaopeista jne. Kertokaapa te raamattua lukeneet, jotka harhaoppeja listaatte, mikä on raamatun mukainen oppi.
1180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kaikista loogisin johtopäätös Raamatun pohjalta on päätellä Jumalan olevan taruolento, koska Raamattu on niin tavattoman ristiriitainen.

Esimerkiksi Raamatussa sanotaan, että Jumala ei ole luonut mitään pahaa ja toisaalla sanotaan, että maailma on paha. Tästä voikin päätellä, ettei Jumala ole luonut mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perussuomalainen kirjoitti:

Kysymys harhaoppilistoja kirjoittaville.

Etenkin näillä kristinuskopalstoilla vilisee sana harhaoppi. Tämä ja tuo ei ole raamatun mukaista oppia, vaan harhaoppia. Kirjoitetaan listoja harhaopeista jne. Kertokaapa te raamattua lukeneet, jotka harhaoppeja listaatte, mikä on raamatun mukainen oppi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu