Eli kertokaa nyt, millainen auto tuo 307 farkku on? Omat kokemukset kiinnostaa, ei huhupuheet. Perheen kasvaessa on tarve isommalle autolle ja noita 307:ia saa verrattaen edullisesti (15te,
307 Farkku
R. Pottu
2763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yleisesti ottaen tilat auton parasta antia, olematta kuitenkaan liian iso auto esim. parkkihalleihin. 2 turvaistuinta ainakin meillä vie takana melko paljon leveyttä, että aikuinen toki mahtuu vielä, muttei mitenkään hirveän mukavasti voisi sanoa istuvansa. 2v. 30 tkm takana. Autot ovat tietysti yksilöitä eikä sen vuoksi voi yleistää, mutta toten, että vikoja on ollut.
Minulla on maaliskuussa 2004 rekisteröity 307 wagon 1,6 ja mittarissa on nyt noin 67tkm.
307:n tilat ja ajo-ominaisuudet ovat hyvät ainakin saman ikäisiin kilpailijoihin verrattuna (Corolla, Focus, Golf). Se ei ole myöskään kovin herkkä ruostumaan. Kulutus on ollut sekalaisessa ajossa noin 7,5 - 7,9 litraa sadalla.
Meillä on kolme lasta ja kokemuksesta tiedän, että takapenkille ei mahdu aikuinen kunnolla istumaan, jos siellä on kaksi turvaistuinta. Mikäli toinen turvaistuimista on kaukalotyyppinen, niin tilaa voi olla vähän enemmän. Tällä tavalla voi meidän kokemusten mukaan matkustaa vain äärimmäisissä poikkeustilanteissa.
Olen myös testannut kolmen turvaistuimen asentamisen 307 farkun takapenkille. Silloin käytössä oli kaksi turvavyöistuinta ja yksi koroke. Ne mahtuivat vierekkäin juuri ja juuri. Turvavöiden käyttö oli kuitenkin mahdotonta, koska lukot jäivät istuimien alle, eli niihin ei pääse käsiksi. Lisäksi reunapaikoilla istutaan vinossa, koska takapenkin reunat on muotoiltu aika voimakkaasti.
Turvaistuimien mahduttaminen autoon riippuu todella paljon istuimen tyypistä, joten ainoa varma keino on kokeilla asia kyseeseen tulevien istuimien (ja lapsien) kanssa.
SW voi olla tässä suhteessa parempi, koska siinä takapenkin erillisiä istuinosia voi ilmeisesti liikutella pituussuunnassa.
307:n luotettavuuden suhteen ei ole valittamista. Vikoja ei ole ollut.
Tästä sivustosta löydät asiallista juttua 307:n ominaisuuksista:
http://late.nwps.ws/smf/index.php?PHPSESSID=d20a9136c0ea107cb45cd2412b898374&board=17.0
Suosittelen kaiken kaikkiaan 307:aa autona, mutta jos meinaat laittaa takapenkille 3 lasta tai 2 lasta 1 aikuisen, niin testaa istuimien sopivuus huolellisesti.