Luinpa taas hämmästyksellä kepuhallituksen uusinta toimintaa. Nyt nimittäin kepuhallitus neuvottelee MTK:n kanssa eteläisen Suomen maataloustuista ja eivät päässeet asiassa yksimielisyyteen. Miksi ihmeessä kepuhallitus neuvottelee asiasta MTK:n kanssa? Onko MTK:lla joku osallistumisoikeus hallituksen toimintaan? Tämähän aivan uskomatonta, eikö kepuhallituksen pitäisi neuvotella maataloustuista EU:n komission kanssa?
Näyttää siis siltä, että MTK:lla on oikeus olla mukana päättämässä kansallisista maataloustuista hallituksessa. Ja sitten SAK:ta on kritisoitu siitä, että se on ollut mukana neuvottelemassa työmarkkinapolitiikasta kolmikannassa. Tämä lause ei kuitenkaan ole tarkoitettu SAK:n puolustamiseksi, kyse on periaatteesta. Miten siis MTK voi osallistua hallituksessa maataloudesta käytäviin neuvotteluihin ja SAK ei työmarkkinoista käytävään keskusteluun? Vaalien aikana SAK:ta nimittäin kritisoitiin voimakkaasti tästä.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id64622.html
Näyttää siis siltä, että MTK:lla on oikeus olla mukana päättämässä kansallisista maataloustuista hallituksessa. Ja sitten SAK:ta on kritisoitu siitä, että se on ollut mukana neuvottelemassa työmarkkinapolitiikasta kolmikannassa. Tämä lause ei kuitenkaan ole tarkoitettu SAK:n puolustamiseksi, kyse on periaatteesta. Miten siis MTK voi osallistua hallituksessa maataloudesta käytäviin neuvotteluihin ja SAK ei työmarkkinoista käytävään keskusteluun? Vaalien aikana SAK:ta nimittäin kritisoitiin voimakkaasti tästä.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id64622.html
Vastaukset 23
Vanhimmat
Maa- ja metsätalousministeriö vain neuvottelee MTK:n kanssa, eli MTK kertoo omia tavoitteitaan ja ministeriö sitten harkitsee, mitkä niistä ovat mahdollisuuksien rajoissa. -Täysin normaalia hallitustoimintaa demokratiassa.
Mikä on veto-oikeus? Tutkippa sanan merkitystä vaikka kirjoittamalla googleen se sana. Sanan merkitys, jota avauksessa käyttää, kannattaisi ottaa selville jo etukäteen, ettei joudu naurunalaiseksi.
olevan kun hallitus neuvottelee MTK:n kanssa asioista. Miksi MTK:n kanssa pitää neuvotella? Eihän hallituksen ole päätöksissään pakko kuunnella MTK:n kitiseviä ja jatkuvasti uusia tukiaisia vaativia viljelijöitä?
Sotket nyt demokratiaan kuuluvan tavan ratkaista asiat toista osapuolta kuulemalla ja sen näkökannat huomioon ottamalla, hienoon sanaan "veto-oikeus", jonka merkitystä et selvästikään ymmärrä.
MTK:n veto-oikeushan tarkoittaisi, että jos MTK ei hallituksen ratkaisua hyväksy, hallitus ei voisi esittää sitä EU:lle. Tosiasiassa hallitus tulee esittämään EU:lle juuri niitä ehtoja, mitkä se järkeväksi katsoo. Siihen ei MTK:lla ole mitään veto-oikeutta.
MTK on maatalousyrittäjien etujärjestö. Tottakai se yrittää saada hallituksen kanssa käymissään neuvotteluissa mahdollisimman hyvän lopputuloksen jäsenistöään ajatellen.
ihan hyvään hallintotapaan, että niitä kuullaan ketä asiat koskee?
opiskelijäjärjestöjä kun opisntotuista päätetään hallituksessa? En ole kuullut, että opestusministeri neuvottelisi opiskelijajärjestöjen kanssa opintotukiin liittyvistä asioista.
sitten kun traktorit on taas Hgin keskustassa. Edellinen viljelijöiden mielenosoitushan karkasi MTK:n käsistä.
Et selvästikään ymmärrä sanan "veto-oikeus" merkitystä. Miksi nolaat itsesi sitä jankuttamalla?
vai meinaako ystäväni Veronmaksaja2, että tuo Sakki ry jätettiin valtionapujen piiriin ihan pyytämättä ja yllättäen, kun ne esim. insinööriopiskelijoilta evättiin?
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/puh_135_2005_vp_5_2_16_p.shtml
Tuota tapausta tarkoitin....
mutta oliko Sakki ry itse neuvottelemassa asiasta opetusministerin kanssa MTK:n mallin mukaisesti?
tai ainakin niiden ja muiden tahojen, jota asia koskee kantaa kuultiin, loppu. :)
siitä tapaamisesta ... uutinen siis.
löytyy: http://www.youtube.com/watch?v=CrUWP3y5V9s
En todellakaan muista että SAK:ta on kritisoitu siitä että se osallistuu työmarkkinoista käytävään keskusteluun.
Vaadit aivan omituisia juttuja, kun vaadit ettei alaansa käytävään keskusteluun ei saisi osallistua, olet oikea demokratian kannattaja :)
SAK:ssa on valtuuston paikat jaettu Vasemmistoliiton ja SDP:n välillä kiintiöjärjestelmällä - siis puoluekannan mukaan.
MTK:ssä jokainen maanviljelijä - puoluekannasta riippumatta voi vaikuttaa.
MTK käy neuvotteluja ministeriön kanssa.
SAK ei käy neuvotteluja, vaan uhkaa yleislakolla
ja ketjuttaa lakkoja niin, että maan teollisuus seisoo joko tuotannon, hallinnon, logistiikan tai jonkin "hidastuslakon" vuoksi jatkuvasti...
Sinä päivänä, kun SAK keskityy ay-toimintaan, avaa johtopaikat naisille ja muidenkin puolueiden kuin SDP:n ja demarijatkeen Vasemmistoliiton edustajille, muutos on tapahtunut.
Tällä hetkellä SAK on selkeästi SDP:n väkivaltakoneisto.
Huomasitko muuten Siimeksen lähtiessä, että Vasemmistoliitto huomasi olevansa vain piilodemarin johtama jatke Demarikoneistossa...
Veronmaksaja2, olet pahimman luokan kommari !
MTK:ssa? Montako kepulaista istuu MTK:n valtuustossa?
yksi maajussi maksaa veroja noin 100 kertaa enemmän kuin sinä.
Liittyykö tämä kenties jotenkin traktor bullingiin ???
Jos ei niin tässä oikaisu sinulle suomenkieltä taitamattomalle.
Klassisessa latinassa sana äännetään [vetoo], mutta nykyaikaisten eurooppalaisten kielten vaikutuksesta se äännetään suomessa usein [veeto]. Veto taipuu astevaihteluttomana, eli genetiivi on vahva-asteinen: veto : veton.
Mutta tuosta huolimatta olet taas jälleen kerran pihalla kuin lumiukko.
Tuleekohan MTK:hon kuuluvan maatalousministerin Anttilan ja MTK:n välisistä neuvotteluista tiukatkin? Onkohan paljon erimielisyyttä vai suunnatonta yksimielisyyttä, kun on kyse saako suomen sisäisiä verorahoja käyttää edelleen 141 muk. tukiin.
häkellyttää. Ikäänkuin perheen sisällä keskusteltaisiin asioista. Kysynkin nyt uudelleen, että istuuko MTK hallituksessa jäseniensä kautta? Myös kepujohtaja kuuluu MTK:hon.
Älä huolehdi! Kyllä MTK:lainen maatalousministeri ja MTK johto pääsevät varmasti yhteisymmärrykseen verorahojemme käytöstä!
28 JÄSENTÄ ISTUU. Palkallaan eläjistä ei nyt vaalien jälkeen ollakkaan kiinnostuneita. tuloveron alennus? perintöveron alennus?
pakkotyöllistäminenkin kohdistuu yhteiskunnan heikompiosaisiin - ei esim. tuomareihin.
Kytkökset vaan pahentaa tilannetta entisestäänkin.
Hallitus tekee itsenäisesti omat ratkaisunsa.