Tarvitseeko esim. keittiöremontien yhteydessä tehtävistä sähkötöista (muutama pistorsian siirto ja valaistuken uusiminen) tehtävä ilmoitus TUKEsille? Tarvitseeko asennus tarkastuksia?
Entä rintamamies talon sahköistyksen uusiminen pääkeskusta myöten?
Entä tarviiko erillisiä sähköturvallisuuden valvojia?
Mistä kaavakkeet?
Entä rintamamies talon sahköistyksen uusiminen pääkeskusta myöten?
Entä tarviiko erillisiä sähköturvallisuuden valvojia?
Mistä kaavakkeet?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sähkövoimatekniikan AMK
sähköturvallisuustutkinto suoritettu
saattaisi auttaa asiassa... ei tittelit
eli ihan oikeesti, etsi sellainen henkilö joka tietää asiat ja voi antaa neuvoja. Meikäläinne on ollut alalla yli 30 vuotta (teollisuus, automaatio), mutta sisäjohtoasennuspuoli ei silti ole käytännön tasolla hanskassa koska en niitä hommia tee. Kysyn tarvittaessa.
Kyllä, hoituu. Olen käynyt kouluni kunnolla ja olen selvittänyt asennustapoja erinäisistä julkaisuista. Olen myös töissä suunnittelutoimistossa josta saan tarvittavaa apua ja muutoinkin lähipiirissäni on useita sähköalan ammattilaisia. Suunnittelin talon sähköistyksen kouluaikanani (suunnittelukurssin puitteissa) ja sain tarvittavia kommentteja lehtoreilta.
niin asia selviää.
Tarvitset sinä niitä tietoja ihan oikeasti ammatissasi jatkossa. Elämässä ei riitä, että lukee vain tenttiin turvamääräykset.
Lähde liikkeelle sähkölaista-->-asetuksesta-->kauppa-ja teollisuusministeriönpäätöksiin ja sitä rataa.
En tarkoita vinoilla. Jos meinaat urakointi tai suunnittelu puolelle, niin ne määräykset pitää hallita tänä päivänä ihan käytännössä.
Meikäläinen on vanha sähköteknikko ja olen joutunut lukemaan sekä vanhat, että uudet määräykset työni takia. Teknillisessä koulussa luettiin kyllä nuo em. lait, ministeriönmääräykset,... Sieltä ne löytyy helposti vielä nykyäänkin.
Juu, lueskelin kyllä noita lakeja, ktm päätöksiä, tukesin sivuja yms..
Asiat on vain kerrottu monessa paikkaan hieman eritavalla/vaikeaselkoisesti.
Eli tein viestini kirjoituksen jälkeen puhelinsoittokierroksen ja asia selvisi. Eli esim. jos teen vanhempieni omakotitalon sähköasennukset en tarvitse tehdä minkäänlaista ilmoitusta. Teen itse käyttöönototarkastuksen ja teetän varmennustarkastuksen. Kuuleman mukaan jotkin sähkölaitokset saattavat murista, että tarvittaisiin jokin kelpoisuustodistus, mutta se on jo vanhaa käytäntöä. Eli laki ei vaadi kelpoisuustodistusta, mutta paikallinen sähkölaitos saattaa sen perää kysellä.
Voin tehdä myös pieniä asennuksia jos teen asennuksista käyttöönotto tarkastuksen.
Huom. Siis itselleni, lapsilleni, iso-, vanhemmilleni ja iso-, appivanhemmille.
Ja minua kiinnostaa enemmän kenelle soitit että sait tuollaiset ohjeet?
AINA tehtäessä sähkötöitä on oltava sähkötöiden johtaja, myöskin vaikka kyseessä olisi vain yhden pistorasian asennuksesta.
Jos olet pätevä tekemään itsenäisesti sähkötöitä saat tehdä vanhempiesi taloon sähkötyöt. Mutta vaatii ilmoituksen tekemisen, ja tarkastuksen.
Helpoimmalla pääset kun hommaat itsellesi sähkötöiden johtajan ja teet hänen "luvilla".
jokseenkin oikeata tietoa. Verkkoyhtiöillä ei ole mitään sananvaltaa asiassa eikä myöskään oikeutta kysellä papereita. Vain uuden liittymän tapauksessa verkkoyhtiölle on toimitettava sekä mittarointipyyntö että uuden liittymän rekisteri-ilmoitus.
Työn kohteet on säädöksissä rajattu tarkasti (KTMp 516/1996 29§): "...työ kohdistuu tämän omassa tai lähisukulaisen hallinnassa olevan asunnon tai asuinrakennuksen sähkölaitteistoon; lähisukulaisella tarkoitetaan puolisoa sekä omia tai puolison lapsia, vanhempia ja isovanhempia"
En ole varma, tarkoittaako sanamuoto myös puolison vanhempia tai isovanhempia - omia joka tapauksessa.
Muihin pieniin, _kertaluontoisiin_ töihin tarvitaan jo pätevyystodistus, pelkkä turvallisuustutkinto tai käyttöönottotarkastus ei riitä.
Ja kaikkiin muihin hommiin pitääkin sitten jo olla edellisten lisäksi nimettynä STJ ja toiminta rekisteröitynä TUKESin tietokantaan.
Juuri näiden lukuisten pykälien takia asian selvittäminen on kirjallisuudesta erittain hankalaa.
Selvitysteni ja käsityksieni mukaan saan siis tehdä sähkötöitä lähipiirilleni. Eli olen tällöin itse sähkötöiden johtaja.
Se vaatii käyttöönottotarkastuksen ja varmennustarkastuksen. Käyttöönottotarkastuksen voin tehdä itse ja varmennustarkastuksen teettää siihen pätevällä firmalla.
Ja ei kuulemma tänäpäivänä enää vaadi ilmoituksen tekemisen (lue seuraava tankerous englanniksi) "prän nyy informeisson".
Eli hänen luvilla niin ettei kaveri edes käy työmaalla. Todella laillista puuhaa, liikutaan siinä hämärän rajamailla. Haluan meinaan tehdä asian oikein, enkä vain käyttää jonkun tutun ammattilaisen lupia ja hyväntahtoisuutta hyväksi.
Tämä asia on kyllä ollut kuuma puheenaihe ja tuntuu ettei kukaan oikein tiedä asiaa. Voisi pyytää, että viranomaiset tekisivät selventävän lausunnon 516/1996, asiaa koskien. Mutta toisaalta laithan on tehty tulkittaviksi, jotta tuomioita langetettaessa tuomarilla on pelivaraa.
selvitetään vasta käräjillä, ei koskaan kukaan kysele virkatodistuksia tekovaiheessa.
Sitä tarkastuspöytäkirjaa joku voi joskus kysellä. Varsinkin rakennuslupaa vaativien töiden yhteydessä.
ja sitten mietitään ja kysellään.!