En tiedä mihin palstalle tämä olisi sopinut, joten laitan nyt tänne. Lähinnä kaipaisin kokemuksia ja mahdollisia vinkkejä kun meillä on nyt 2vkoa vanha poika, joka nukkuu ja syö hyvin päivät, mutta kun yö koittaa niin itkee koko yön paitsi sylissä tai vieressä sängyssä. Omaan sänkyyn ei käy öisin ollenkaan. Cuplatonia olen ostanut jos on vatsavaivoja, mutta kun syliin nukahtaa hyvin ja sänkyyn meidän viereen niin en usko että siitä johtuu. Alkaa olo olla vähän väsynyt kun poika valvottaa yöt... Eli siis vinkkejä, kokemuksia jne jne. Kiitos!
Hei!
4
1112
Vastaukset
- peppi
ei meilläkään vielä noin pienenä nukuttu öisin kuin sylissä tai vieressä sängyssä. Meillä tosin oli vatsavaivoja eikä meillä vauva tahtonut välttämättä nukkua yöllä missään, itki vain ja piti usein koko yö pitää sylissä ja kävellä ympäri kämppää.
Mutta vauvasi on tosiaan niin pikkuinen, ettei välttämättä halua nukkua omassa sängyssä lainkaan. Tarvii niin kovasti läheisyyttä ja syliä. Pystytkö itse nukkumaan, jos vauva nukkuu vieressäsi? Jos se tuntuu hankalalta niin esim. kapalointi saattaa auttaa ja meillä joskus nukahdettiin paremmin vaunun koppaan. Se ei ole niin iso pikkuiselle kuin pinnasänky. Voit myös tehdä vauvalle "pesän" pinnasänkyyn eli vaikka tyynyillä tai peitolla ns. pienentää sänkyä.
Nukahtaako vauva rinnalle tai pullolle? Jos, niin voisit ennen viimeistä syöttöä kapaloida vauvan ja lämmittää sänkyä esim. kaurapussilla ja nukahtamisen jälkeen siirtää varovasti lämpöiseen sänkyyn jatkamaan unia. Tämä toimi meillä aina välillä.
Eihän vauva varmasti itke nälkäänsä yöllä?
Tässä nyt jotain, mitä mulle tuli mieleen. - pienen poitsun mutsi
meidän 6 viikkoinen on sairaalasta asti nukkunut vieressäni. tosin meillä tämä järjestely siksi, että olen niin laiska etten jaksa kunnolla herätä yösyötöille. imetän kyljelläni öisin ilman että kummankaan tarvii kunnolla herätä.
kyllä se ehtii nukkua omassa sängyssään vähän myöhemminkin. jos nukkuu teidän vieressä, anna nukkua siinä. on miehilläkin sen verran valikoivat unenlahjat, etteivät päälle käänny kun nukkuvat.
vastasyntynyt on hämmästyksissään päästyään suureen maailmaan. se on tottunut kuulemaan sunn sydämensykkeet ja kehon äänet. ainakin meillä, tilanteissa missä mikään muu ei ole pientä miestä lohduttanut, on auttanut se, että joko minä tai mies ottaa vauvan syliin ja painaa sen korvan rintaansa vasten niin että se kuulee sykkeen ja hengityksen. sitten voi itse meennä vauva sylissä vaikka selälleen makaamaan, ja kun vauva nukahtaa, kieräyttää sen varovasti viereensä.
ja vaikka vauva olisi juuri syönyt, itkuun kannattaa aina ensin kokeilla tarjota rintaa. jos maitoa tulee suihkuamalla, lypsä ensin ettei lapsi tukehdu. rinnalla vauva saa paitsi ravintonsa, myös lohtua, turvaa ja tyydyttää imun tarvetta- janina
moikka!tuli mieleen kun annettiin viikon verran deetippoja iltasin ja parkua tuli koko yön aina sen jälkeen koko yön...jätettiin antamatta niitä ja vaihdettiin vesipohjaset ni nytte oin hyviv
- ......
Alkuperäinen kirjoittelee...
Eli olen käynyt nyt cuplatonin lisäksi ostamassa rela-tippoja. Sen lisäksi vauvan sänkyyn on hommattu pieni yövalo. Nyt vauva on nukkunut pari yötä omassa sängyssä ilman itkuja. En tiedä mikä sitten vaikuttaa, vatsalääkkeet vaiko tosiaan se pieni valo yöllä. Edellisyönä tosin poika taas valvotti klo 02 jälkeen... Mutta viime yö meni loistavasti.
Vastauksia aikaisempiin kommentteihin. En usko että nälkäänsä itkee, syö, pissaa ja kakkaa hyvin ja paino on noussut oikeen hyvin. Viereen ottamisesta sen verran, että en halua totuttaa poikaa meidän sänkyyn, haluan nukkua yöni mieheni vieressä, enkä halua alkaa vierottamaan poikaa vanhempana meidän sängystä. Parempi että tottuu omaan sänkyyn heti pienestä asti. Toisilla viereen ottaminen sopii paremmin, meillä näin.
Mutta toivon että tämä lähtisi tästä sujumaan, nyt on pari yötä tosiaan kaikki nukuttu hyvin, toivottavasti jatkuu samana!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271904
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561246Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521131Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet42837Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798