IC?

juoksen vielä

Interstitielli kystiitti (IC) ja siihen liittyvä tiheävirsaisuus näyttää koskevan etupäässä naisia. Urologit ovat hoitaneet kovia polttavia kipuja virtsarakossani IC:nä. En koe mitään tiheävirsaisuutta vaivana, vaan ne kivut ja toisaalta olen mieshenkilö (57V), joten epäilen diagnoosia. Löytyykö yhtään vastaavaa tapausta. Olen selannut eri palstoja tuloksetta. Jos vaikka joku olisi saanut olon helpottumaan, niin olisi mukava kuulla.

Urologi, kipulääkäri ja psykiatri ovat kyllä yrittäneet. Viimeisenä keinona määrättiin OxyContin ja OxyNorm opiaatit kipuun. Käytin niitä yli puoli vuotta ja lopettelin käytön pari viikkoa siten. Tramadol helpottaa vieroitusoireita. Pärjääminen on ainaista taistelua, joten pidän opiaatit vielä varalla. Onko kenenelläkään tietoa opiaattien vieroitusoireiden kestosta? Vierousoireet kestän, mutta se rakkokipu pelottaa.

1

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syksyilta

      Hei, olen 52-vuotias nainen. Sairastuin jo nuorena tiheävirtsaisuuteen ja rakkokipuihin. Lääkärit epäilivät syyksi interstitielli cystiittiä. Sain paljon erilaisia hoitoja. Tällä hetkellä minulla ei ole mitään kipuja, käyn kuitenkin usein vessassa, alkoholia en voi käyttää lainkaan. Elän aika eristäytynyttä elämää. Olisin hyvin hyvin iloinen, jos voisin jonkun kohtalotoverin kanssa kirjoitella sairaudesta ja hoidoista. Minulle voi kirjoittaa sähköpostiini osoitteella [email protected].

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1779
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe