torvensoittajat

Yleensä kun näkee, että joku soittaa torvea, se on se torven soittaja, joka on tehnyt virheen, vaikka luulee, että toisessa on vikaa.

Terveisiä mersukuskille. Näki kyllä kauas, että yläkopasta ahdistaa.
12878
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

torven soittaminen, varsinkin käyrätorven, on perkeleen vaativaa puuhaa. kokeile vaikka itse, ennen kuin alat tuomitsemaan.

nyt kaipaisin perusteluja: miksi torven soittajat olisivat yhtään "tyhjäpäisempiä" kuin esimerkiksi kosketeinsoitinten soittajat, tai vaikkapa rumpalit, täh?

taidat olla niitä muusikoita, jotka eivät osaa soittaa muuta kuin suutaan ja sulkijalihastaan -- ja niitäkin perkeleen epävireisesti!

Äänestä
  • että tämä on liikenne palsta?

    Äänestä

  • huomasit kai kirjoitti:

    että tämä on liikenne palsta?

    ettei torvensoittajista kannata valittaa liikennepalstalla?

    Äänestä

Myös varmistuttava, että 'hoito' tepsi!

Äänestä

Tuskinpa kovin pitkään itsekään odottelet, jos edessäsi on liikennevaloissa ainoastaan yksi auto, eikä se lähde liikkeelle kun vihreä syttyy. Jos se kuski ei tee elettäkään liikuttaakseen autoaan, niin millä muulla sen saa tajuamaan, kuin torvella?

Laissahan toki on torven käyttö kielletty muussa kuin vaarasta varoittamistarkoituksessa.

Äänestä
  • Kun valot vaihtuu ja lähdetään liikkeelle, mutta etummainen ei lähdekään. Torvea sopii kohteliaasti töräyttää silloin.

    Yleensä epäkohteliaasti töräyttäviä ovat ne, jotka itse aiheuttavat vaaratilanteita.

    Esim. yksi jäykkäniskainen mersukuski kääntyi sivutieltä aivan eteeni 50km/h alueella. No hän sitten töräyttelee torvea minulle kun ajan mielestään liian lähellä.

    Äänestä

  • Noissa tilanteissa kun liikennevaloissa on se vihreä. Tööttäyksen seurauksena tulee vähän turhan usein poikkeuksetta se jaloissa olemisen pelkoreaktio ja liikkeelle lähdetään sitten hullun lailla mitään katsomatta.
    Esim kehä1:llä kun käännytään kahdelta kaistalta vasemmalle lähtöpäässä itään päin. Nuolivalot vasemmalle kokonaan pois käytöstä ja aurinko paistaa sopivasti. Molemmilla kaistoilla autot varttumassa vihreää. Olin kakkosena toisessa jonossa ja meinasin mennä koputtamaan ikkunaan että voi harkita lähtöä mutta takaatulevat torvenpainajat aiheutti tilanteen jossa vastaantulevan autoilijan nopea reaktio pelasti edestäni lähteneen.

    Äänestä

torvea jos joku tulee ohituskaistalla eteen hidastelemaan. Yhtenäkin päivänä joku bimbo käytti koko ohituskaistan yhden rekan ohittamiseen. No mitä sitä voi odottaa kun blondi pakkelinaama ajaa jollain hyndain shittarilla. Shittarilla ajaminen laskee äö:tä vähintään 30 pojoa.

Äänestä
  • Pistin SAATANA KIck downin. LT4 yläkerralla varustettu Trans Amini pinkaisi 180km/h HETI LASIIN !! IHANAA. Sinne se jäi savupilveen.

    TOINEN PERKELEEN COROLLA-MULKKU tuli eteeni Klaukkalassa kaupunkialueella 20km/h, MENIN OIKEALTA BUSSIPYSÄKKIÄ KÄYTTÄEN OHI, tämäkin mulkku jäi savupilveen.

    Joudun valitettavasti toteamaan: Molemmat tarinat ovat tosia. Kyllä sitä sattuu ja tapahtuu kun on 450 heppanen V8.

    Äänestä

Ei se äänimerkki ole mikään mielenosoitusväline. Sillä informoidaan, että olehan valppaana, tai aion ohittaa tai että olen tulossa... Sitä käytetään silloin, kun pidetään mahdollisena, ettei toinen ole nähnyt. Esim. tieliikennelaissa on ohje, jonka mukaan ohitukseen lähdettäessä vilkkua voi täydentää pimeanaikaan valojen vilautuksella ja valoisaan aikaan äänimerkillä.

Jostain syystä jotkut tulkitsevat sen äänimerkin provokaationa.

Sama juttu, kun polkupyöräillessä haluaisi varoittaa edllä toikkaroivia jalankulkijoita, etteivät toikkaroisi alle. Kellon kilautus tulkitaan aivan kuin olisin huutanut, että "painu helvettiin homo siitä hidastelemasta", vaikka oikea tulkinta on, että "varokaa, en haluaisi ajaa päällenne".

Äänestä
  • Torvella voi töräyttää lyhyesti tröt "väistätkö kiitos" tai pitkästi trööööt trööööt "pois tieltä idiootti".

    Sama polkupyörällä. Yksi tai kaksi pientä kilahdusta on kohtelias tapa, mutta kunnollinen kilisyttely on vittuilua.

    Äänestä

  • Tehän kirjoitatte asiaa. olispa kaikki tämmöisiä kirjoituksia. menisköhän liian vakavaksi. Joskus tämä naurattaa , toisten morkkaaminen. ihan hyvä näin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhjäpäisiä kirjoitti:

Yleensä kun näkee, että joku soittaa torvea, se on se torven soittaja, joka on tehnyt virheen, vaikka luulee, että toisessa on vikaa.

Terveisiä mersukuskille. Näki kyllä kauas, että yläkopasta ahdistaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu