-K E S T O V A H A-

Omistan noin vuoden vanhan auton (mustan). Kannattaisko laitattaa autoon kestovaha vai jatkaa vahaamista käsipelillä.
Kertokaa kokemuksia...
2812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Korrekin kestovaha (TFX) on kohtuu pitkäikäinen vaha (noin 10€/350ml pullo). Itse olen käyttänyt sitä noin 2 vuotta.. Puoli vuotta kestää hyvin, mikäli ei pese paljoa liuottimilla. (Autoglymin punainen kulta ,esimerkiksi, antaa hienon tuloksen, mutta ei kestä yhtä hyvin ja aineet maksavat huomattavasti enemmän. ) Muoviosiin olen lopuksi levittänyt sienen palasella Korrekin muovikiiltoa (noin 6€/pullo).. Pienet vahaläikät jne lähtevät samalla kertaa..

Äänestä
  • Tätä samaa suosittelen minäkin. Itseasiassa en oikein usko, että nuo "kestovahat" kestävät juurikaan sen pidempään kuin hyvin tehty käsinvahaus. Maksavatkin yli 500 euroa. Pääsee kovalle tuntipalkalle ja saa aivan vastaavan jäljen, kun viitsii muutaman kerran vuodessa vahata itse autonsa hyvällä vahalla.

    Itse vahaan auton usein pesun yhteydessä, ehkä kerran kuussa. Nopea homma nykyisillä vahoilla ja auton pinta on koko ajan "liukas", ei pääse lika juurikaan pinttymään kiinni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pitäisikö... kirjoitti:

Omistan noin vuoden vanhan auton (mustan). Kannattaisko laitattaa autoon kestovaha vai jatkaa vahaamista käsipelillä.
Kertokaa kokemuksia...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu