kynsisammakon jalka

heelp

minun sammakon jalasta on mennyt iho niin että näkyy luuta. mitä pitäisi tehdä? parantuuko se? kuoleeko se?

1

551

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joonas @ Sammakkolampi.net

      Onko jalassa niin syvä haava että luu näkyy, vai onko iho vain rikki ja sen alta näkyy jotain luumaista. Sillä eiväthän luut nyt ihan välittömästi ihon alla ole, on siinä tavaraa välissäkin.

      No, sillä ei oikeastaan ole väliä, sillä jos sinun jalassasi olisi iso haava, suuntaisit heti lääkäriin. Sammakon kanssa on sama juttu: etsi eläinlääkäri joka ottaa sammakon vastaan ja marssi vastaanotolle.

      Luultavasti sopivalla hoidolla jalka vielä on parannettavissa. Mutta ilman lääkkeitä (antibiootit) ja muuta hoitoa esimerkiksi vakavien tulehdusten vaara on ilmeinen. Ja se taas voi johtaa aina kuolemaan saakka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe