minun sammakon jalasta on mennyt iho niin että näkyy luuta. mitä pitäisi tehdä? parantuuko se? kuoleeko se?
kynsisammakon jalka
1
506
Vastaukset
- Joonas @ Sammakkolampi.net
Onko jalassa niin syvä haava että luu näkyy, vai onko iho vain rikki ja sen alta näkyy jotain luumaista. Sillä eiväthän luut nyt ihan välittömästi ihon alla ole, on siinä tavaraa välissäkin.
No, sillä ei oikeastaan ole väliä, sillä jos sinun jalassasi olisi iso haava, suuntaisit heti lääkäriin. Sammakon kanssa on sama juttu: etsi eläinlääkäri joka ottaa sammakon vastaan ja marssi vastaanotolle.
Luultavasti sopivalla hoidolla jalka vielä on parannettavissa. Mutta ilman lääkkeitä (antibiootit) ja muuta hoitoa esimerkiksi vakavien tulehdusten vaara on ilmeinen. Ja se taas voi johtaa aina kuolemaan saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954