betoni lattiavalu meni pieleen, mitä nyt?

venyvä remontti

Elikä meidän muuten ihan hyvät rakennus miehet (pojat) onnistuivat jotenkin samaan lattian todella epätasaiseksi. Mitattiin sellaisella erikoist mittaus laittella korkeus eroja, ja koko lattia on tasaisesti epätasainen, yhteensuuntan pääasiassa alhaisempi. Elikä eroa korkeimmasta ja alhaisemmasta paikasta on 6,5 senttiä!!!! Millä sen nyt jälkikäteen korjaa!!! lattiassa on vesikier. lämmitysputket.
elikä joku tasoite?

13

4428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saapi

      kun laittaa pojat tekemään miesten töitä. Kaikessa ei aina kannata yrittää säästää :D

    • keltsi...

      Tavallinen tasoituksia tekevä voi saada sen tasaiseksi. Kuitenkin varmasti sen saa plaanolla eli pumppuautosta pumpataan tasoite ja koneellisesti homma hoidetaan. Ei halpa, mutta hyvä. Olis tarvinnut tehdä omaankin lattiaan..

    • entraus

      Hanki nyt se lattiamies ja kysy neuvoa,saattaa tulla halvemmaks ku sutata lisää.Lattiavirmojen nyky toleranssit on ku neuvostoliitossa,hyvät lattiamiehet on harvassa.

    • onnistuttu

      koska tuskin samassa huoneessa noin suuret heitot.

      Lattiathan peitetään laatoilla ja laminaateilla ja muutenkin tulee sauma- ja kynnyskohtiin tasoeroja. Sinne on helppo muutaman sentti piilottaa. Ja huoneet tasoitetaan muutenkin.

      • kelpaa

        6,5 senttiä oli samassa 4,5*4.5 huoneessa! ja kyllä mun mielestä keittiökaapit on paljon järkevämpää laitta suoran lattian päälle kuin alkaa niitten jalkojen säätämisen.....kun kerran laittaa niin pitäähän se tehdä kunnolla


    • pahimmat

      kohdat niin loput menee tavallisella tasoitteella.

      Ei tuosta kannata "vääntää pulttia" kireämmälle sillä luultavasti olosuhteet olivat heikot ja betoni kovettui työstökelvottomaksi liian nopeasti.

      Joskus betoniauton kuljettaja on viivytellyt matkalla ja lasti on ollut todella pikaisesti jämähtävä. Vanhat kuskit osaavat varautua ja heillä on aina notkeutusaineita lisätä tommosiossa tapauksissa.

      • tee reklamaatio

        Lasku jäihin ko. hommasta paitti tietty jos ootte ite tehny. Tavarantarkastaja paikalle ja reklamaatio työn suorittajalle paitti jos ootte ite tehny. Tasoitteella korjaantuu, ei kannata jyrsiä, tasoite maksaa kolminkertaisesti betoniin verrattuna


      • valattaa
        tee reklamaatio kirjoitti:

        Lasku jäihin ko. hommasta paitti tietty jos ootte ite tehny. Tavarantarkastaja paikalle ja reklamaatio työn suorittajalle paitti jos ootte ite tehny. Tasoitteella korjaantuu, ei kannata jyrsiä, tasoite maksaa kolminkertaisesti betoniin verrattuna

        lattiat niin eiköhän itse saa kärsiä myös tuloksista.


    • seppä31

      en muista merkkiä,mutta on olemassa tasoite/valumassa joka on ns.itsetasoittuva.
      se pumpataan lattialle vetelänä kuin vesi ja se asettuu vaateriin.Hinnasta ei mitään tietoa,mutta helpoin ratkaisu.

      • Anonyymi

        Plaanu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Plaanu

        Väärin meni


    • Laser

      Onkohan kaverit kattoneet toisen koron passin yläreunasta ja toisen alareunasta.Ainakaan laseria ei oo käytetty tai ei oo osattu.

      • keittiölattia

        en tiedä mitä he ovat tehneet, näyttää (näytti) siltä että se oli vaan vedetty pikaisesti ulos se betoni noin suunnilleen! nyt se on kuitenkin korjattu, siskoni ja hänen miehensä (rakennus alalla molemmat) kävi tasoittamassa, laaseria apuna käyttäen! toisessa osassa huonetta sen 5-6 senttiä ja toisessa suunnillen 1,5cm, korkein kohta oli 1,5 metriä siitä. nyt sitten odotellaan kuivumista ja sitten vaan suoraan lattia päälle! nyt se on ihan tasainen! sääli vaan että eivät voineet tulla heti betonivalussa mukaan auttamaan, olisi heti tullut kunnolla tehdyksi Mutta kuin rakennus (nuoret) miehet sanoivat hallitsevansa sen niin uskoinhan minä! nyt pitää sitten vielä apukeittiön ja vessan lattialle tehdä sama! mutta niillä ei ole yhtä kiirettä! 1,2*3metrin huoneessakin heittää 4 senttiä!!!! Eivät ollet edes seinille piirtäneet mitään tarkistusviivoja....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6169
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      49
      4206
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4041
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3933
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2988
    6. 41
      2665
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2617
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      29
      2296
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2151
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      452
      1871
    Aihe