että onko kuopiossa puljua mistä sais oikee oppisen jenkkitukan vai loppuuko ammattitaito kesken? en oo vielä löytäny.
kampaamoista
kymysys
5733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Papeetessa Männistössä osaavat ainakin tehdä, kun muistat huomauttaa asiasta tilauksen yhteydessä että oot nimenomaan jenkkitukkaa hakemassa. Kai tarkoitit jenkkisiiltä vai?
Sisko on siellä ollu töissä iät ja ajat. Se sano että amiskalla kuulemma sitä ei opeteta tai aihioita jenkkisiilin leikkuulle ei tule. Ei liene ihan niin yleinen kuin 80- tai 90-luvulla. Että jos leikkaajaksi sattuu harjoittelija niin lopputulos ei ole ihan sama.
Ilmeisesti ei opeteta ei. Ja koska se tukkamalli ei anna milliäkään anteeks niin en todellakaan istu minkään arpojan tuoliin. Kuopiossa oli tasan yksi tyyppi kymmenen vuotta sitten joka teki lähes täydellistä jälkeä mutta kun se lopetti niin sittenpä piti luopua hiuksista kokonaan. No eipähän sitten tarvii turhaan kasvatella lettiä näköjään. Ja ei siihen mitään aihiota tarvita vaan vakaata kättä ja silmää suorille kulmille.:) Kiitti kuiteskin.
Olen itse opiskellut kampaajaksi 1999-2001, mutta en nykyisin tee töitä. (En edes vapaa ajallanikaan)
Tiedän, miten VAIKEAA sen jenkkisiilin leikkaaminen on ja uskon, että jos sellaisen haluaisi, eikä lopputulos olekkaan sitä mitä olisi tahtonut : SE OTTAA PÄÄHÄN.
Olen itse kouluaikanani HARJOITELLUT ko.leikkausta harjoitusnuken päähän, ja helppoa se ei ole.
Jotenkuten se onnistui, mutta aikaa siihen kyllä meni X)
Itse asiassa kuulin miten oli käynyt eräälle asiakkaalle. Oli vakiasiakas ja sitten kun ei tilatessaan maininnut jenkkisiilistä. Harjoittelijahan ei tietenkään tunne henkilökohtaisesti asiakasta eikä sitten se ajanvaraus tullut sellaiselle henkilölle joka sen osaa leikata. Samaan aikaan oli siskolla myös joku hankalampi leikkaus ja se ei voinu vaihtaa sen harjottelijan kanssa. Asiakasta ei valitettavasti ole sen jälkeen näkynyt. Se oli ollut pitkään jenkkiasiakkaana siellä.
Sisko on ollu 17 vuotta Papeetessa töissä ja ollu just tyyliin 80-luvun lopussa ammattikoulussa. Sisko ja sitten sen paikan omistaja osaa tehdä mun mielestä sen oikean siilin. Kulmathan siinä tärkeimmät on. Itselläni oli nuorempana kans jenkkisiili melko useasti, mutta nykyään "hillittyä keesiä" (keskeltä vähän pidempi).
Vika on nykyajan opettajissa. Koulussa laittavat leikkaamaan saksien ja kamman kanssa, ja harjoittelijat ovat valmiiksi pilalla sitten kun pitäisi ammattilaisten kanssa toimia. Paras leikata koneen ja vapaan kampakäden kanssa. Iisalmessa harjaantuu nopeasti jenkkisiilivirtuoosiksi;)