HTML ja kuva

ok eli koodailen nettisivuja ja kuvat eivät näy vaikka koodi on oikea. Eli miten teen koodipolun niin etta ohjelma löytää kuvan ja sitten näyttää sen sivulla?
2211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

eihän se sitten ole oikein jos kuvat eivät näy vai onko kuvia edes siirretty palvelimelle. Frontpage ja muut ns. "editorit" tekevät sellaista hötöä koodia, että unohda ne. Koodaile vaikka Crimson editorilla.

- kuva samassa hakemistossa
- kuva 1 ylemmässä hakemistossa
- kuva alemmassa kuvat-hakemistossa

Äänestä

»..eivät näy vaikka koodi on oikea»

Pistä tänne sitä koodia niin nähdään onko se oikein. Kerro myös missä kuvat ovat (suhteessa sivuun jonne ne haetaan, tai sitten ihan tarkka osoite missä ne ovat).

Kuvat näkyvät kyllä mikäli kuva löytyy sieltä mistä sitä html-koodilla käsketään etsimään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyssäri koodiporukalle kirjoitti:

ok eli koodailen nettisivuja ja kuvat eivät näy vaikka koodi on oikea. Eli miten teen koodipolun niin etta ohjelma löytää kuvan ja sitten näyttää sen sivulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu