Kaikki työttömät

Suomessa on tekemätöntä työtä vaikka miten paljon.Työttömille tulisi määratä työvelvoite.
Työttömät olisi määrättävä marjojen poimintaan.
On aivan turhaa tuoda marjanpoimijoita toiseltapuolen maapalloa,kun työttömät voisivat poimia marjat.
Vai onko niin,että työttömät eivät jouda töihin,omilta bisneksiltään.
7389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Monella työttömällä on niin hyvä työttömyysturva,että töihin ei yksinkertaisesti kannata mennä.Ihmisen on hyvä olla muutama kuukausi vuodessa työttömänä.Sitten kun muutaman kuukauden leppäilee voi töihinkin mennä.

Äänestä

Kyse on perustuslaista. Jos tämä kansalaisten turvaksi laadittu homma ei kelpaa, tee aloite kansanedustajallesi sen muuttamisesta:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000027655672

Ehdottamasi suomalaisten oikeuksien kavennus perustuslakia muuttamalla vaatii muistaakseni 5/6 enemmistön eduskunnasta - lykkyä siis pyttyyn hankkeellesi!

Muista kuitenkin varautua siihen, että EU, YK sekä jostain jotain ymmärtävä eli älyllinen osa kansaa saattaa hieman murahtaa. Varaa siis hakaristi/stalinistilippusi hollille, jotta voit tunkea sen korviisi äänenvaimentimeksi perusoikeuksiaan vaativien kansanjoukkojen huudosta selvitäksesi.

Äänestä

ja asunnot! Yleensä marjat ja sienet eivät ole julkisen liikenteen palvelujen piirissä. Tiedän sen itse, koska marjojen, ja sienien keruu on minulle harrastus. Jos ajattelisin asiaa taloudellisesti, niin minun ei kannattaisi lähteä
marjaan ja sieneen ollenkaan. Sillä polttoaineen hinnalla mikä kulluu matkoihin, eväisiin ym. kuluihin, niin saisin ostettua lihaa kymmeniä ellei satoja kiloja! Autokin pitää olla varma ja toimintakuntoinen, jolla uskaltaa korpiin lähteä!
Työttömiä jo kustannus syistä ei voi pakottaa taloudelliseti tappiolliseen hommaan! Vain paha lahtari ja "natsi" ajettelee tavallasi!

Äänestä
  • Näin se vaan on etteivät marjat ja sienet kasva kaupungin kaduilla, metsään olisi päästävä eikä se nyt ilmaista tosiaan ole kun ne metsätkin ovat aika kaukana tästä kaupungin keskustasta.

    Äänestä

  • sopii kysyä kirjoitti:

    Näin se vaan on etteivät marjat ja sienet kasva kaupungin kaduilla, metsään olisi päästävä eikä se nyt ilmaista tosiaan ole kun ne metsätkin ovat aika kaukana tästä kaupungin keskustasta.

    Mettässä mettässä kasvaa,puut sienet,marjat
    saarahan mettästä pois,Koko perhe vain mettähän.Samalla tulee lomaakin vietettyä ja voipihan lapsetkin muutaman marjan ronttoseen noukasta.
    Suonenjoella ainakin on korkeatasoiset rantamökit poimijoiden käytössä.
    Iltaisin on kansainväliset tanssit paikkakunnan rantalavalla,voi äiti löytää uuden elämäntoverinkin reisuultansa.

    Äänestä

määrätä esim. helsinkiläinen perheenäiti tai yksinhuoltaja mansikkatytöksi Suonenjoelle. Mihinkä lapset laitetaan siksi pariksi viikoksi jonka poiminta-aikaa kestää?

Äänestä

Ruoka nousee,öljy nousee,rakennuskustannukset nousevat.Inflaatio suorastaan laukkaa.
Parasta on ruuanhinnan nousu,kerrankin viljelijät voivat mitata täyden korvauksen tekemälleen työlle.
Hyvää asiassa on se,että tukiaiset loppuvat 2013.
Ruuan hinnan täytyy nousta siihen mennessä kolminkertaiseksi,että sillee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


töihin............ kirjoitti:

Suomessa on tekemätöntä työtä vaikka miten paljon.Työttömille tulisi määratä työvelvoite.
Työttömät olisi määrättävä marjojen poimintaan.
On aivan turhaa tuoda marjanpoimijoita toiseltapuolen maapalloa,kun työttömät voisivat poimia marjat.
Vai onko niin,että työttömät eivät jouda töihin,omilta bisneksiltään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu