Graffiti

Mitä mieltä ihmiset ovat graffiteista? Näistä kauniista asioista mitkä tuovat väriä betonilähiöönkin. :) Kertokaa se mulle :)


Itse siis olen sitä mieltä että graffiteissa on sitä jotain. :)
9578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...ja toiset vihaa. On myös paljon eri mielipiteitä siitä onko graffitit taidetta vai ei. Tähän tuskin koskaan saadaan yksiselitteistä vastausta josta kaikki voivat olla yhtä mieltä...

Äänestä
  • Kyllä varmaan ehdottomasti voidaan samaa mieltä kaikki olla siitä, että itse graffitimaalaukset voidaan liittää taiteen piiriin. Kulttuurin lieveilmiöt taas, kuten tägäys ja throw-upit, taas voivat aiheuttaa enemmän kiistaa taiteellisella arvollaan. Itse näen myös nämä muut osa-alueet esteettisesti miellyttävinä, eli taiteena.

    Äänestä

  • yksimielisyys kirjoitti:

    Kyllä varmaan ehdottomasti voidaan samaa mieltä kaikki olla siitä, että itse graffitimaalaukset voidaan liittää taiteen piiriin. Kulttuurin lieveilmiöt taas, kuten tägäys ja throw-upit, taas voivat aiheuttaa enemmän kiistaa taiteellisella arvollaan. Itse näen myös nämä muut osa-alueet esteettisesti miellyttävinä, eli taiteena.

    Graffitimaalaukset ehdottomasti ovat taidetta. Eikö ihmisen tekemä värillinen maalaus keskimäärin lueta taideteokseksi? Tosin graffiteissa kuten kaikessa muussakin taiteessa, osa on hienoa ja osa ei (toki mielipiteistä riippuvaista).
    Tägit ja throw-upit ovat ehdottomasti myös taidetta, mutta niin pienen piirin nauttimaa taidetta, ettei niitä varmaan suuren yleisön piirissä tulla ainakaan hetkeen taiteeksi lukemaan.

    Äänestä

www.adressit.com/katutaide
toivottavasti meitä on useampia...
nolletoleranssi pois! allekirjottakaa adressi!

Äänestä

Nollatoleranssi on perseestä ja graffitit kuuluu maailmaan!!!Eiks näin oo?

Äänestä
  • jeps. Ja vastoin yleistä luuloa, jonka mukaan graffitimaalarit ovat tulevaisuutta vailla olevia pilvenpössyttelijöitä, niin itse olen tuikitavallinen kulttuurista kiinnostunut yliopisto-opiskelija, joka ei niin aikuiseksi kasva koskaan että graffitiharrastuksesta luopuisi.:)

    Äänestä

  • taidetta kirjoitti:

    jeps. Ja vastoin yleistä luuloa, jonka mukaan graffitimaalarit ovat tulevaisuutta vailla olevia pilvenpössyttelijöitä, niin itse olen tuikitavallinen kulttuurista kiinnostunut yliopisto-opiskelija, joka ei niin aikuiseksi kasva koskaan että graffitiharrastuksesta luopuisi.:)

    Asiaa!!

    Äänestä

Eipä mitään ihmeellistä kyllä. Ei niitä kauniiksi voi sanoa. 99% jotain sotkua, joissain on jotain yritelmää matkia kauniita kaaria, mutta nekin menee yleensä big time perseelleen.

Yhteenvetona vois sanoa, että ne on huonoa kuvataidetta.

Äänestä
  • Äshh sori... huono päivä... ehkä pistin vähän liian kärjistetysti tota tekstiä taas.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jossu. kirjoitti:

Mitä mieltä ihmiset ovat graffiteista? Näistä kauniista asioista mitkä tuovat väriä betonilähiöönkin. :) Kertokaa se mulle :)


Itse siis olen sitä mieltä että graffiteissa on sitä jotain. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu